الکتروتراپی زانو
فهرست مطالب

الکتروتراپی زانو یکی از انواع درمان های فیزیوتراپی با دستگاه است که نه تنها برای درمان آسیب دیدگی های زانو بلکه برای بسیاری از مشکلات و صدمات استخوانی مانند آرتروز، دیسک کمر، گردن درد و… مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش یکی از روش های پرفایده در فیزیوتراپی است که نتایج درمانی آن بیشتر از سایر روش ها می باشد. در این مقاله قصد صحبت در مورد الکتروتراپی زانو، انواع و مزایای آن را داریم.

اگر دچار عارضه ای در این ناحیه از بدن شده اید و پزشک الکتروتراپی زانو را برای شما مناسب دیده است با این مقاله همراه باشید تا به طور کامل با این روش آشنا شوید.

جهت تکمیل اطلاعات خود توضیه می کنیم، ضمن مطالعه این صفحه، مقالات الکتروتراپی کمر، الکتروتراپی گردن و الکتروتراپی خار پاشنه را نیز مطالعه نمایید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:
 • بهترین درمان آسیب دیدگی های زانو چیست؟
 • درمان های فیزیوتراپی برای آسیب های زانو به چند دسته تقسیم می شوند؟
 • الکتروتراپی زانو چیست؟
 • چرا الکتروتراپی برای درمان زانو کاربردی تر است؟
 • الکتروتراپی زانو چند نوع دارد؟
 • الکتروتراپی زانو چه مزایا و معایبی دارد؟
 • الکتروتراپی زانو چقدر هزینه دارد؟

 

بهترین درمان آسیب دیدگی های زانو چیست؟

بهترین درمان آسیب دیدگی های زانو چیست؟
بهترین درمان آسیب دیدگی های زانو چیست؟

زانو یکی از مفاصل اصلی بدن و رابط ساق و ران پا است. زانو نقش مهمی در حرکت دارد و در صورت آسیب دیدگی اولین مشکل، اختلال در حرکت است.

این مفصل همچنین به دلیل موقعیت قرارگیری در بدن و عملکرد آن جز آسیب ترین مفاصل بدن است. مفصل زانو به دلایل متفاوت ممکن است دچار انواع مختلفی از آسیب ها و صدمات شود.

پیشنهاد می کنیم از پست الکتروتراپی دیسک کمر دیدن کنید.

صدمات و آسیب های مفصل زانو

این مفصل پیچیده به دلایلی مانند ضربه شدید، زمین خوردن، سقوط از بلندی، سوانح مختلف مانند تصادف رانندگی، آسیب در زمان ورزش و… صدمه دیده و دچار مشکل شود.

البته مسائل دیگری هم وجود دارند که می توانند به آسیب دیدگی زانو منجر شوند، به عنوان مثال اضافه وزن و چاقی. زمانی که وزن فرد از حد نرمال و مشخصی بیشتر می شود فشار زیادی به مفاصل بدن به خصوص مفصل زانو و کمر وارد می شود

که این فشار موجب آسیب های مفصلی مانند سایش غضروف بین مفاصل و درد شدید در ناحیه زانو شود. آسیب دیدگی زانو و درد ناشی از این آسیب دیدگی برخلاف دیگر صدمات و آسیب های بدن قابل تحمل نیست و به محض بروز آن باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کرد.

بهترین روش درمان صدمات زانو

برای درمان آسیب دیدگی زانو روش های مختلفی وجود دارد که انتخاب بهترین نوع آن براساس نوع و میزان آسیب دیدگی است.

اولین درمانی که بیشتر پزشکان برای انواع آسیب دیدگی زانو استفاده می کنند، فیزیوتراپی است. در فیزیوتراپی با کمک حرکت درمانی توانایی زانو برای تحمل درد بیشتر می شود و در صورتی که عدم توانایی در حرکت دادن آن به دلیل این عارضه باشد، مشکل برطرف خواهد شد.

در صورتی که مشکل شدیدتر از توانبخشی باشد، دستگاه های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از آن ها دستگاه الکتروتراپی است و در نهایت اگر آسیب دیدگی به شدیدترین حد ممکن باشد ناچارا از جراحی استفاده خواهد شد.

فیزیوتراپی مهم ترین بخش در درمان عارضه های زانو است و حتی در صورتی که پزشک برای درمان از جراحی استفاده کند هم بخشی از نکات مراقبتی دوران نقاهت خواهد بود،

به همین دلیل مراجعه به بهترین فیزیوتراپی از نظر کیفیت دستگاه ها و کادر پزشکی موضوعی بسیار با اهمیت است. از بهترین مراکز فیزیوتراپی جهت درمان آسیب های زانو می توان به کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی اشاره کرد.

درمان های فیزیوتراپی برای آسیب های زانو به چند دسته تقسیم می شوند؟

درمان های فیزیوتراپی برای آسیب های زانو به چند دسته تقسیم می شوند؟
درمان های فیزیوتراپی برای آسیب های زانو به چند دسته تقسیم می شوند؟

همان طور که گفته شد زانو هم مانند سایر اعضای بدن ممکن است دچار آسیب و صدمه شود و در صورت آسیب دیدگی باید برای درمان آن اقدام کرد. درمان صدمات زانو از روش های مختلفی امکان پذیر است که اصلی ترین آن فیزیوتراپی است.

فیزیوتراپی برای درمان آسیب و صدمات زانو به دو دسته کلی فیزیوتراپی بدون دستگاه و فیزیوتراپی با استفاده از دستگاه انجام می شود.

فیزیوتراپی زانو بدون دستگاه

فیزیوتراپی درمانی برای صدمات و آسیب های زانو بدون دستگاه معمولا زمانی استفاده می شود که بیمار دچار صدمات جزئی شده باشد.

این صدمات آنقدر جدی نیستند که برای درمان آن ها نیاز به دستگاه های خاص فیزیوتراپی باشد اما آنقدری هم خفیف نیستند که با استراحت و بدون کمک متخصص قابل درمان باشند.

یکی از متدهای درمانی در فیزیوتراپی بدون دستگاه ماساژ دستی توسط درمانگر است، در این نوع درمان پزشک یا فیزیوتراپ با ماساژهای اصولی به کاهش تورم و درد زانو کمک می کند و با افزایش گردش خون در این قسمت از بدن بهبود آسیب دیدگی را سرعت می بخشد.

آموزش حرکات ورزشی جهت توانبخشی برای افرادی که به دلیل صدمه دچار هشکی زانو شده اند دیگر درمانی است که توسط فیزیوتراپ انجام می شود.

فیزیوتراپی زانو با دستگاه

اما گاهی اوقات آسیب بیمار به حدی است که درمان بدون استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی امکان پذیر نخواهد بود. در این شرایط پزشک براساس نوع و شدت آسیب دستگاه مناسب وضعیت بیمار را انتخاب می کند.

از جمله دستگاه هایی که برای درمان صدمات و آسیب های زانو مورد استفاده قرار می گیرد، لیزر درمانی، حرارت درمانی و الکتروتراپی زانو را می توان نام برد.

در فیزیوتراپی زانو علاوه بر انتخاب نوع مناسب درمان، انجام زیر نظر متخصص ماهر و دستگاه با کیفیت در صورت نیاز به درمان با دستگاه نیز ضروری است. کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی را می توان به عنوان یکی از بهترین مراکز برای درمان آسیب های زانو معرفی کرد.

الکتروتراپی زانو چیست؟

الکتروتراپی زانو چیست؟
الکتروتراپی زانو چیست؟

همان طور که گفته شد یکی از درمان های زانو با دستگاه الکتروتراپی زانو است. همان طور که از نام این روش درمانی مشخص است الکتروتراپی نوعی تحریک است که با استفاده از الکتریسیته انجام شده و به درمان عوارض مختلف کمک می کند.

الکتروتراپی زانو برای بیمارانی استفاده می شود که به دلیل آسیب دیدگی زانوی آن ها دچار محدودیت حرکتی شده و با تحریک عصب های آن مجددا قابلیت حرکت و عملکرد صحیح را پیدا می کند.

موارد استفاده از الکتروتراپی زانو

الکتروتراپی ممکن است یک برنامه درمانی باشد یا بنا به صلاحدید پزشک معالج و فیزیوتراپ یک برنامه توانبخشی برای بهبود وضعیت و عملکرد زانو باشد که در کنار دیگر روش های درمانی در فیزیوتراپی یا بعد از جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

در مواردی که بیمار در ناحیه زانو یا مفاصل اطراف و وابسته به آن دچار درد، اسپاسم، ضعف و ناتوانی عضلات و… شده باشد الکتروتراپی زانو کاربردی می باشد.

دیگر مواردی که در صورت ابتلا به آن ها الکتروتراپی کاربردی می باشد به شرح زیر می باشند:

 • درد مزمن و طولانی مدت در ناحیه زانو تا مچ پا، به خصوص مفصل مچ
 • آسیب دیدگی دیسک و نخاع
 • دردهای ناشی از آرتروز
 • آسیب دیدگی عضلات نرم
 • آسیب دیدگی تاندون ها
 • التهاب آشیل، نوروپاتی محیطی و…

چرا الکتروتراپی برای درمان زانو کاربردی تر است؟

چرا الکتروتراپی برای درمان زانو کاربردی تر است؟
چرا الکتروتراپی برای درمان زانو کاربردی تر است؟

نسبت به تمام روش هایی که برای درمان زانو مورد استفاده قرار می گیرند، الکتروتراپی کاربردی تر و نتیجه بخش تر است. دلایل زیادی برای استفاده از الکتروتراپی زانو وجود دارد.

الکتروتراپی تا حد زیادی التهاب زانو را کاهش می دهد، بنابراین نسبت به سایر روش های کاهش التهاب مانند دارو درمانی کاربردی تر می باشد.

همچنین برای بیمارانی که دچار ضعف عضلات هستند و به این دلیل عضلات آن ها عملکرد مناسبی ندارد این روش کمک می کند که عضلات مربوطه منقبض شده و توانایی عملکردی آن ها افزایش پیدا کند.

الکتروتراپی زانو علاوه بر موارد گفته شده در کاهش اسپاسم عضلانی هم بسیار تاثیرگذار است که این ویژگی هم در کاهش مشکلات مختلف زانو به خصوص درد آن موثر می باشد.

علاوه بر موارد گفته شده تحقیقاتی که در مورد اثر الکتروتراپی بر مفاصلی مانند زانو انجام شده نشان دهنده این موضوع است که تحریک الکتریکی به وسیله دستگاه های مخصوص علاوه بر درمان درد، توانبخشی و… زخم هایی که در این نواحی وجود دارند هم درمان می شوند.

البته تمام این کاربردها زمانی اتفاقی می افتند که الکتروتراپی توسط فردی که تخصص کافی در این زمینه باشد انجام شود.

الکتروتراپی زانو چند نوع دارد؟

الکتروتراپی زانو چند نوع دارد؟
الکتروتراپی زانو چند نوع دارد؟

یکی دیگر از دلایل کاربردی بودن روش الکتروتراپی برای درمان مشکلات و عارضه های زانو تنوع بالای این روش است.

این مسئله به پزشک کمک می کند که در صورت عدم نتیجه گیری از یک نوع الکتروتراپی، نوع دیگر آن را مورد استفاده قرار دهد و این موضوع اثربخشی و شانس درمان را افزایش می دهد. انواع الکتروتراپی زانو عبارتند از:

اولتراسوند

اولتراسوند یکی از انواع روش های الکتروتراپی زانو است که با هدف افزایش گردش خون در ناحیه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد. امواج اولتراسوند انعطاف پذیری را در اندامی که دچار خشکی شده اند از بین می روند.

در الکتروتراپی زانو با استفاده از امواج اولتراسوند از امواج فراصوت برای درمان ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. این امواج در درمان بسیاری از اختلالات زانو موثر می باشند.

یونتوفورزیس

یونتوفورزیس یکی دیگر از انواع الکتروتراپی زانو است که در کنار استفاده از دستگاه ها و امواج، با کمک دارو التهاب را کاهش می دهد. نه تنها در مورد آسیب های زانو، بلکه بسیاری از اندام های آسیب دیده با این نوع از الکتروتراپی قابل درمان می باشند.

شاک ویو

شاک ویو یکی از پرکاربردترین انواع الکتروتراپی است که با ارتعاش های لرزشی باعث بهبود وضعیت مفاصل می شود. این درمان برای زانو علاوه بر از بین بردن عارضه به تسکین درد هم کمک زیادی می کند. لرزش هایی که با استفاده از این دستگاه در ناحیه مشخص اتفاق می افتند گردش خون را در آن بخش افزایش می دهند.

اینترفرنشیال تراپی

این روش از دیگر انواع الکتروتراپی زانو است که علاوه بر مفاصل، آسیب های عضلات و استخوانی را هم بهبود می دهد.

در این روش از امواج برق برای درمان بیمار استفاده می شود که با یک مانع و به صورت ملایم به بدن منتقل می شوند. شوک جزئی ناشی از ورود برق به بدن گرفتگی عضلات و التهابات استخوان ها را کاهش می دهد.

جریان گالوانیک

در این روش هم از امواج الکتریکی و برق برای درمان استفاده می شود اما با ولتاژ بالاتر نسبت به نوع قبلی، البته فرکانس این امواج هم پایین است تا به عمق بافت ها نفوذ کرده و گردش خون را از عمیق ترین لایه های پوست افزایش دهد.

دستگاه تنس

در نهایت دستگاه تنس آخرین نوع از الکتروتراپی زانو است که برای انجام آن چند الکترود در قسمت های مختلف زانو وصل می شود و با استفاده از ارتعاشات دستگاه جریان خون را در نواحی الکترودها افزایش می دهند. دستگاه تنس یکی از بهترین دستگاه ها برای کاهش درد، شل شدن عضلات، رهایی از اسپاسم و… است.

تمام دستگاه هایی که برای الکتروتراپی زانو کاربردی هستند در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی از به روزترین مدل موجود می باشند.

الکتروتراپی زانو چه مزایایی دارد؟

الکتروتراپی زانو چه مزایایی دارد؟
الکتروتراپی زانو چه مزایایی دارد؟

الکتروتراپی غیرتهاجمی است و بدون نیاز به جراحی و عوارض بعد از آن به درمان مشکلات زانو کمک می کند و این مهم ترین مزیت این روش نسبت به دیگر روش های درمانی است اما الکتروتراپی مزایای دیگری هم دارد.

مزایای الکتروتراپی زانو

 • تسکین درد با استفاده از الکتروتراپی زانو نسبت به دیگر روش ها سریع تر اتفاق می افتد.
 • برخلاف جراحی این روش نیاز به هیچگونه آمادگی قبل و بعد ندارد.
 • الکتروتراپی تنها در ناحیه ای مشخص اثر دارد و سایر قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار نمی دهد.
 • بعضی از دستگاه ها و انواع الکتروتراپی برای فیزیوتراپی در منزل هم قابل استفاده می باشند.

معایب الکتروتراپی زانو

 • یکی از مشکلات الکتروتراپی زانو که برای بعضی از بیماران بروز می کند حساسیت های پوستی است.
 • این روش برای زنان باردار مناسب نیست و در صورت لزوم استفاده ممکن است برای جنین خطرناک باشد.
 • بعضی از انواع الکتروتراپی زانو ممکن است برای بیماران قلبی، به خصوص بیمارانی که از باتری قلب استفاده می کنند خطرناک باشند.

الکتروتراپی زانو چقدر هزینه دارد؟

الکتروتراپی زانو چقدر هزینه دارد؟
الکتروتراپی زانو چقدر هزینه دارد؟

در نهایت آخرین موضوع مهم در مورد الکتروتراپی زانو و استفاده از این روش، هزینه آن است. هزینه الکتروتراپی هم مانند سایر روش های درمانی فیزیوتراپی به عوامل مختلفی بستگی دارد که اولین آن نوع الکتروتراپی و دستگاهی است که برای این روش استفاده می شود.

در صورتی که بیمار در کنار استفاده از الکتروتراپی نیاز به درمان های دیگر مانند ماساژ درمانی یا حرکت درمانی هم باشد هزینه درمان افزایش پیدا می کند.

دیگر موردی که در هزینه این نوع درمان تاثیر دارد نوع کلینیکی است که برای درمان به آن مراجعه می شود. البته مسائلی مانند داشتن بیمه و طرف قرارداد بودن آن با کلینیک می توانند هزینه درمان را کاهش دهند.

یکی از بهترین کلینیک های فیزیوتراپی برای انجام الکتروتراپی زانو با بهترین هزینه، کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی می باشد.

https://cutt.ly/xXkV693

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.