بیوفیدبک
فهرست مطالب

در این مقاله از سایت کلینیک مگنت تراپی در تهران، قصد داریم در رابطه با بیوفیدبک اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم. این تکنیک که در تلاش است تا بتواند تغییرات مثبت و مطلوبی در بدن به وجود بیاورد، عملکردهای مفیدی را از خود ارائه می‌دهد و باعث بهبود بخشیدن به حرکت‌های بدن نیز خواهد شد.

این نوع از درمان به‌ عنوان بازخورد زیستی شناخته می‌شود و یک نوع روش درمانی است که به ‌منظور برخی از بیماری‌ها انجام خواهد گرفت.

استفاده از این روش درمانی به ‌گونه‌ای است که با کسب اطلاعات در زمینه مکانیسم کنترل حرکتی می‌تواند تنظیماتی برای پدیده‌های فیزیولوژیک بدن فراهم کند تا برخی از حرکت‌های بدن به ‌خوبی انجام بگیرد.

در واقع با دریافت سیگنال‌هایی از بدن این روش می‌تواند به کنترل عملکردهای حیاتی بدن همچون ضربان قلب و دیگر موارد بپردازد.

اما برای این ‌که اطلاعات جامع‌تری در زمینه این راه‌حل مفید به ‌عنوان یک روش درمانی کسب کنید اطلاعات بیشتری در ادامه این مطلب برای شما گردهم آورده‌ایم تا اگر شما نیز بنا بر شرایط خود و تشخیص پزشک مد نظر نیاز به استفاده از بیوفیدبک دارید، از تخصص‌های کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی بهره‌مند شوید.

فهرست مطالب این مقاله عبارت است از:

بیوفیدبک چیست؟

شناخت تکنیک بیوفیدبک

اطلاعات بیشتر در زمینه بیوفیدبک

اصطلاحات کاربردی در تکنولوژی بیوفیدبک چیست؟

شناخت فیدبک

شرطی‌سازی عاملی

دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک می‌کند؟

بازآموزی عضلانی با دستگاه بیوفیدبک

کاربردهای دستگاه بیوفیدبک در چه مواردی خلاصه می‌شود؟

کاهش ترمور در بیماری‌های مغز و اعصاب

بازآموزی عضله بعد از عمل جراحی انتقال تاندون

ریلکس کردن عضلات اسپاسم شده

انقباض عضلات مهار شده

تقویت عضلات ضعیف

درمان برخی از مشکلات و دردهای مزمن

منقبض کند و میزان درد خود را کاهش بدهد.

دیگر کاربردهای دستگاه بیوفیدبک

مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی

بیوفیدبک ها در چه انواعی وجود دارند؟

نوروفیدبک

الکترومایوگرافی (نوار عضله)

تغییرات نرخ ضربان قلب Heart rate variability biofeedback (HRV)

بیوفیدبک تنفس

بیوفیدبک دما

بیوفیدبک سرعت هدایت پوست  SC

عملکرد اصلی دستگاه بیوفیدبک در فیزیوتراپی ها به چه صورت می‌باشد؟

چه زمانی بیمار نیاز به انجام بیوفیدبک تراپی دارد؟

چگونگی عملکرد بیوفیدبک

جلسات درمانی بیوفیدبک چگونه می‌باشد؟

مدت‌ زمان جلسات درمانی بیوفیدبک

هزینه مربوط به  بیوفیدبک

تأثیرپذیری درمان با بیوفیدبک تا چه اندازه می‌باشد؟

هدف کلی از استفاده دستگاه بیوفیدبک

مزایای استفاده از دستگاه‌های بیوفیدبک چیست؟

جایگزین شیوه‌های درمانی دیگر

کنترل و مدیریت بهتر استرس

دیگر مزایای سلامت روانی بیوفیدبک

حرف آخر

 

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک چیست؟
بیوفیدبک چیست؟

یکی از تکنیک‌های درمانی که در علم پزشکی امروز مورد بحث قرار گرفته ‌است و برای بهبودی سلامت افراد پیشنهاد خواهد شد، روش بیوفیدبک می‌باشد.

این روش از طریق امواج حاصل از بدن بیمار انجام خواهد گرفت. در حالت کلی برای این‌که بیمار از طریق این روش درمان شود، بدن او به حسگرهای الکتریکی اتصال داده خواهد شد.

وجود این دسته از حسگرها می‌تواند به پردازش و اندازه‌گیری اطلاعات دقیقی در زمینه اعصاب و عضلات و فعالیت‌های مختلف بدن کسب کند.

سپس به ‌صورت صوتی یا تصویری در قالب فیدبک می‌تواند نتایج حاصل‌ شده را به بیمار یا پزشک معالج او نشان بدهد.

پیشنهاد می کنیم از پست مگنت تراپی دیسک گردن دیدن کنید.

شناخت تکنیک بیوفیدبک

شناخت تکنیک بیوفیدبک
شناخت تکنیک بیوفیدبک

بیوفیدبک به‌ عنوان یکی از تکنیک‌های شناخته می‌شود که در تلاش است تا بتواند تغییرات خوبی برای شرایط مطلوب بدن ایجاد کند و باعث بهبود بخشیدن عملکردهای آن گردد.

برای درک بیشتر این ‌موضوع باید بدانید دو دسته‌بندی از فعالیت‌هایی و عملکردهای بدنی وجود دارد که شامل ارادی و غیرارادی خواهد شد.

به ‌عنوان نمونه فعالیت‌هایی که در اراده انسان می‌باشد، به ‌عنوان تکان دادن دست و پا می‌باشد که انسان به‌ صورت آگاهانه و با داشتن قدرت کنترل قادر به تکان دادن دست ‌و پا می‌باشد.

اما تعداد بسیار زیادی از فعالیت‌های بدن به‌ صورت غیرارادی انجام می‌گیرد و انسان هیچ‌گونه کنترلی بر روی آن‌ها نخواهد داشت.

به‌ عنوان نمونه مواردی همچون تنفس، دمای بدن، ضربان قلب، فشار خون، درک از درد، امواج مغزی از مهم‌ترین آن‌ها شمرده می‌شود.

بر اساس عوامل محیطی امکان دارد تغییراتی در راستای فعالیت‌های ناخودآگاه و غیرارادی انسان به وجود آید

حال بر اساس عوامل محیطی امکان دارد تغییراتی در راستای فعالیت‌های ناخودآگاه و غیرارادی انسان به وجود آید. به ‌عبارت‌دیگر در برخی از شرایط مختلف بدنی و عوامل محیطی همچون استرس، هیجان، عصبی شده‌اند،

بیماری و دیگر موارد امکان دارد تغییراتی در هرکدام از فعالیت‌های غیرارادی ایجاد شود که عکس‌العمل‌های خاصی از بدن به نمایش گذاشته می‌شود. مثلاً امکان دارد در هنگام استرس نرخ ضربان قلب بیشتر از حد طبیعی گردد.

حال به واسطه سیستم عصبی خودمختار فرایند متعادل‌سازی و تنظیم عملکردهای غیر ارادی بدن اتفاق می‌افتد، اگر شخصی هرکدام از این عوامل محیطی را که می‌تواند تغییراتی در فعالیت‌های بدن او ایجاد شود را برای مدت طولانی داشته باشد؛

به‌ عنوان نمونه در یک بازه زمانی خاص دچار فشار عصبی زیاد، استرس طولانی‌مدت و دیگر موارد این‌چنینی شود، به ‌مرور باعث ایجاد بیماری و اختلال در بدن او خواهد شد.

حال این اختلالات در دسته‌بندی بیماری‌های تنظیمی وجود دارند که راه‌حل‌های درمانی برای این بیماری به ‌صورت قرص و دارو نیست و روش‌های ایده‌آل دیگری برای از بین بردن این مشکلات وجود دارد.

زیرا استفاده از درمان‌های دارویی به دلیل عوارض داروها، هزینه آن‌ها و طولانی بودن پروسه درمان نتایج خوبی دربر نخواهد داشت و بهتر است از روش‌های درمانی دیگری همچون بیوفیدبک یک تکنولوژی جدید می‌باشد، استفاده داشته باشید.

وجود تکنولوژی بیوفیدبک می‌تواند کمک بسیار زیادی به بیماران این‌چنینی کند تا بتوانند در کنترل برخی از فعالیت‌های غیرارادی خود موفق باشند.

اطلاعات بیشتر در زمینه بیوفیدبک

اطلاعات بیشتر در زمینه بیوفیدبک
اطلاعات بیشتر در زمینه بیوفیدبک

در کل می‌توان برای تعریف این راه‌حل مفید پزشکی گفت یکی از تکنیک‌های است که ذهنی کمک به آموزش تکنیک‌های ذهنی بدن کمک می‌کند که افراد تشخیص بدهند چگونه می‌توانند در تغییر فعالیت‌های فیزیولوژیک خود تأثیرپذیر باشند.

در کل برای جمع‌بندی نقش اصلی بیوفیدبک می‌توان گفت این روش قادر است توانایی را در اختیار افراد قرار بدهد که تلاش کنند بدن خود را به واکنش‌های غیرارادی تنظیم کنند و آن را در مواقع این‌چنینی کنترل کنند.

مهم‌ترین هدفی که از درمان با بیوفیدبک وجود دارد این است که بتواند به باعث جلوگیری از اختلالات و باعث عدم پیشرفت برخی از عملکردهای غیرارادی گردد. در همین راستا می‌تواند بیماری‌های مختلف دیگر را نیز کنترل کند.

حال اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که دچار مشکلات این‌ چنینی می‌باشید و در کنترل عملکردهای غیرارادی خود موفق نیستید، بنابر دستور پزشک خود نیاز دارید تا از این راهکار مفید استفاده داشته باشید. البته در این ‌صورت حتما باید از افراد متخصص و خبره کمک بگیرید.

مجموعه فیزیوتراپی دکتر معینی با داشتن تجهیزات پیشرفته در کنار شماست تا بتوانید از عملکرد درمانی بیوفیدبک نتیجه بهتری دریافت کنید.

اصطلاحات کاربردی در تکنولوژی بیوفیدبک چیست؟

اصطلاحات کاربردی در تکنولوژی بیوفیدبک چیست؟
اصطلاحات کاربردی در تکنولوژی بیوفیدبک چیست؟

در نهایت می‌توان گفت ترکیب اصلی بیوفیدبک از دو اصطلاح پایه‌ای یعنی شرطی‌سازی عاملی و فیدبک می‌باشد.

اما برای ‌اینکه درک بهتری در زمینه این تکنولوژی پیشرفته داشته باشید، قصد داریم به‌ صورت تخصصی این دو اصطلاح پایه‌ای را بررسی کنیم تا با شناخت کافی برای این راه‌حل درمانی اقدام کنید.

شناخت فیدبک

در کل می‌توان گفت هر کدام یک از سیستم‌های فیدبک از دو جز تشکیل ‌شده است که تبادلات اطلاعات بین اجزای مختلف این سیستم با یکدیگر برقرار است.

قسمتی از سیستم که فرایند اطلاعات دادن را انجام می‌دهد با نام فید فوروارد شناخته می‌شود. بخش دیگری از سیستم که می‌تواند تمامی اطلاعات را به سیستم بازگرداند با نام فیدبک شناخته می‌شود.

حال هنگامی‌که در دستگاه بیوفیدبک همواره فرآیند فیدبک و فید فوروارد اتفاق بیفتد، باعث ایجاد یک‌ چرخه و حلقه خواهد شد که به آن چرخه فید فوروارد و فیدبک گفته می‌شود.

تمامی سیستم‌های در نظر گرفته‌ شده است تکنولوژی این‌چنینی دارای تنظیمات مختلفی می‌باشند که می تواند به‌ صورت خودکار مورد استفاده قرار بگیرد. در نهایت سیستم بدن انسان نیز به‌ همین پیچیدگی می‌باشد و بر همین مبنا مغز انسان نیز فعالیت دارد.

شرطی‌سازی عاملی

اصطلاح بعدی که برای دستگاه بیوفیدبک در نظر گرفته می‌شود،  شرطی‌سازی عاملی است. این روش به‌ گونه‌ای است که اگر عملکرد سیستم به‌ درستی انجام بگیرد، قطعا پاداش خواهد گرفت. اما در صورتی ‌که نتایج خوبی از عملکرد سیستمی وجود نداشته باشد، تنبیه می‌گردد.

پس در کل می‌توان گفت مهم‌ترین عملکرد اصلی روش بیوفیدبک شرطی‌سازی عاملی می‌باشد و در صورتی ‌که بدن انسان پاسخ مطلوبی به واکنش‌های مختلف ندهد، درنتیجه با تکرار بسیار تنظیمات سیستم خود را به‌گونه‌ای قرار می‌دهد که بتواند به واکنش‌های غیرارادی پاسخ بدهد.

به‌عنوان نمونه برای درک بیشتر این مطلب تصور کنید فردی دارای اختلال سرد شدن نوک انگشتان دست می‌باشد، حال برای این‌که میزان دمای این ناحیه افزایش پیدا کند باید یک راهکار مفید مورد استفاده قرار بگیرد.

به‌ عنوان نمونه امکان دارد حال برای این کار باید به ‌عنوان پاداش فیلمی برای فرد پخش گردد. شخص بیمار هیچ‌گونه اطلاعاتی از این‌که چگونه دمای انگشتان او افزایش پیدا می‌کند، نخواهد داشت.

اما به دلیل این‌ که در حال لذت بردن از فیلم مدنظر می‌باشد و مشتاق به دیدن آن است، فرآیند افزایش دمای نوک انگشتان اتفاق خواهد افتاد. به‌ همین دلیل نمی‌توان درک کرد که دقیقاً نتیجه دقیقاً چه دلیلی باعث پاسخ مطلوب بدن خواهد شد که به این عملکرد شرطی‌سازی عاملی گفته می‌شود.

می‌توانید شناخت دقیق‌تری از عملکرد اصلی تکنولوژی بیوفیدبک داشته باشید

طبق بررسی این دسته از نکات می‌توانید شناخت دقیق‌تری از عملکرد اصلی تکنولوژی بیوفیدبک داشته باشید. این نوع تکنولوژی اغلب به واسطه تشخیص پزشکان برای برخی از بیماران توصیه خواهد شد که البته در مراکز فیزیوتراپی تخصصی می‌توانید از این تکنولوژی پیشرفته استفاده داشته باشید.

برای این امر می‌توانید از کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی به ‌عنوان یک مرکز حرفه‌ای در زمینه انجام بیوفیدبک طبق تشخیص پزشکان و متخصصان کمک بگیرید.

دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک می‌کند؟

دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک می‌کند؟
دستگاه بیوفیدبک چگونه به بیمار کمک می‌کند؟

همان‌طور که دریافتید از طریق این دستگاه فرد بیمار قادر است کنترل بیشتری در تمامی نواحی بدن خود و اندام‌های مختلف کسب کند.

این دستگاه قادر است به افراد آموزش دهد که چگونه می‌توانند تغییرات خاصی در بدن خود به وجود بیاورند. به‌ عنوان نمونه چگونه می‌توانند از طریق آرام کردن برخی از ماهیچه‌ها به کاهش اسپاسم عضلانی کمک کند.

هنگامی ‌که فرد به مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی به‌ عنوان بهترین کلینیک در زمینه بیوفیدبک مراجعه می‌کند، در ابتدا آموزش‌هایی در زمینه وسایل دیداری و شنیداری به فرد انجام به فرد داده خواهد شد تا تا بیمار بتواند کنترل بیشتری بر روی اعمال بدن خود داشته باشد.

سپس با ادامه و تمرین بیشتر توسط دستگاه بیوفیدبک، مهارت‌های بیشتری برای فرد مهارت بیشتری به فرد آموزش داده می‌شود.

بازآموزی عضلانی با دستگاه بیوفیدبک

در کل یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اصلی دستگاه بیوفیدبک بازآموزی عضلانی می‌باشد. برای این ‌که این کار به بهترین نحو ممکن انجام بدهد، سیگنال‌های الکتریکی از عضلات دریافت خواهد شد تا دستگاه بیوفیدبک بتواند در این امر موفق باشد.

سپس این سیگنال‌ها به صورتی که برای بیمار قابل ‌درک باشد گفته خواهد شد. اعلام سیگنال‌ها برای اینکه برای که برای بیمار قابل‌درک باشد، به‌ صورت فعال شدن بوق، نور لامپ، چشمک زدن و یا دیگر موارد این‌چنینی در هنگام افزایش انقباض می باشد.

در صورتی‌ که بیمار انقباض عضلات را کاهش دهد، قطعا دستگاه بیوفیدبک می‌تواند واکنش‌های مربوط به چشمک زدن یا بوق زدن را کاهش دهد.

به ‌همین دلیل فرد بیمار می‌تواند به تشخیص درستی از فعالیت‌ها و انقباض‌ها برسد. زیرا بازخورد خود را دائماً در مانیتور دستگاه بیوفیدبک مشاهده می‌کند و سریع‌تر به هدف خود نزدیک می‌شود.

کاربردهای دستگاه بیوفیدبک در چه مواردی خلاصه می‌شود؟

کاربردهای دستگاه بیوفیدبک در چه مواردی خلاصه می‌شود؟
کاربردهای دستگاه بیوفیدبک در چه مواردی خلاصه می‌شود؟

درمان‌های بسیار گسترده‌ای از طریق دستگاه بیوفیدبک امکان‌پذیر است. علی‌الخصوص از شرایط عصبی و عضلانی همچون اختلالات ایجاد شده در ماهیچه‌های لگن همچون، بی‌اختیاری مدفوع، یبوست، ادرار فوری و فشاری، و دیگر موارد این‌چنینی ، کمردرد، سردرد، ضعف ماهیچه‌ها به ‌خاطر سکته، اختلالات اضطراب،

دندان ‌قروچه، مشکلات معده، بازسازی عضلات پس ‌از آسیب، دردهای تنشی، حالت تهوع و استفراغ و دیگر موارد اثربخش می‌باشد.

اما در حالت کلی برای این‌که اطلاعات بیشتری در زمینه کاربردهای اصلی دستگاه بیوفیدبک داشته باشید، مشکلات اسکلتی و عضلانی بسیار زیادی از طریق این دستگاه در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی برطرف خواهد شد.

اغلب این مشکلات با مصرف داروها قابل ‌درمان نمی‌باشند و فقط دستگاه بیوفیدبک می‌تواند واکنش‌های مربوط به آن را کنترل کند.

کاهش ترمور در بیماری‌های مغز و اعصاب

کاهش یافتن تومور در بیماری‌های مغز و اعصاب همانند پارکینسون و ام ‌اس از طریق دستگاه بیوفیدبک اتفاق می‌افتد.

مهم‌ترین فرآیند آن به‌ گونه‌ای است که بیمار از طریق دستگاه بیوفیدبک می‌تواند میزان لرزش و تومور را بشناسد و تلاش کند تا فعالیت‌های لرزش تومور براثر وجود بیماری‌های مغز و اعصاب را کاهش دهد.

بازآموزی عضله بعد از عمل جراحی انتقال تاندون

در برخی مواقع ممکن است برخی از اعصاب و عضلات بدن به دلایل مشخصی همچون مشکلات مادرزادی، آسیب و یا پارگی غیر قابل ترمیم عضله و دیگر موارد این‌چنینی غیرفعال شوند و نمی‌توانند حرکت خاصی در نواحی مدنظر خود انجام بدهند.

برای این منظور فرد باید حتما از عمل جراحی انتقال تاندون استفاده کند که جراح مدنظر دراین‌باره کمک می‌کند تا حرکت‌های از بین ‌رفته به بدن بیمار بازگردد.

در واقع در این نوع جراحی تاندون دیگری وظیفه تاندون آسیب‌ دیده را برعهده می‌گیرد تا عملکردهای حرکتی آن را انجام بدهد.

حال برای این‌که عضله بعد از عمل جراحی انتقال تاندون آموزش‌های لازم را برای وظایف خود یاد بگیرد نیاز به استفاده از دستگاه بیوفیدبک داریم.

ریلکس کردن عضلات اسپاسم شده

یکی دیگر از موارد کاربرد و استفاده دستگاه بیوفیدبک این است که می‌تواند اطلاعات دقیقی در زمانه‌ای در زمینه فعالیت لحظه‌ای عضلات را به نمایش بگذارد.

عضلاتی که دچار اسپاسم بسیار می‌شوند، اغلب فعالیت بسیار زیادی داشته‌اند، سپس با متصل شدن آن‌ها به دستگاه بیوفیدبک بیمار آموزش‌های لازم در رابطه با آرام کردن عضلات خود را یاد خواهید گرفت.

انقباض عضلات مهار شده

در برخی مواقع امکان دارد به دلیل مواردی همچون سکته، فلج مغزی و یا گچ گرفتن‌های طولانی ‌مدت یکی از اعضای بدن برخی از عضلات نمی‌توانند فعالیت‌های خود را به ‌درستی انجام بدهند.

در این مواقع دستگاه بیوفیدبک می‌تواند به بیمار آموزش دهد که چگونه عضلات اطراف را آزاد کند و بهتر بتواند عرضه عضو در نظر گرفته‌ شده استفاده کند.

تقویت عضلات ضعیف

یکی دیگر از کاربردهای اصلی دستگاه بیوفیدبک این است که می‌تواند با ایجاد فیدبک‌های بسیار برای بیمار میزان انقباض عضله را به او نشان بدهد و در همین راستا بیمار ترغیب به افزایش انقباض برای تقویت عضلات ضعیف خواهد شد.

درمان برخی از مشکلات و دردهای مزمن

یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن برخی از مشکلات مزمن و ضعف و یا مهار عضلانی می‌باشد. به ‌عنوان نمونه در اغلب مواقع عمر کمردرد به دلیل ضعف عضلات کمری و عضله عرضی شکمی اتفاق می‌افتد و این دسته از عضلات که بسیار کوچک می‌باشند و با مشکل مواجه خواهند شد.

حال این‌که چگونه می‌توان به آن‌ها منقبض شدن را یاد داد با استفاده از دستگاه بیوفیدبک اتفاق می‌افتد و بیمار آموزش می‌بیند تا عضلات خود را چگونه منقبض کند و میزان درد خود را کاهش بدهد.

دیگر کاربردهای دستگاه بیوفیدبک

به ‌غیر از تمامی موارد ذکر شده همچنان دستگاه بیوفیدبک از کاربرد های بسیار بالایی برخوردار می‌باشد که در موارد زیر آن‌ها را خلاصه خواهیم کرد.

اختلال مفصل گیجگاهیاختلالات روانیبهبود اختلالات روانی- احساسیافزایش سرعت توانبخشی بعد از آسیبافزایش سرعت عکس العمل
بهبود توانایی تمرکز تحت استرسفوبیا و ترس، افسردگیوسواس، اختلالات خواباوتیسم، اضطرابکاهش اضطراب حین اجرا در ورزش
افزایش مهارت های مدیریتیمدیریت استرس شغلیبهبود مدیریت فردیحافظه و تمرکزافزایش یادگیری در دانش آموزان و دانشجویان
بهبود عملکرد آکادمیککمک به بی‌اختیاری ادراریگیر افتادگی و بی‌ثباتی شانهبازگشت حرکت بیماران قطع‌نخاعیکمک به  ضربه مغزی و سکته مغزی

 

مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی

با تمامی کاربردهای ذکر شده این دستگاه از تکنولوژی بسیار خوبی برخوردار است. به ‌همین دلیل با پیدایش این دستگاه تعداد بسیار زیادی از درمان‌هایی که با دشواری انجام می‌گرفت، به‌ راحتی صورت می‌گیرد.

به دلیل این ‌که بیوفیدبک ها فرایند چندبعدی کردن درمان را برعهده خواهند گرفت و می‌تواند نتایج بهتری را برای بهبودی بیمار به ارمغان بیاورند.

مهم‌ترین مزایای دیگری که این روش درمانی در بر دارد این است که هم‌زمان می‌توان حس شنوایی، بینایی و لامسه را نیز تقویت کرد که برای نتیجه‌گیری بهتر می‌توانید از مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی به‌ عنوان بهترین مرکز با تجهیزات خارق‌ العاده از این عملکرد مفید بهره‌مند شوید.

تعداد بسیار زیادی از بیماران با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی توانسته‌اند، مشکلاتی همچون بی‌اختیاری، آسیب نخاعی، سکته مغزی جنین، فلج و دیگر موارد را از طریق روش بیوفیدبک درمان کنند. پس شما نیز می‌توانید تحت نظر پزشکان متخصص این مجموعه از این عملکرد درمانی بهره‌مند شوید.

بیوفیدبک ها در چه انواعی وجود دارند؟

بیوفیدبک ها در چه انواعی وجود دارند؟
بیوفیدبک ها در چه انواعی وجود دارند؟

حال با شناخت عملکرد اصلی بیوفیدبک بهتر است بدانید که انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارد که هر کدام از آن‌ها هدفی برای بهبود عملکرد بخشی از بدن خواهد داشت.

این‌که کدام یک از عملکردهای بیوفیدبک‌ها می‌تواند برای شرایط بیمار مناسب باشد، طبق تشخیص فیزیوتراپیست و درمانگر انجام می‌گیرد و می‌تواند برای بیمار با توجه به مشکلات به وجود آمده نوع دستگاه بیوفیدبک را تعیین کند. حال لازم است بدانید مهم‌ترین انواع کدامند در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

نوروفیدبک

یکی از انواع دستگاه بیوفیدبک نوروفیدبک می‌باشد که هدف آن اصلاح امواج مغزی می‌باشد.

به ‌همین دلیل الکترودهای مخصوص این دستگاه بر روی سطح سر قرار خواهند گرفت تا بتوانند به ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز بپردازند و به فرد فیدبک نشان بدهند. حالات روانی مختلف می‌تواند تعیین ‌کننده فعالیت‌های امواج مغزی باشد.

به ‌عنوان نمونه هوشیاری، آرامش و خواب‌آلودگی، ریلکس بودن، عصبی بودن و دیگر موارد از مهم‌ترین مواردی است که نشان ‌دهنده امواج مغزی می‌باشد.

حال این تکنیک می‌تواند برای ریلکس کردن و هوشیار سازی مورد استفاده قرار بگیرد و با توجه به نوع اختلال فرد میزان امواج را کاهش و یا افزایش دهد.

الکترومایوگرافی (نوار عضله)

فعالیت‌های الکتریکی عضلات از طریق این نوع بیوفیدبک به ثبت می‌رسد. الکترودهای موجود برای دستگاه بیوفیدبک نوار عضله بر روی سطح پوست قرار می‌گیرد. سپس از طریق این دستگاه سیگنال‌ها ثبت می‌شود و به صورتی که برای بیمار قابل ‌درک باشد به او نشان داده خواهد شد.

به ‌عنوان نمونه به‌ صورت نور چشمک‌زن، صوت، ویدئو یا دیگر موارد این‌چنینی انقباض ماهیچه‌ها را نشان می‌دهد و در صورت آرامش دیگر مفید اخطارها قطع خواهد شد.

تغییرات نرخ ضربان قلب Heart rate variability biofeedback (HRV)

این نوع از دستگاه بیوفیدبک می‌تواند بر روی قفسه‌ی سینه قرار قفسه‌ی سینه، دالی گوشت، انگشت پا، مچ دست، ضربان قلب و دیگر موارد این‌چنینی قرار بگیرد تا بتواند به اندازه‌گیری تغییرات فاصله زمانی بین دو ضربان قلب بپردازد.

هارمونی بسیار خاصی بین بیوفیدبک و سیستم قلبی عروقی و سیستم‌های فیزیولوژیک بدن قرار خواهد گرفت و تأثیرات مثبتی بر روی بدن خواهد داشت و می‌تواند بر راستای بهبودی بیماری‌هایی همچون اختلال استرس پس‌ از آسیب روانی، درد عضلاتی مزمن، بی‌خوابی، فشارخون بالا کمک کند.

بیوفیدبک تنفس

همان‌طور که از نام این بیوفیدبک مشخص می‌باشد، باعث به ثبت رساندن نرخ تنفسی خواهد شد و الکترودهای آن بر روی شکم و دور سینه قرار خواهند گرفت. این دستگاه می‌تواند برای بیمار این آموزش را بدنبال داشته باشد که عمیق‌تر تنفس کند و حرکت تنفس و ریتمیک تر باشد.

طبق آموزش‌ها انجام‌ شده توسط این نوع از دستگاه اختلالات فیزیولوژیکی و روانی بهبود بخشیده خواهند شد. به ‌عنوان نمونه مواردی همچون بیماری انسداد مزمن، اختلالات آسم، فشار خون بالا، اضطراب و دیگر موارد بهبود بخشیده می‌شود.

بیوفیدبک دما

این نوع از بیوفیدبک از طریق دمای بدن انسان قادر است فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن او را در دست بگیرد و آن به بیمار آموزش دهد تا بتواند دمای بدن خود را کنترل کند.

البته این نوع از بیوفیدبک برای کنترل برخی از اختلالات فیزیکی نیز کاربرد دارد و بر روی انگشتان دست یا پا قرار خواهد گرفت.

مواردی همچون کنترل استرس، اضطراب، درمان بیماری رینو، میگرن و دیگر موارد از طریق این نوع دستگاه بیوفیدبک بهبود بخشیده خواهد شد.

بیوفیدبک سرعت هدایت پوست SC

این دستگاه به انگشتان دست یا پا اتصال داده می‌شود تا بتواند فعالیت‌های الکتریکی پوست و تعریق آن را نشان بدهد.

چون این نوع بیوفیدبک نشان ‌دهنده جنبه‌های مختلف شناختی و احساسی بیمار می‌باشد و به‌ عنوان نمونه می‌توان برای درمان اضطراب، استرس، دردهای مزمن و دیگر موارد از آن استفاده کرد.

با شناخت انواع بیوفیدبک ها شاید شما نیز نیازمند استفاده از این دستگاه منحصر به ‌فرد باشید تا بتوانید اختلالات به ‌وجود آمده بر روی بدن خود را برطرف کنید.

در این‌باره باید حتما از یک مرکز حرفه‌ای با تجهیزات منحصر به ‌فرد کمک بگیرید. مراکز فیزیوتراپی دکتر معینی با تجهیزات و تکنولوژی‌های پیشرفته در کنار شماست تا بتوانید از بیوفیدبک بهترین نتیجه را دریافت کنید.

عملکرد اصلی دستگاه بیوفیدبک در فیزیوتراپی ها به چه صورت می‌باشد؟

عملکرد اصلی دستگاه بیوفیدبک در فیزیوتراپی ها به چه صورت می‌باشد؟
عملکرد اصلی دستگاه بیوفیدبک در فیزیوتراپی ها به چه صورت می‌باشد؟

هنگامی‌که به فیزیوتراپی دکتر معینی برای انجام بیوفیدبک مراجعه می‌کنید، با توجه به این‌که کدام یک از پارامترهای فیزیولوژیک شما قرار است تصحیح شود، بیوفیدبک ها و الکترون‌های آن‌ها به بخش‌های مختلف اتصال داده خواهد شد.

حال در این بازه زمانی عفت تمامی فعالیت‌های غیرارادی بدن از طریق این دستگاه به ثبت می‌رسد. سپس در بخش بعدی تمامی سیگنال‌هایی که از طریق الکترودها ثبت ‌شده‌اند و وارد دستگاه می‌شوند تا بتوانند آن را بر روی یک مانیتور و به‌ صورت فایل نشان بدهند.

این فایل ممکن است به‌ صورت عکس یا فیلم پخش شود. حال این نوع سیگنال‌های دریافتی می‌تواند شامل مواردی همچون فشار خون، نرخ تنفس، نرخ ضربان قلب، دما و فعالیت امواج مغزی و دیگر موارد باشد.

هنگامی ‌که بیمار دارای اختلال خاصی می‌باشد و در مدت طولانی تحت شرایط محیطی قرار گرفته ‌است، به ‌عنوان نمونه دچار استرس مزمن می‌باشد، عملکردهای آن به ‌صورت ناخودآگاه دچار تغییر خواهد شد.

مثلاً دچار انقباض عضلات بیشتر یا کمتر، نرخ ضربان کمتر یا بیشتر، فشار خون بالا یا پایین، تنفس سریع‌تر یا کندتر و موارد مختلف این‌چنینی خواهد شد.

تکنیک بیوفیدبک می‌تواند تمامی این تغییرات را بر روی مانیتور به ثبت برساند

تکنیک بیوفیدبک می‌تواند تمامی این تغییرات را بر روی مانیتور به ثبت برساند. به‌ همین دلیل با پیدایش هر کدام از این فیدبک‌ها فورا دستگاه سیگنال‌ها را به حالت نرمال درمی‌آورد

و این چرخه مداوم تکرار خواهد شد تا بتواند به بیمار کمک کند تا تغییراتی در کنترل ارادی مشکلات خود داشته باشد، به ‌عنوان نمونه تلاش می‌کند تا امکان آرامش خود را بیشتر حفظ کند. در نهایت کاهش درد نیز برای بیمار اتفاق خواهد افتاد.

بعد از به اتمام رسیدن این پروسه هنگامی‌که اطلاعات کافی از طریق فیدبک‌ها به نمایش گذاشته شد و اصلاح شد، سپس فرد شرایط نرمال فیدبک‌ها را نیز دریافت خواهد کرد و تلاش می‌کند تا همچنان حالت نرمال خود را حفظ کند.

به ‌عنوان نمونه اورن در حالتی که وضعیت بیمار نرمال خواهد شد و این دستگاه اعلام خطر خود را خاموش می‌کند تا بیمار بداند به وضعیت نرمال رسیده است.

درکل برای جمع‌بندی تمامی جلسات بیوفیدبک همانند یک بازی صورت می‌گیرد و به بیمار کمک می‌کند تا یاد بگیرد چگونه می‌تواند کنترل پارامترهای فیزیولوژیکی بدن خود را در دست بگیرد.

بازه زمانی هر جلسه درمان با استفاده از بیوفیدبک بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه می‌باشد که طبق تشخیص اغلب پزشکان حدوداً ۱۰ جلسه لازم است تا بیمار تأثیرات خوبی از بیوفیدبک دریافت کند.

اگر شما نیز نیازمند استفاده از این راه‌حل مفید می‌باشید، می‌توانید از مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی به ‌عنوان مجهزترین مرکز کمک بگیرید.

چه زمانی بیمار نیاز به انجام بیوفیدبک تراپی دارد؟

چه زمانی بیمار نیاز به انجام بیوفیدبک تراپی دارد؟
چه زمانی بیمار نیاز به انجام بیوفیدبک تراپی دارد؟

برای طیف وسیعی از برنامه‌ها استفاده از این راه‌حل نوین کارساز می‌باشد و مهم‌ترین آن شامل موارد زیر خواهد شد.

  • کنترل فشار خون پایین یا بالا
  • درمان سردردهای میگرنی، تنشی و دیگر موارد
  • کنترل اختلالات گوارشی همچون روده تحریک‌پذیر
  • کنترل بیماران برای واکنش‌های استرسی و اضطرابی
  • بازخورد دستگاه ثبت تحرک عضلات

در کل فواید بسیار زیادی از دستگاه بیوفیدبک برای کنترل و مدیریت استرس و علائم استرس‌زا وجود دارد. به‌ عنوان نمونه اغلب روان‌پزشکان می‌توانند برای کنترل پاسخ‌گویی بیمار خود به استرس از بیوفیدبک استفاده داشته باشند،

نتیجه انجام بیوفیدبک این است که طیف وسیعی از اثرات منفی همچون اختلال خواب، مشکلات گوارشی، افسردگی، بیماری قلبی، کاهش ایمنی را از بین خواهد برد و با یادگیری این‌که فرد چگونه می‌تواند مدیریت و واکنش‌های خود را در دست بگیرد او را درمان خواهد کرد.

چگونگی عملکرد بیوفیدبک

چگونگی عملکرد بیوفیدبک
چگونگی عملکرد بیوفیدبک

هنگامی‌که بیمار بتواند علائم و نشانه‌های جسمی خود همچون اضطراب، استرس، دمای بدن، فشار عضلات، افزایش ضربان قلب را بهتر بشناسد، قطعا با یادگیری بهتری از دستگاه بیوفیدبک می‌تواند به آرامش برسد.

اعتقاد دانشمندان بر این است که تعداد بسیار زیادی از واکنش‌های بدن افراد از استرس نشأت می‌گیرد و اگر این عارضه شدت پیدا کند، امکان دارد خطرهای احتمالی بسیار زیادی را برای بدن افراد در بر داشته باشد.

استفاده از دستگاه بیوفیدبک می‌تواند این یادگیری و چگونگی کنترل پاسخ‌های فیزیکی و فیزیولوژیکی بدن را در بر داشته باشد و بیمار آموزش دهد که چگونه می‌تواند ذهن خود را در برابر آرام کردن مواردی همچون استرس آماده کند و بهتر با این دسته از علائم کنار آید.

در هر صورت استفاده از روش بیوفیدبک از نظر دانشمندان یک راهکار اصولی و ثابت شده‌است که کاربرد بسیار بالایی را برای بیماران این‌چنینی به دنبال خواهد داشت.

البته حتما باید از تجهیزات نوینی برای بیوفیدبک و استفاده داشته باشد که با مراجعه به استفاده داشته باشید که با مراجعه به فیزیوتراپی دکتر معینی می‌توانید از این امکانات برخوردار شوید.

جلسات درمانی بیوفیدبک چگونه می‌باشد؟

جلسات درمانی بیوفیدبک چگونه می‌باشد؟
جلسات درمانی بیوفیدبک چگونه می‌باشد؟

با توجه به نوع واکنش‌های بدن شما حسگرهای الکتریکی بیوفیدبک به بخش خاصی از بدن شما نصب خواهد شد تا بتواند واکنش‌های مربوط به بدن شما را اندازه‌گیری کند.

سنسورهای موجود به یک دستگاه اندازه‌گیری اتصال داده می‌شوند تا بازخورد و عکس‌العمل جسمانی شما را به ثبت برساند.

حال فیزیوتراپیست یا درمانگر در حین انجام جلسات درمانی بیوفیدبک به واسطه تمرینات ذهنی همچون تنفس، تکنیک‌های آرامش‌بخش، مدیتیشن، تجسم و دیگر موارد این‌چنینی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به نتیجه جسمانی بهتری از طریق دستگاه بیوفیدبک برسید.

مدت‌ زمان جلسات درمانی بیوفیدبک

مدت‌ زمان جلسات درمانی بیوفیدبک
مدت‌ زمان جلسات درمانی بیوفیدبک

طبق بررسی‌های انجام‌ شده با توجه به مناطق مختلفی که قصد درمان بیوفیدبک را دارید، جلسات درمانی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

البته عوامل بسیار زیادی در این راستا تاثیرگذار است و ممکن است تعداد جلسات بیوفیدبک برای برخی از افراد متفاوت باشد.

اما در کل مهم‌ترین چیزی که تعیین‌ کننده تعداد جلسات و زمان استفاده از بیوفیدبک می‌باشد، این است که بدن بیمار به چه اندازه به تمرین‌ها واکنش نشان بدهد و بتواند بر روی آن‌ها تمرکز کند.

اما در حالت کلی یک دوره درمان بین ۴ تا ۶ جلسه به طول می‌انجامد که ممکن است برخی از بیماران نیز جلسات ۸ تا ۱۰ جلسه را نیز تجربه کنند.

هزینه مربوط به بیوفیدبک

هزینه مربوط به بیوفیدبک
هزینه مربوط به بیوفیدبک

با توجه به تعرفه‌های خدمات پزشکی هزینه‌های جلسات بیوفیدبک به واسطه نظام‌ پزشکی تعیین خواهد شد. البته براساس نوع آموزش، صلاحیت، تجربه مرکز فیزیوتراپی، دستگاه‌های بیوفیدبک و دیگر موارد متغیر می‌باشد و پارامترهای بسیار متغیری تعیین‌کننده هزینه‌های مربوط به بیوفیدبک می‌باشد.

یکی از مراکز درمانی در ایران که می‌تواند بهترین خدمات درمانی ازجمله درمان با بیوفیدبک را ارائه دهد، مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی می‌باشد که برای درک بیشتر هزینه‌های مربوط به این راهکار درمانی بهتر است با پزشکان این مجموعه مشورت داشته باشید تا اطلاعات دقیق‌تری در زمینه هزینه‌های مربوط به این راهکار درمانی کسب کنید.

تأثیرپذیری درمان با بیوفیدبک تا چه اندازه می‌باشد؟

تأثیرپذیری درمان با بیوفیدبک تا چه اندازه می‌باشد؟
تأثیرپذیری درمان با بیوفیدبک تا چه اندازه می‌باشد؟

در کل با مطالب ذکر شده می‌توان گفت که این نوع درمان به‌ عنوان یک نوع آموزش شناخته می‌شود و کمک می‌کند تا افراد بتوانند مهارت‌های جدیدی را کسب کنند و با استفاده از آن‌ها عملکردهای بهتری درطول روزمره و زندگی خود نشان بدهند.

اما آموزش و تمرین دو هدف اصلی استفاده از بیوفیدبک می‌باشد که تاثیر پذیری آن بر روی تعداد بسیار زیادی از بیماران است.

البته این‌که بیمار همکاری خوبی برای تأثیرپذیری روش بیوفیدبک نداشته باشد، قطعا به موفقیت رسیدن آنها و کاهش یافتن جلسات تمرینات آن‌ها اتفاق خواهد افتاد. پس حتما بیمار باید همکاری لازم را برای نتیجه بهتر از دستگاه بیوفیدبک داشته باشد.

هدف کلی از استفاده دستگاه بیوفیدبک

هدف اصلی که اغلب مراکز فیزیوتراپی همچون مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی از دستگاه بیوفیدبک استفاده می‌کنند این است که این دستگاه توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌ متحده تأیید شده است

و به ‌عنوان یک درمانگر و به واسطه یک درمانگر و متخصص سلامت می‌تواند برای افراد کاربرد بالایی داشته باشد. البته در برخی از مصارف شخصی و خانگی ممکن است دستگاه بیوفیدبک نیز یافت گردد.

چنین دستگاه‌های اغلب به استفاده از سنسورهای مدنظر دستگاه بیوفیدبک می‌باشد تا با ضبط اطلاعات و اتصال آن به رایانه فرد بتواند واکنش‌های غیرارادی خود را کنترل کند. البته ممکن است این حسگرها از طریق یک برنامه در گوشی همراه نیز نشان داده شوند.

هرچند که اگر از افرادی که در این زمینه حرفه‌ای می‌باشند و درمانگران قطعی مشکلات این‌چنینی هستند کمک بگیرید نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد .

مزایای استفاده از دستگاه‌های بیوفیدبک چیست؟

مزایای استفاده از دستگاه‌های بیوفیدبک چیست؟
مزایای استفاده از دستگاه‌های بیوفیدبک چیست؟

ممکن است این سوال در ذهن تعداد بسیار زیادی از افراد شکل بگیرد که دلیل مراجعه به فیزیوتراپی دکتر معینی برای استفاده از دستگاه بیوفیدبک چیست.

جنبه‌های خوب و بد بسیار زیادی برای استفاده از بیوفیدبک ها وجود دارد. امکان دارد استفاده از این راهکار مفید برای برخی از افراد مناسب نباشد.

به همین دلیل با در نظر گرفتن شرایط مدنظر خود و کمک از یک پزشک متخصص می‌توانید تعیین کنید که چه مزایایی در پی استفاده از این راهکار مفید برای شما وجود دارد.

حال در ادامه به برخی از دلایلی که استفاده که باعث می‌شود افراد از این روش نوین استفاده داشته باشند، اشاره خواهیم کرد.

جایگزین شیوه‌های درمانی دیگر

امکان داره در بسیاری از مواقع استفاده از دستگاه بیوفیدبک به نسبت دیگر روش‌هایی که نمی‌توانند اثربخشی بالایی برای درمان افراد داشته باشند و فرد با استفاده از دارو قادر به کنترل واکنش‌های بدن خود نیست، کارساز و مفید باشد.

به ‌همین دلیل این بیمار از طریق درمان‌های تهاجمی یا مختل کننده نتیجه نخواهد گرفت و ترجیح می‌دهد از بیوفیدبک بهره‌مند شود.

یادگیری بیوفیدبک می‌تواند یک روش درمانی باشد که اصولاً برای بهتر شدن افراد در نظر گرفته می‌شود. به ‌همین دلیل است که تعداد بسیار زیادی از افراد علاقه‌مند به استفاده از این روش درمانی می‌باشند.

کنترل و مدیریت بهتر استرس

قطعا دریافتید که در موقعیت‌های استرس‌زا افراد از طریق دستگاه بیوفیدبک می‌تواند عکس‌العمل‌های خود را بهتر مدیریت کنند.

به‌ همین دلیل افراد می‌تواند اوضاع خود را بهتر تحت کنترل بگیرند و این به آن‌ها کمک می‌کند تا در طول روزمره آسیب کمتری ببینند.

در نهایت هنگامی‌که بتوانند با اضطراب خود کنار آیندو  سلامت خود و اطرافیان را نیز حفظ می‌کنند. این یکی دیگر از دلایلی است که بهتر است از دستگاه بیوفیدبک استفاده داشته باشید.

دیگر مزایای سلامت روانی بیوفیدبک

در کنار این‌که بهبود مدیریت استرس و دیگر شرایط مفید با استفاده از بیوفیدبک اتفاق می‌افتد، مزایای دیگری از طریق این دستگاه حاصل می‌گردد که مهم‌ترین آن سلامت روان می‌باشد.

با آموزش‌های لازم و شناخت تکنیک‌های جدید فرد می‌تواند پاسخ‌های عاطفی خود را بهتر بشناسد و مدیریت اضطراب و استرس را در دست بگیرد. تمامی این آموزش‌ها می‌تواند مسئولیت سلامتی افراد را در دست بگیرد تا قدرت و کنترل بیشتری بر روی اندام‌های خود داشته باشند.

با شناخت تمامی این ویژگی‌ها و مزایا از استفاده روش درمانی بیوفیدبک شما نیز می‌توانید براساس شرایط موجود خود از این روش بهره‌مند شوید. در صورت نیاز با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی می‌توانید از بهترین امکانات برای بیوفیدبک بهره‌مند شوید.

حرف آخر

حرف آخر
حرف آخر

با بررسی این مطلب به این نتیجه رسیدیم که آموزش‌های لازمی که از طریق بیوفیدبک برای بیماران در نظر گرفته می‌شود، بسیار مفید است و می‌تواند به کنترل اوضاع آن‌ها در طول روزمره کمک کند.

محققان بسیار زیادی نیز استفاده از این روش را به ‌عنوان یک گزینه مناسب برای کنترل پاسخ‌های رفتاری بدن بیماران می‌دانند.

البته قبل از تمامی این موارد حتما باید به درک درستی از این‌ موضوع برسید که آیا استفاده از بیوفیدبک می‌تواند برای شما مناسب باشد یا این‌که بهتر است از روش‌های درمانی دیگری بهره‌مند شوید.

این کار به واسطه پزشکان متخصص انجام خواهد گرفت. درمانگران درابتدای امر شرایط موجود شما را بررسی خواهند کرد تا با شناخت اوضاع بتواند بهترین عملکرد درمانی را به شما پیشنهاد دهند.

دراین‌باره می‌توانید بر روی تخصص‌های مجموعه فیزیوتراپی دکتر معینی حساب ویژه‌ای باز کنید تا در صورت لزوم و با تشخیص درمانگران بتوانید از بیوفیدبک نتیجه خوبی دریافت کنید. امید آن که استفاده از این مطلب توانسته باشد، درک شما را در زمینه بیوفیدبک افزایش داده باشد.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.