بی اختیاری ادرار
فهرست مطالب

در این مقاله سعی داریم تا شما را با معضل بی اختیاری ادرار آشنا کنیم و اطلاعات کاملی را در رابطه با مشکل بی اختیاری ادرار در اختیار شما قرار دهیم.

به طور کلی در رابطه با بی اختیاری ادرار اینگونه می توان تعریف کرد که شخص توانایی کنترل ادرار خود را ندارد. زمانی شخص با معضل بی اختیاری ادرار رو به رو می شود که توانایی کنترل ادرار خود را از دست داده است و همچنین باید گفت که مشکل بی اختیاری ادرار در بانوان رایج تر از آقایون می باشد.

در رابطه با بی اختیاری ادرار باید گفت که مثانه پس از پر شدن حجم خود دائماً به مغز پیام می فرستد و اگر فرد در طی ساعات طولانی به این پیام پاسخ ندهد و ادرار خود را نگه دارد، مثانه به تدریج بزرگ و شل می شود

و در پی این موضوع حس تخلیه ادرار از بین می رود، به همین سبب یکی از علت های به وجود آمدن معضل بی اختیاری ادرار را باید همین موضوع دانست.

چنانچه شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید کت به مشکل بی اختیاری ادرار دچار شده اید به شما توصیه می کنیم که برای درمان خود به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی مراجعه فرمایید. فیزیوتراپی خانم دکتر معینی، از معتبرترین و مجهزترین مراکز درمانی در این زمینه شناخته می شود.

در ادامه به پرسش های گوناگونی مربوط به این موضوع به طور کامل پاسخ خواهیم داد. ما را همراهی نمایید.

عناوین مقاله:

بی اختیاری ادرار چیست؟

انواع بی اختیاری ادرار به چه شکل هایی است؟

علت های دائمی بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟

سایر عوامل مربوط به بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟

بی اختیاری ادرار در بانوان چه اثراتی بر زندگی اجتماعی این بانوان دارد؟

آیا معضل بی اختیاری ادرار یک بیماری محسوب می شود؟

چه موقع افراد باید به دنبال پزشک متخصص برای درمان بیماری خود باشند؟

در زمان انتخاب پزشک اورولوژیست باید به چه مواردی دقت کرد؟

 

بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادرار چیست؟
بی اختیاری ادرار چیست؟

به طور کلی باید بگوییم که به هرگونه مشکل در عدم اختیار ادرار به نوعی که شخص با اراده خود نیز قادر به کنترل آن نباشد، بی اختیاری ادرار گفته می شود.

باید دانست که معضل بی اختیاری ادرار مربوط به گروه سنی و جنسیت خاصی نیست و در هر گروه سنی با هر نوع جنسیتی در میان افراد دیده می شود.

در تعریف کلی بی اختیاری ادرار می توان گفت که طبق تعریف داده شده از سمت پزشکان و متخصصان در این زمینه، به خروج غیر ارادی ادرار از مثانه بی اختیاری ادرار گفته می شود که این موضوع با از دست دادن کنترل ادرار در شرایط و موارد خاص یا به طور دائمی همراه می باشد.

نکته ای که در این رابطه میان پزشکان و متخصصان بیان شده است، این است که احتمال دارد شخص با سرفه یا عطسه کردن نیز دچار ریزش ادرار در خود گردد و یا با توجه به احساس ادرار، به شدت نیاز به ادرار کردن نیز پیدا می کنند

و زمان مناسب برای مراجعه به دستشویی نداشته و ادرار، بی اختیار بریزد؛ فرد نیز دچار بی اختیاری ادرار شده است.

ر هر سنی از کودکی تا میانسالی ممکن است به این معضل گرفتار شوند.

علاوه بر مطالب گفته شده در رابطه با جنسیت و سن به وجود آمدن این معضل می توان گفت که افراد در هر سنی از کودکی تا میانسالی ممکن است به این معضل گرفتار شوند.

می توانیم بگوییم که به دلایل مختلف امکان رخ دادن معضل بی اختیاری ادرار را نیز می توان جزو آن دسته از عارضه هایی دانست که با توجه به افزایش سن افراد، امکان شدت یافتن را تا حدودی پیدا می کند.

البته علاوه بر مسائل ذکر شده، نمی توان گفت که بالارفتن سن در افراد تنها دلیل ایجاد بی اختیاری ادرار می باشد. در مواردی نیز می توان گفت که برای اکثر افراد، ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و یا درمان های دارویی، توانایی این را دارد که به متوقف کردن این مشکل تا حدودی منجر بشود.

اگر جزو افرادی هستید که به این معضل دچار شده اید،‌ به شما توصیه می کنیم که به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی به عنوان یکی از بهترین متخصص ها در این زمینه برای درمان خود اقدام کرده و مراجعه نمایید.

فیزیوتراپی خانم دکتر معینی از معتبرترین مراکز درمانی در این زمینه به حساب می آید.در ادامه مقاله موارد بیشتری را در این رابطه بیان خواهیم کرد.

انواع بی اختیاری ادرار به چه شکل هایی است؟

انواع بی اختیاری ادرار به چه شکل هایی است؟
انواع بی اختیاری ادرار به چه شکل هایی است؟

در رابطه با معضل بی اختیاری ادرار نیز می توان گفت که این موضوع مانند دیگر معضلات پزشکی از انواع مختلفی برخوردار می باشد که در ادامه در رابطه با این موضوع، توضیحات کوتاهی را ارائه خواهیم داد.

بی اختیاری ادرار فوریتی:

بی اختیاری ادرار فوریتی:
بی اختیاری ادرار فوریتی:

در شرایطی که دفع بی اختیاری ادرار همراه با حالت های فوریتی رخ دهد، می توان گفت که فرد دچار معضل بی اختیاری ادرار فوریتی شده است.

در رابطه با این حالت می توان گفت که معمولاً در این حالت، احساس ریزش ادرار قبل از آن که فرد این توانایی را داشته باشد که خود را به دستشویی برساند، رخ می دهد.

در رابطه با شیوع این نوع بی اختیاری باید گفت که بی اختیاری ادرار فوریتی آن قدر زیاد است که می توان گفت که حدود یک سوم کل موارد بی اختیاری ادراری از این نوع می باشند.

بی اختیاری ادرار استرسی:

به طور کلی در رابطه با این نوع از بی اختیاری ادرار می توان گفت که به دفع بی اختیار ادرار که با فعالیت ورزشی، سرفه، عطسه و یا زور زدن رخ می دهد، بی اختیاری استرسی گفته می شود.

در رابطه با این نوع بی اختیاری می توان گفت که در بانوان شایع تر است و حدود نیمی از موارد بی اختیاری ادرار را نیز می توان از این نوع دانست.

بی اختیاری ادرار ترکیبی:

در رابطه با نوع ترکیبی بی اختیاری ادرار باید گفت که حالتی می باشد که هم با افزایش فشار شکمی و همچنین با احساس فوریت ادرار، ریزش ادرار نیز دیده می شود.

این نوع از بی اختیاری کمتر از نیمی از موارد است که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از بی اختیاری را در رابطه با شروع شامل می شود.

 بی اختیاری ادرار مداوم:

معضل دفع بی اختیاری ادرار به شکل مداوم به نحوی است که فرد، هم در بیداری هم در خواب حتی در حین راه رفتن، نشستن و به طور کلی در پی انجام فعالیت ها یا در حالت های معمولی خود بدون هیچ گونه فشار شکمی و یا احساس فوریت و به طور مدام در حال ریزش ادرار می باشد.

در رابطه با این نوع از بی اختیاری ادرار باید گفت که زیاد شایع نیست معمولاً هم متعاقب اعمال جراحی لگنی و یا سابقه پروتو درمانی لگنی و به علت ایجاد فیستول بین مثانه و رحم یا مثانه و واژن ایجاد می شود.

در رابطه با افرادی که به این معضلات دچار شده اند نیز توصیه می کنیم که برای درمان بی اختیاری ادرار خود به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی یکی از بهترین مراکز درمانی در این زمینه مراجعه کنید.

علت های دائمی بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟

علت های دائمی بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟
علت های دائمی بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟

در این قسمت از مقاله، به عوامل مربوط به ایجاد بی اختیاری ادرار در افراد خواهیم پرداخت. باید در رابطه با دلیل بی اختیاری ادرار این نکته را ذکر کنیم که این علت ها به دو بخش یا دو قسمت تقسیم می شوند که بخش اول را همان بخش های عمده موقتی و زودگذر باید دانست

و پس از آن به بخش دائمی می توان اشاره کرد که به طور کلی این عوامل به دو بخش تقسیم می شوند که در ادامه همه موارد را ذکر خواهیم کرد.

به طور کلی چند مورد را می توان از عوامل دائمی بی اختیاری ادرار دانست که این موارد عبارتند از ابتلا به انواع بیماری های پروستات و سنگ مثانه، افزایش سن در افراد، سرطان، حاملگی و زایمان، برداشتن رحم که هر یک از این موارد به نوعی جزو علائم دائمی به وجود آمدن بی اختیاری ادرار در افراد می باشد.

البته باید گفت که در مواردی نیز نمی توان فقط این عوامل را به تنهایی عامل ابتلا به این موضوع دانست.

چنانچه شما نیز به معضل بی اختیاری ادرار مبتلا شده اید، توصیه می کنیم که به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی یکی از بهترین متخصصان در این زمینه مراجعه فرمایید.

پروستات بزرگ شده و سنگ مثانه:

در رابطه با این معضل، مردان باید بدانند که غده پروستات دور مثانه آن ها را احاطه کرده است.

این غده نیز موجب آزاد شدن مایعی می شود که از اسپرم ها محافظت و تغذیه می کند که با افزایش سن افراد، این غده نیز تمایل به بزرگ شدن پیدا خواهد کرد. برای مردان این موضوع معمولی می باشد که در نتیجه برخی از بی اختیاری ها را تجربه کنند.

افزایش سن در افراد:

افزایش سن در افراد:
افزایش سن در افراد:

باید بگوییم که هر چه سن افراد بالاتر رفته و پیرتر می شوند، عضلات حمایت کننده از مثانه نیز به طور معمول ضعیف تر خواهد شد، که این موضوع، خطر بی اختیاری ادرار افراد را در سنین بالا افزایش خواهد داد.

برای حفظ عضلات قوی و مثانه سالم به افراد توصیه می کنیم که به انجام عادات سبک زندگی سالم روی بیاورند و به آن عمل کنند.

هرچه افراد از سلامتی بالاتری نیز برخوردار باشند، می توان گفت که شانس بیشتری برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار در زمان سالخوردگی خود دارند.

آسیب ها:

باید بدانید که عضلات کف لگن به نوعی مسئولیت پشتیبانی مثانه شما را به عهده دارند. آسیب دیدن این عضلات نیز توانایی این را دارد که باعث ایجاد بی اختیاری ادرار در افراد شوند.

این موضوع می تواند توسط انواع خاصی از جراحی از جمله جراحی رحم پدید آید. همچنین می تواند یک نتیجه ای مشترک از بارداری و زایمان در بانوان نیز باشد.

سرطان:

به طور کلی باید سرطان پروستات یا مثانه را یکی دیگر از مواردی دانست که باعث بی اختیاری ادرار در افراد می شود.

در بعضی از موارد نیز درمان های سرطان توانایی این را دارد که کنترل مثانه را برای افراد دچار بی اختیاری ادرار کنند. حتی باید گفت که تومورهای خوش خیم نیز توانایی این را دارند که با جلوگیری از جریان ادرار باعث بی اختیاری ادرار در افراد شوند.

سایر عوامل مربوط به بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟

سایر عوامل مربوط به بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟
سایر عوامل مربوط به بی اختیاری ادرار را چه مواردی می توان دانست؟

در ادامه، به دیگر عوامل مربوط به بی اختیاری ادرار در افراد خواهیم پرداخت. از دیگر عوامل مربوط به این موضوع می توانیم به مواردی مانند یبوست، عفونت های دستگاه ادراری، سیستیت بینابینی یا یک بیماری مزمن که باعث التهاب در مثانه شما می شود، عوارض جانبی برخی از این داروها مانند انواع داروهای فشار خون،

آرامبخش های عضلانی، داروهای آرامبخش و برخی داروهای قلبی، برخی از عوامل مانند سبک زندگی نیز توانایی این را دارند که باعث بروز موقت بی اختیاری ادرار شوند.

در رابطه با این موارد می توان گفت که نوشیدن بیش از حد الکل، مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا مایعات دیگر نیز توانایی این را دارند که باعث شوند فرد به طور موقت کنترل مثانه خود را از دست داده و دچار بی اختیاری ادرار شود. اگر شما نیز به معضل بی اختیاری ادرار دچار شده اید، توصیه می کنیم که به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی برای درمان خود مراجعه نمایید.

بی اختیاری ادراری در بانوان چه اثراتی بر زندگی اجتماعی این بانوان دارد؟

بی اختیاری ادراری در بانوان چه اثراتی بر زندگی اجتماعی این بانوان دارد؟
بی اختیاری ادراری در بانوان چه اثراتی بر زندگی اجتماعی این بانوان دارد؟

باید گفت که معضل بی اختیاری ادرار به گونه ای عمل می کند که تقریبا توانایی این را دارد که تمام جنبه های زندگی افرادی را که به بی اختیاری ادرار دچار شده اند، تحت تأثیر خود قرار دهد و شرایط زندگی را تا حدودی برایشان سخت می کند و همچنین تا حدودی می توان گفت که زندگی این افراد از حالت نرمال خود خارج می شود.

به طور کلی باید دانست که ارتباطات این بیماران و همچنین فعالیت های جنسی آین افراد به شدت محدود خواهند شد، چرا که دائما نگران ریزش ادرار خود می باشند.

برای اطلاعات کامل تر می توانید صفحه بی اختیاری ادرار در زنان را مطالعه کنید.

در افرادی که به معضل بی اختیاری ادرار دچار شده اند، اغلب دیده می شود که‌ مسافرت های خود را تا حدود بسیار زیادی محدود می‌ کنند.

حتی در مسافت های کوتاه؛ چرا که پیدا کردن سرویس بهداشتی مناسب در طول سفر جزو دغدغه های بسیار مهم افراد مبتلا به این موضوع می باشد.

در رابطه با شیوه غذا خوردن، نوشیدن و حتی لباس پوشیدن این افراد تحت تأثیر بیماری باید گفت که تا حدودی این موارد نیز تغییر می کنند، در این رابطه می توان گفت که این بیماران سعی بر این دارند تا لباس های تیره بپوشند و مصرف مایعات و همچنین غذاهای آبکی و میوه جات را بسیار محدود می کنند.

مراجعه به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی

چنانچه شما نیز به مشکل بی اختیاری ادرار دچار شده اید، توصیه می کنیم که برای درمان خود به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی یکی از بهترین پزشکان در این زمینه مراجعه فرمایید.

اما در رابطه با یکی از مشکلاتی که معضل بی اختیاری ادرار با خود به همراه دارد، می توان به اختلال خواب در این افراد اشاره داشت چرا که مجبور می شوند شب ها چندین بار از خواب بیدار شوند که این بیدار شدن را حدوداً می توان گفت دو یا سه بار است که البته در برخی از مواقع نیز بیشتر نیز خواهد شد.

چرا که افراد، احساس شدید ادرار را در خود حس می کنند. البته باید گفت که موضوع به همین جا ختم نمی شود؛ در برخی از موارد نیز به علت ریزش ادرار، فرد مجبور به تعویض لباس و همچنین دوش گرفتن نیز می شود.

در رابطه با این موضوع نیز می توان مورد دیگری بیان کرد که عبارت است از، اثر این بیماری روی کیفیت کار این بیماران در محیط کار تا حدودی تهدید می شود، تحت تاثیر نگرانی های ناشی از ریزش ادرار و نیاز مکرر با سرویس بهداشتی دفتر، فعال بودن در محیط کاری برای افراد به شدت سخت و آسیب پذیر می باشد.

طبق گفته بیماران مسنی که دچار اختلال بی اختیاری ادرار شده اند، این بیماری در کاهش کیفیت زندگی بسیار بیشتر از دیابت و التهاب مفصلی برای آنان تاثیر گذار بوده است.

چنانچه جزو افرادی هستید که به این معضل دچار شده و قصد درمان دارید، به شما توصیه می کنیم که به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی برای درمان خود مراجعه فرمایید. فیزیوتراپی خانم دکتر معینی از مجهزترین مراکز درمانی در این خصوص می باشد.

آیا معضل بی اختیاری ادرار یک بیماری محسوب می شود؟

آیا معضل بی اختیاری ادرار یک بیماری محسوب می شود؟
آیا معضل بی اختیاری ادرار یک بیماری محسوب می شود؟

طبق گفته پزشکان در رابطه با مشکل بی اختیاری ادرار، نمی توان آن را یک بیماری دانست. اما می توان گفت که امکان دارد علامت وجود یک بیماری در فرد باشد.

به همین علت است که متخصصان مربوطه  قبل از شروع مراحل درمانی، به بررسی و تشخیص ریشه مشکل می پردازند تا از طریق بر طرف کردن ریشه مشکل بتوانند به درمان و بر طرف کردن بی اختیاری ادرار در افراد بپردازند.

اگر شما نیز دچار معضل بی اختیاری ادرار شده اید و می خواهید درمان شوید، توصیه می کنیم به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی یکی از متخصصان در این زمینه مراجعه نمایید.

چه موقع افراد باید به دنبال پزشک متخصص برای درمان خود باشند؟

چه موقع افراد باید به دنبال پزشک متخصص برای درمان خود باشند؟
چه موقع افراد باید به دنبال پزشک متخصص برای درمان خود باشند؟

در رابطه با این موضوع باید گفت که هرگونه بی اختیاری ادرار دلیل بر این نیست که باید به پزشک مراجعه کنید و از او کمک بخواهید.

این موارد ممکن است جزو علامت هایی باشد که نشان می دهد فرد به بیماری جدی تری دچار شده است که در سریعترین زمان ممکن باید به پزشک برای درمان خود مراجعه نمایید.

باید گفت که حتی اگر علت اصلی این معضل بی اهمیت باشد، بی اختیاری ادرار نیز می تواند اختلال اساسی در زندگی فرد به حساب بیاید.

مهم این است که به یک متخصص مراجعه کرده و در صورت لزوم، تشخیص دقیقی از او بگیرد و موارد مربوط و دیگر معضلات خود را برای درمان با پزشک متخصص خویش در میان گذاشته و از آن بهره ببرد.

در رابطه با درمان این بیماری به شما توصیه می کنیم که به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی برای درمان خود مراجعه فرمایید. چنانچه علائمی که در ادامه ذکر می کنیم را داشتید، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید. این علائم عبارتند از:

مشکل صحبت کردن یا راه رفتن و سوزن سوزن شدن در هر قسمت از بدن، از دست دادن بینایی، احساس گیجی، از دست دادن هوشیاری، از دست دادن کنترل روده

در زمان انتخاب پزشک اورولوژیست باید به چه مواردی دقت کرد؟

در زمان انتخاب پزشک اورولوژیست باید به چه مواردی دقت کرد؟
در زمان انتخاب پزشک اورولوژیست باید به چه مواردی دقت کرد؟

در رابطه با انتظاراتی که باید برای پزشکی داشته باشید، می توانیم بگوییم که متخصص مربوطه در طی قرارهای ملاقات باید ارائه دهنده انواع خدمات بهداشتی باشد، ممکن است که در مورد علائم شما از طرف متخصص سوالاتی پرسیده شود که این بدان معناست که پزشک متخصص می خواهد بداند

که چه مدت فرد دچار این معضل و مشکلات مرتبط با آن می باشد و در کل، شخص چه مدت به عارضه بی اختیاری ادرار مبتلا بوده است، چند نوع از انواع بی اختیاری ها را تجربه کرده و دیگر جزئیات مربوط به این موضوع باید بررسی شوند.

ممکن است پزشکان در رابطه با عادات روزانه فرد سوالاتی بپرسند

همچنین ممکن است پزشکان در رابطه با عادات روزانه فرد از جمله رژیم غذایی معمولی و انواع داروها و یا مکمل های دیگری که شخص در کنار رژیم غذایی خود مصرف می کند نیز سوالاتی پرسیده شود.

پس از انجام این مراحل و استعلام سابقه پزشکی شما، پزشک متخصص شما امکان دارد که آزمایش دیگری را برای شما بنویسد و به شما توصیه می ‌کند که حتما آن ها را انجام دهید.

در رابطه با این موضوع می توان به جمع آوری و تجزیه و تحلیل و همچنین انجام سیستوسکوپی اشاره داشت. در رابطه با اولین آزمایش می توان گفت که کارکنان آزمایشگاه توانایی این را دارند که نمونه ادرار را از نظر علائم عفونت و دیگر مشکلات بررسی نمایند.

البته اندازه‌ گیری میزان زیادی که هنگام دفع ادرار آزاد می کنید، مقدار باقیمانده در مثانه و فشار در مثانه نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

اطلاعات طریقه قرار دادن یک کاتتر یا یک لوله کوچک در مجرای ادراری و مثانه فرد برسی می شود اما در رابطه با انجام آزمایش می توان گفت که در این آزمایش، متخصصین دوربین کوچکی را در مثانه فرد قرار می دهند تا از این طریق بتوانند از نزدیک عوامل مربوط را در رابطه با به وجود آمدن این معضل مورد بررسی قرار دهند.

درمان های نگهدارنده و مراقبتی در راستای کنترل بی اختیاری ادرار به چه شکل است؟

در رابطه با موضوع بی اختیاری ادرار، خبر مهمی که وجود دارد این موضوع است که درمان های نگهدارنده شامل روش های غیر جراحی نیز می باشد.

در پی انجام شیوه هایی که برای تقویت عضلات کف لگن و متعاقب آن افزایش فشار و قدرت قسمت خروجی ادرار از مثانه به کار گرفته می شود، علاوه بر این تکنیک‌ ها کنترل و سرکوب کردن احساسات خوب ادرار در بیمار و تغییرات مربوط به ادرار کردن را نیز می توان از موارد مهم برای این دسته از افراد دانست.

تهیه جدول:

حجم مصرف مایعات ادرار دفع شده و همچنین دفعات احتمال ریزش ادرار به مدت سه روز توسط بیمار بهتر است این جدول روزانه تهیه شود.

تهیه جدول توسط خود شخص به او کمک می کند تا عادات نوشیدن و ادرار کردن دفعات واقعی بی اختیاری ادراری و مواد ادراری که فعالیت‌ های بیماری وابسته هستند را تا حدودی بتواند کنترل کند.

البته باید گفت که از این طریق پزشک نیز با اطلاعاتی که از این جدول به دست می ‌آورد، این توانایی را پیدا می کند که تشخیص دقیق ‌تری نسبت به نوع بی اختیاری ادرار و همچنین درمان مناسب آن را پیدا کرده و فرد را تا حدود بسیار مناسبی راهنمایی نماید.

تقویت و تمرین عضلات کف لگن یا تمرین کگل:

تقویت و تمرین عضلات کف لگن یا تمرین کگل:
تقویت و تمرین عضلات کف لگن یا تمرین کگل:

در رابطه با هدف از انجام این تمرینات می توان گفت که درباره قویتر شدن عضلات کف لگن و افزایش قدرت اسفنگتر ادراری برای افراد بسیار مهم می باشد.

باید اشاره داشت که در واقع می بایست فقط از طریق مراقبت کردن همان عضلات که اطراف مجاری ادراری هستند، درست در همان حالتی که می ‌خواهد در شرایط نامناسب داشته باشد و بیمار از طریق انقباض این عضلات بتواند جلوی ریزش را بگیرد.

انقباض این عضلات باید به نحوی انجام شود که فقط واژن به داخل و بالا کشیده شود و بیمار نیازی به مراقبت کردن از آن را نداشته باشد.

برای آقایان توصیه می ‌کنیم که انقباض به نحوی باشد که ریشه آلت را به سمت بالا بکشند. در بعضی از مراکز همچون فیزیوتراپی خانم دکتر معینی، با اضافه کردن بیوفیدبک، کیفیت این تمرینات را تا حدود زیادی بهبود می بخشند.

در بیوفیدبک در واقع باید دانست که از طریق استفاده از ابزارهای مربوطه، میزان انقباض عضلات هدف را مانیتور کرده و آن ها را تا حدودی نشان می دهد.

با انجام این شیوه؛ پزشک مطمئن خواهد شد که بیمار عضلات هدف را به درستی منقبض کرده است

با انجام این شیوه؛ پزشک مطمئن خواهد شد که بیمار عضلات هدف را به درستی منقبض کرده و همچنین طول زمان و شدت انقباض را هم تا حدود زیادی رعایت کرده و از طریق پزشک کنترل خواهد شد.

انقباض را می توان با دو شیوه انجام داد. در رابطه با شیوه اول می توان گفت کوتاه و سریع ترین نوع انقباض که انقباض عضلات مربوطه  برای یک تا دو ثانیه می باشد و پس از آن شل کردن که دقیقا با همان تایم صورت می گیرد.

اما در رابطه با راه دوم باید گفت که طولانی و نگهدارنده عمل می‌ شود که این شیوه نیز به طور موثرتری واقع شده است.

در رابطه با این متد نیز باید گفت که عضلات اطراف مجرای ادرار حدوداً به مدت ۵ ثانیه توسط خود شخص در حالت انقباض مداوم قرار خواهد گرفت و پس از آن حدود ۵ ثانیه شل خواهد شد.

این انقباضات را می توان در روزهای اول با ۵ ثانیه شروع کرد

این انقباضات را می توان در روزهای اول با ۵ ثانیه شروع کرد و پس از آن هر روز یک و یا دو عدد به آن اضافه نمود. این انقباضات باید در سه حالت یا وضعیت صورت بگیرد، چه وضعیت خوابیده، سپس نشسته و پس از آن ایستاده انجام شود که به این سه مرحله یک دوره خواهند گفت.

یعنی به طور مثال اگر فرد در روز اول که با همان ۵ عدد شروع می شود، پنج انقباض و شل شدن در وضعیت خوابیده، پنج انقباض در وضعیت نشسته و پس از آن پنج انقباض در وضعیت ایستاده انجام دهد؛ تقریباً دوره اول خود را به خوبی به پایان رسانده است.

بهتر است هنگامی که تعداد انقباضات به ۲۰ عدد می رسد، آن ها را در دو مقطع زمانی صبح و همچنین عصر توسط شخص انجام شود. پس از آن می توان این تمرینات را بسته به تحمل و همکاری بیمار تا حدودی افزایش داد.

معمولاً افزایش قدرت عضلانی به تدریج انجام خواهد گرفت. بعد از حدود یک ماه تا حدود دو ماه یا بیشتر که این حرکات با مداومت انجام شود، افزایش قدرت این عضلات و همچنین پیدا کردن قدرت برای کنترل این موضوع نیز در فرد دیده شده و خود بیمار هم حس خواهد کرد.

تمرین مثانه:

در مرحله اول به فرد توصیه می شود که به سرکوب کردن احساس فوریت در خود بپردازد.

در زمان شروع احساس فوریت ادرار، شخص باید سعی داشته باشد که از طریق منقبض کردن عضلات لگن در مدت زمان به نسبت طولانی، خود را کنترل کند و بنشیند و همچنین سعی داشته باشد که سریعا به سمت توالت نرود.

اما پس از آن که توانست خود را کنترل کند، یعنی از طریق نفس های عمیق این احساس فوریت را رفع کند، بهتر است با قدم های آرام به سمت توالت برود.

این حرکت به گونه ای عمل می کند که فرد بتواند کاهش احساس فوریت را در خود حس کرده و همچنین تا حدود بسیاری در کاهش شب ادراری نیز موثر واقع شود.

ادرار کردن با فواصل منظم:

ادرار کردن با فواصل منظم:
ادرار کردن با فواصل منظم:

یکی از روش های درمانی در رابطه با بی اختیاری در ادرار را می توان این مورد دانست. در این روش؛ شخص اگر به طور مثال هر یک ساعت یک بار به توالت می رود، پس از هر هفته بهتر است ۱۵ تا ۳۰ دقیقه این فواصل را عقب ببرد و سعی خود را بر این مبنا بگذارد که فاصله مراجعه او به توالت به هر ۳ ساعت یک بار برسد.

تغییر شیوه زندگی:

مصرف مایعات – به طور کلی در رابطه با مصرف مایعات باید گفت که بهتر است حجم مایعات مصرفی در طول یک روز در حد یک و نیم لیتر در روز یا ۳۰ سی سی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن فرد در روز باشد.

به عنوان مثال می توان گفت که یعنی برای فرد ۶۰ کیلوگرمی، ماکزیموم ۱۸۰۰ سی سی در روز می باشد. علاوه بر این موضوع که مطرح شد، بهتر است مصرف مایعات نیز به صورت مساوی در کل روز پخش شود.

برای بیمارانی که دچار معضل شب ادراری هستند، از حدود ساعت ۸ شب به بعد بهتر است که مایعات مصرف نکنند. مصرف مایعاتی که حاوی کافئین و الکل هستند نیز باید تا حدود زیادی کاهش پیدا کند.

تنظیم عملکرد روده:

افرادی که به مشکل یبوست دچار شده‌ اند، باید حتماً در پی درمان آن باشد و فرد حداقل ۳ بار در هفته باید دفع مدفوع داشته باشد. همچنین توصیه می شود که مصرف میوه جات و سبزیجات حاوی فیبر در زندگی فرد افزایش پیدا کند.

کنترل چاقی و کاهش وزن:

کنترل چاقی و کاهش وزن:
کنترل چاقی و کاهش وزن:

به طور کلی چاقی را می توان یکی از عوامل به وجود آمدن بی اختیاری ادرار در اشخاص دانست. همچنین در این رابطه باید دانست که کاهش وزن نقش عمده ای در کاهش بی اختیاری ادرار را دارا می باشد.

آیا بی اختیاری ادرار عوارضی را به همراه دارد؟

آیا بی اختیاری ادرار عوارضی را به همراه دارد؟
آیا بی اختیاری ادرار عوارضی را به همراه دارد؟

در رابطه با این موضوع باید بگوییم که بی اختیاری ادرار عوارض بسیاری را با خود به همراه دارد. بی اختیاری ادرار توانایی این را دارد که باعث بروز انواع مشکلات پوستی و همچنین عفونت هایی که ناشی از خیس بودن مدام پوست است، شود.

همچنین باید اشاره داشت که در این افراد، احتمال ابتلا به عفونت های ادراری نیز بیشتر مورد مشاهده قرار می گیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده می توان گفت که بدترین عارضه ای که این معضل به همراه دارد، تحت تاثیر قرار دادن زندگی افراد است. چرا که با وجود این معضل، زندگی اشخاص از حالت نرمال خود خارج می شود و انجام بسیاری از کارها را برای او دشوار خواهد کرد.

همچنین وجود این معضل باعث نگرانی های دائم و مکرر در فرد خواهد شد که این مورد نیز با گذر زمان موجب ایجاد استرس و اضطراب غیر قابل کنترلی در فرد می شود.

چه داروهایی برای درمان بی اختیاری ادرار توصیه می شود؟

چه داروهایی برای درمان بی اختیاری ادرار توصیه می شود؟
چه داروهایی برای درمان بی اختیاری ادرار توصیه می شود؟

در برخی از مواقع، پزشک متخصص برای درمان بیماری کلیه و همچنین مجاری ادراری یا همان اورولوژی، علاوه بر تمریناتی که  انجام آن ها را به بیمار توصیه می کند، برای درمان کامل و در برخی موارد سریعتر، داروهایی را نیز برای او تجویز می کند.

شیوه عملکرد درمان دارویی معمولا به نحوی است که از طریق کاهش انقباضات مثانه و همچنین کاهش فشار مثانه همراه است. اما در برخی داروها نیز از طریق افزایش قدرت عضلانی اسفنگتر، مجرای ادراری نیز مورد درمان قرار می گیرد.

در رابطه با اولین مرحله یا نخستین گام برای درمان داروئی، می توان داروهایی مانند آنتی موسکارینی ها را شناخت چرا که هم در درمان مثانه بیش فعال موثر هستند، هم در رابطه با  بی اختیاری ادرار فوریتی کاربرد لازم را دارا می باشند.

این داروها معمولا از طریق بلوک گیرنده ی موسکارینی در عضله دترسور مثانه باعث کاهش انقباض عضله دترسور و در نتیجه کاهش تکرار ادرار خواهند شد. در رابطه با نمونه ای از این داروها می توان به مواردی مانند:

اکسی بوتنین، تولترودین و همچنین سولفیناسین که البته حتماً باید در صورت تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند، اشاره داشت.

چنانچه شما نیز به این معضل دچار شده و قصد درمان خود را دارید، به شما توصیه می کنیم به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی یکی از بهترین متخصصان در این زمینه مراجعه فرمایید و مراحل درمان خود را آغاز کنید.

حقایقی که در رابطه با معضل بی اختیاری ادرار می توان گفت، چه مواردی هستند؟

حقایقی که در رابطه با معضل بی اختیاری ادرار می توان گفت، چه مواردی هستند؟
حقایقی که در رابطه با معضل بی اختیاری ادرار می توان گفت، چه مواردی هستند؟

در رابطه با معضل بی اختیاری ادرار، اولین موضوع یا حقیقت مربوط به این مسئله را می توان رواج بیشتر این معضل در میان بانوان نسبت به آقایان دانست.

پس از آن باید بگوییم که بی اختیاری ادرار ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود و بستگی به حالت ها و موارد مربوط به بدن خود شخص دارد.

همچنین در رابطه با معضل بی اختیاری ادرار باید بگوییم که چاقی و مصرف سیگار و همچنین مشروبات الکلی از عوامل مهم و خطر ساز در رابطه با ایجاد بی اختیاری ادرار در افراد می باشند.

اگر شما جزو آن افرادی هستید که به مشکل بی اختیاری ادرار دچار شده اید، به شما توصیه می کنیم که به فیزیوتراپی خانم دکتر معینی برای درمان خود مراجعه نمایید.

https://cutt.ly/ULP0M60

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.