فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا

فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا
فهرست مطالب

در این مقاله سعی داریم درباره فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در خصوص فیزیوتراپی، بیماری های قابل درمان از طریق فیزیوتراپی، ویژگی های کلینیک فیزیوتراپی، عوامل تاثیرگذار در هزینه فیزیوتراپی، فواید توانبخشی و بازتوانی و سایر سوالات دیگری که ممکن است در این راستا برای شما مطرح شود اطلاعات جامعی را ارائه می نمایم. با ما همراه باشید.

کلینیک فیزیوتراپی معینی در تلاش است با ارائه خدمات درمانی از جمله درمان ضایعات ارتوپدی ، نورولوژی ، روماتولوژی ، درمان آسیب های ورزشی ، سوزن درمانی و درمان های دستی و taping با بهترین متد های درمانی و تجهیزات پیشرفته نقش موثری در بهبود بیماران محترم داشته باشد.

فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا
فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا

. فیزیوتراپی چیست؟

. چه بیماریهای از طریق فیزیوتراپی قابل درمان است نام ببرید؟

. مدالیته در فیزیوتراپی چیست؟

. کلینیک فیزیوتراپی استاندارد بایستی دارای چه ویژگی های باشد؟

. فواید فیزیوتراپی را نام ببرید؟

. فیزیوتراپیست در چه حیطه ی فعالیت دارد؟

. چه عواملی در هزینه فیزیوتراپی تاثیرگذار است؟

 

فیزیوتراپی

در حقیقت علم اصلی توانبخشی فیزیوتراپی نام دارد که زیر مجموعه ی از توانبخشی و rehabilitation است که با هدف ارتقای راندمان اندام ها و همچنین عملکرد آنها نقش تاثیرگذاری را در بیمارانی که اغلب اختلالات آنها در زمینه اسکلتی عضلانی است ایفا میکند و بکارگیری از طبیعت فیزیک و ویژگی آن در معالجه سبب درمان و تحریک سلولی میشود.

در مجموع physiotherapy از 2 واژه (physio) به معنای فیزیک و (therapy) به مفهوم معالجه درست شده است که بیانگر ویژگی و طبیعت جریانات متعدد فیزیکی و همچنین به هر متدی از اثر فیزیک درمان که در این حوزه به معالجه انواع مشکلات می پردازد فیزیوتراپی می گویند.

هدف کلی از از معالجه فیزیوتراپی بهبود دامنه حرکات، افزایش عملکرد، انعطاف عضلات، بالا بردن توان عضلات، بهبود زندگی شخص، تحمل عضلات، پیشرفت وضعیت راه رفتن و در نتیجه سلامت راندمان کلی شخص است. هر چیزی که در ارتباط با تحرک شخص می شود در ارتباط با علم فیزیوتراپی است.

فیزیوتراپیست با بهره مندی از دانش شناخت مشکلات، فیزیولوژی، علم آناتومی و پیامدهای حرکتی حاصل از آن جهت مریض ها، مطلوب ترین طرح درمانی را طراحی و به بیماران آموزش میدهد که عبارتند از:

1)    تمرین درمانی 2) الکتروتراپی 3) شاک ویو 4) آب درمانی 5) لیزر 6) نیدلینگ 7) امواج فراصوت و یا اولتراسوند 8) درمان های دستی 9) ماساژ 10) الکترومغناطیس نظیر دیاترمی و همچنین جا اندازی و کشش مهره های ستون فقرات است.

لازم به ذکر است که کلیه موارد درمانی نامبرده بنیان و اساس علمی داشته و مورد تایید معتبرترین دانشگاه های دنیا است.

فیزیوتراپیست

فیزیوتراپیست شخصی است که با آگاهی از علوم موجود فیزیولوژی، آناتومی، حرکت شناسی(کینزیولوژی) و آگاهی از اختلالات و پیامدهای ناشی از هریک از آنها همچون یک پزشک متخصص در راندمان بهتر اندام های بدن طرح درمانی مطلوب را جهت بیماران صدمه دیده انتخاب میکند تا بیمار به اهدافی من جمله عملکرد بهتر، توان عضلانی بیشتر، افزایش انعطاف بدنی، قدرت عضلانی مضاعف و کارکرد مناسب تری از فعالیت ها نزدیک تر شود.

فیزیوتراپیست
فیزیوتراپیست

مشکلات قابل درمان از طریق فیزیوتراپی

همانطور که اشاره کردیم علم فیزیوتراپی به کلیه مشکلات مربوط به اندام های حرکتی نظیر:

1)    کودکان 2) مشکلات ارتوپدی 3) مشکلات قلبی و تنفسی 4) بیماران نورولوژیک 5) بیماران مبتلا به سوختگی 6) مشکلات پوستی و روماتیسمی 7) اختلالات مربوط به کف لگن 8) بیماران نیازمند به بستری بعد از جراحی و یا بارداری

می پردازد. بیمارانی که به دنبال فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا هستند میتوانند جهت درمان اختلالات حرکتی به کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی مراجعه کنند.

مشکلات قابل درمان از طریق فیزیوتراپی
مشکلات قابل درمان از طریق فیزیوتراپی

مدالیته در فیزیوتراپی

شیوه های معالجه که اساس علمی داشته و از سوی مجرب ترین فیزیوتراپیست ها قابل درمان و مدیریت بوده است و عملکرد آن درج و ثبت می گردد مدالیته به حساب می آید که با کمک فیزیوتراپیست های متخصص جهت معالجه بکار گرفته می شود

از انواع مدالیته ها در فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا میتوان به:

1)  فارادیک 2) تنس TENS 3) لیزر Laser 4) IDC 5) FES 6) APS 7) شاک ویو 8) دیا داینامیک 9) ماساژ 9) بادکش 10) پارافین 11) تراکشن یا کشش 12) دوچرخه ثابت 13) صندلی کودار 14) پارالل 15) ست های وزنه تمرینی و ………. متذکر شد.

ابزارهای مخصوص آب درمانی در فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا نیز شامل ویرپول، استخر و انواع وان است. در ادامه لازم است وسایل ارزیابی فیزیوتراپی که عبارتند از:

1) شاقول 2) گوشی پزشکی 3) گونیامتر 4) چکش رفلکس 5) FMS 6) صفحه شطرنجی 7) وای بالانس 8) ترمومتر 9) باندهای کشی و همچنین انواع اسپلینت بریس را معرفی کنیم.

آیا شیوه های درمانی فوق تسکین دهنده هستند و یا به درمان بیماری کمک می کنند؟

با انجام مدالیته های موثر در معالجه انواع مشکلات که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی به منظور عملکرد بهتر اندام های حرکتی بکار برده میشود، مجموعه ی از این پارامترها که از سوی فیزیوتراپیست متخصص در زمینه فیزیوتراپی قابل درمان و اجرا است، معالجه ی موفق و موثری را در بر خواهد داشت.

به بیان دیگر متدهای فوق که در فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا برای بیماران انجام میشود شیوه های درمانی است که نیازمند واکنش درمانگر و فرد بیمار است. در تعاملات فوق فرد بیمار موارد نامبرده و مراقبت های که از سوی درمانگر به وی به طور کامل آموزش داده میشود را باید دقیقاً اجرا کند.

بهتر است بدانید در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی از جدیدترین تجهیزات روز دنیا توسط مجرب ترین متخصصین فیزیوتراپیست به منظور معالجه انواع مشکلات متعدد در بیماران استفاده میشود.

آیا شیوه های درمانی فوق تسکین دهنده هستند و یا به درمان بیماری کمک می کنند؟
آیا شیوه های درمانی فوق تسکین دهنده هستند و یا به درمان بیماری کمک می کنند؟

فیزیوتراپی ارتوپدی

یکی دیگر از زیر شاخه های علم فیزیوتراپی (فیزیوتراپی ارتوپدی) است که در رابطه با معالجه زخم ها و یا مشکلات سیستم اسکلتی و یا مربوط به مفاصل، ماهیچه ها و رباط ها می پردازد. علاوه بر این فیزیوتراپی مشکلات ارتوپدی شامل بازتوانی زانو، لگن، شانه و همچنین قبل و بعد از عمل جراحی است.

این متد درمانی شیوه ی علمی جهت معالجه است که از دستورکار وابسته بر ادله پیروی میکند. در وهله نخست فیزیوتراپیست برآورد بالینی را بر روی بیماران انجام میدهند و بعد از آن مناسب ترین شیوه درمانی فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا را برای فرد بیمار انتخاب میکند.

هدف از معالجه فیزیوتراپیست مشکلات ارتوپدی بهبود دامنه حرکتی مفاصل، تسکین درد، بالا بردن انعطاف پذیری، توان و بازیابی کارکرد کامل فرد بیمار است. پیامدهای ارتوپدی که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی تحت معالجه قرار می گیرد شامل:

1)    آرتریت روماتوئید 2) لغزش مهره 3) پیچ خوردگی، کشیدگی، پارگی رباط 4) کژپشتی 5) پوکی استخوان 6) بازتوانی بعد از شکستگی 7) استئوآرتریت 8) تورم بورس و یا تاندون ها 9) توانبخشی زانو، لگن، زانو، شانه، مچ پا بعد از عمل جراحی.

پیشنهاد می کنیم از پست فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا در تهران دیدن کنید.

انواع درمان های فیزیوتراپی ارتوپدی

توانبخشی پیش از انجام جراحی فرد بیمار را از نظر قلبی عروقی و فیزیکی تقویت خواهد کرد. به عنوان مثال در یک مفصل، انجام مراحل درمانی فیزیوتراپی پیش از عمل به صحت و حفظ دامنه ی حرکتی کمک بسزایی میکند.

علاوه براین توانبخشی جهت آموزش شخص بیمار با هدف فیزیوتراپی بعد از جراحی گزینه ی مناسبی به شمار می آید. توانبخشی پروسه سریعتر تندرستی بعد از عمل جراحی را در بیماران آسانتر میکند. به این ترتیب معالجه های که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی جهت اختلالات ارتوپدی برای بیماران انجام می شود عبارتند از:

درمان دستی:

شیوه درمانی فوق در بردارنده مجموعه ی از حرکات مفاصل دقیق و درجه بندی شده است که به منظور بازیابی تحرک طبیعی مفصل ها و تقلیل درد بر روی بیماران انجام می گیرد. درمان های فوق شامل دستکاری(منیپولیشن)، موبیلیزیشن و سایر شیوه های مربوط است.

متدهای ماساژ:

شیوه های Massage از ماساژهای تسکین دهنده با کمترین فشار تا عمیق ترین ماساژها با اصطکاک بسیار که جهت حذف بافت تاثیر جراحت در رباط ها و یا ماهیچه ها بکار برده میشوند، متغیر است.

متدهای ماساژ:
متدهای ماساژ:

اولتراسوند تراپی:

دستگاه الکتریکی فوق با تولید امواج فراصوت به درمان بیماران مبتلا به مشکلات ارتوپدی کمک میکند. امواج فوق با بهره مندی از ژل مخصوص هدایت کننده به محل تحت درمان انتقال می یابند.

این عمل به نوبه ی خود سبب تاثیر ماساژ به میزان محدود و در نتیجه بهبود جریان خون میشود. در ادامه بایستی بیان کرد که معالجه با فراصوت سبب تسکین درد، افزایش توان بازسازی بافت ها و در نهایت به آرام سازی ربات ها کمک بسزایی میکند. این تکنیک تاثیر بسزایی در معالجه زخم های بافت نرم نیز به همراه دارد.

تنس درمانی:

تکنیک فوق حاوی انتقال جریان الکتریکی به محل تحت درمان توسط 2 الی 4 الکترود است. در شیوه فوق به بخشی از بدن دو روند مداخله گر ارسال میشود که در چنین وضعیتی شخص حسی مشابه به سوزن سوزن شدن را دریافت خواهد کرد. این تکنیک درمانی به منظور تقلیل تورم، تسکین درد و همچنین بهینه سازی پروسه التیام بکار برده میشود.

تحریک عصبی عضلانی:

با بهره مندی از دستگاه الکتریکی با سایر جریان ها تحریک عصبی عضلانی ایجاد میشود. جریان های فوق از طریق الکترودها جهت تقویت رباط های تضعیف شده مورد استفاده قرار می گیرد. بهره مندی از تکنیک فوق بعد از عمل جراحی زانو، جهت استحکام رباط های پشتیبان کننده زانو امری اثربخش به شمار می آید.

لیزردرمانی:

از فواید موجود در متد فیزیوتراپی میتوان به بهبود جریان خون، تقلیل التهاب و درد، بهبود کارکرد عصبی، تقلیل دوره درمانی، بهبود راندمان مفصل ها، افزایش اکسیژن رسانی و خونرسانی به بافت مرتبط، پیشرفت دامنه حرکت، تسریع پروسه صحت جراحت ها و غیره متذکر شد.

سوزن خشک:

تکنیک فوق شیوه ی از علم پزشکی غرب است که در آن متخصصین با داخل کردن تعدادی سوزن ظریف به ماهیچه هایی که با اختلال کارکرد مواجه شده اند مراحل درمانی را بر روی بیماران آغاز می کنند. این روش فیزیوتراپی به شکلی است که با تغییرات الکتریکی و همچنین بیومکانیکی در رابطه است که نتیجه تغییرات حاصل سبب بهبود پروسه اندام های حرکتی میشود.

مگنت درمانی:

با کمک امواج مغناطیسی و اثر بافت های صدمه دیده نظیر عضلات، استخوان، اعصاب و تاندون ها به پروسه التیام و تقلیل دوره سلامتی نیز کمک بسزایی میکند. این متد درمانی به منظور بهبود عمومی و ادامه حیات شخص از انرژی اصلی مغناطیسی که امری مهم و ضروری به شمار می آید، استفاده میکند.

طب سوزنی:

بنیان طب سوزنی براساس پزشکی سنتی چینی مقرر گردیده است. همانطور که از نام آن پیداست در این روش فیزیوتراپی پزشک از سوزن های ظریف در ناحیه تحت درمان استفاده میکند.

متد فوق جهت معالجه انواع اختلالات متعدد در بیماران به کار برده میشود. در حیطه توانبخشی مشکلات ارتوپدی این شیوه جهت نرمال سازی حرکت و همچنین تقلیل درد از سوی فیزیوتراپیست بر روی بیماران انجام میشود. بهتر است بدانید این متد تکنیک مکملی جهت سایر معالجه های فیزیوتراپی به شمار می آید.

بستن باند جهت حفظ مفصل یا رباط ها:

این روش علاوه بر آسان تر شدن حرکت طبیعی مفصل سبب تسکین درد در بیمار میشود.

برنامه تمرینات فیزیوتراپی:

قطعاً تمرینات خانگی مخصوص جهت کمک به تحرک مفاصل و ستون فقرات، التیام موقعیت بدنی، تقویت و پایدار سازی ربات هایی که از استخوان ها پشتیبانی می کنند، برنامه ریزی شده اند. تمرینات فوق به شکل ویژه و درجه بندی شده انتخاب می شوند تا از این طریق شخص بیمار توان بالقوه مجدد خود را بدست آورد.

کلیه تمرینات فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی از طریق مجهزترین دستگاه ها بر روی بیماران انجام میشود مهمترین بخش در بازگشت بهبود کامل بدن است. بطور کلی تکنیک های درمانی نامبرده اصلی ترین موارد کاربردی جهت بیماران ارتوپدی است که با اختلالات عضلانی اسکلتی و یا ستون فقرات همراه هستند.

برنامه تمرینات فیزیوتراپی:
برنامه تمرینات فیزیوتراپی:

فیزیوتراپی نورولوژیک یا عصبی

در حقیقت فیزیوتراپی نورولوژی جهت معالجه بیمارانی که با مشکلات سیستم عصبی همراه هستند انجام می گیرد. مشکلات عصبی با نشانه های مانند:

1)     انقباض های عضلانی کنترل نشده 2) ضعف عضلانی و تعادلی میان سازگاری اجزای بدن 3) لرزش عضلات و اندام 4) تقلیل میزان کنترل 5) حذف بخش اعظمی از کارکرد بدن 6) نداشتن تسلط بر اختیارات محیطی همراه است.

معمولاً مشکلات عملکردی عصبی، بیمارانی که با علائم صدمات مغزی و نخاعی، مشکلات سکته مغزی اندک، ms، اسکلروز، مشکل فلج بلز، پارکینسون و … از بیماران نورولوژی است که جهت بهبود و معالجه بیماری خود به حضور در جلسات فیزیوتراپی عصبی دارند.

صدمه به دستگاه عصبی مرکز شخص بیمار مانند نخاع و مغز، به این معناست که پیام های عصبی به درستی به بخش های صدمه دیده موجود در بدن ارسال نمی شوند. صدمات حاصل میتواند سبب کم توانی و یا ضعف در بخش لامسه و حرکات، عضلات نرم و ضعیف، پرش دست، لرزش ناگهانی و عضلانی در بیمار شود.

قابلیت علم توانبخشی نورولوژی

علم توانبخشی نورولوژی از این قابلیت برخوردار است که مسیرهای بی نظم پیام های عصبی را تا حد قابل توجهی مهار و کنترل کند. فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا بیماران نورولوژیک نظیر توانبخشی بیماران گرفتار به سکته مغزی، جدیدترین مسیرها را توسط تمرینات تکراری و فعالیت ها را جهت حفظ بهبودی بدن ایجاد میکند.

به طور معمول اغلب بیماران مراجعه کننده به کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی با انجام فیزیوتراپی عصبی در یک بازه زمانی طولانی می توانند تا حد چشمگیری بهبود یافته و سلامتی حرکتی و عملکردی خود را مجدد بدست آورند.

هدف کلی فیزیوتراپیست ها از انجام نورو فیزیوتراپی، رفع مشکلات جسمی حاصل از وضعیت عصبی موجود در بیماران است. rehabilitation ها، هماهنگ با خواسته های ویژه ی هر شخص و در پی هدفی کاملاً شخصی در خور این گروه از بیماران انجام میشود.

مزیت های فیزیوتراپی عصبی (نورولوژیک)

حرکات طراحی شده به منظور رسیدن به اهدافی هدفمند و دقیق یکی از مزیت های بارز فیزیوتراپی عصبی است.

از مهمترین مزیت فیزیوتراپی نورولوژیک را میتوان به توان انجام امور روزانه جهت شخص بیمار ضعیف به خصوص در توانبخشی مبتلایان به سکته مغزی متذکر شد.

بازیابی توان ماهیچه های از کار افتاده در شخص بیمار مبتلا به مشکلات عصبی از دیگر مزایای فیزیوتراپی عصبی است.

فیزیوتراپی به بیماران عصبی و همچنین بازیابی دامنه حرکتی در بیماران مبتلا به مشکلات عصبی مزیت دیگر توانبخشی نورولوژیک است.

تسکین درد و تقلیل انقباض های ناگهانی عصبی نیز مزیت دیگر فیزیوتراپی نورولوژیک به حساب می آید.

مهمترین مزیت فیزیوتراپی عصبی به بالا بردن حس اعتماد به نفس در بیماران ضعیف و ناتوان اختصاص دارد.

فیزیوتراپی نورولوژیک از بی اختیاری ادرار در بیماران مبتلا به مشکلات عصبی پیشگیری میکند.

تیم فیزیوتراپی مغز و اعصاب کلینیک دکتر معینی

طرح های فیزیوتراپی نورولوژیک به دو صورت بر روی بیماران سرپایی و یا بستری امکانپذیر است. اعضای اکیپ فیزیوتراپی عبارتند از:

1)    روانشناس 2) کاردرمان 3) گفتار درمان 4) متخصص فیزیوتراپی 5) فیزیوتراپیست 6) متخصص شنوایی سنجی 7) جراح و یا پزشک ارتوپدی 8) جراح و یا پزشک متخصص مغز و اعصاب

فیزیوتراپی بیماران قلبی و تنفسی

بهتر است بدانید فیزیوتراپی در درمان مشکلات قلبی و تنفسی در بیماران بسیار مفید و کاربردی است. با توجه به اینکه مشکلات نامبرده راندمان بدن بیمار را کاهش میدهد و برای ظرفیت قلب و تنفس آنها تاثیر می گذارد، انجام تمرینات و حرکات مناسب فیزیوتراپی میتواند در حفظ سلامت قلب این گروه از بیماران تاثیرگذار باشد. بعضی از اهداف و مزیت های فیزیوتراپی قلبی و تنفسی در بیماران را میتوان به:

1) بهبود اندازه ریه 2) فیزیوتراپی قلبی 3) بهبود موقعیت تنفسی 4) تقویت عضلات تنفسی اشاره کرد.

مشکلات قلبی انواع متعددی دارد و هر یک از آنها به شیوه های متعدد بر روی رگ های خونی و یا قلب اثر می گذارد. بعضی از این بیماریها قابل درمان هستند. ممکن است شناسایی مشکل قلبی برای شخص بیمار گیج و یا نگران کننده باشد، اما بیشترین اطلاعات را در اختیار فرد قرار میدهد. بیماریهای قلبی عروقی شامل:

آنژین قلبی، مشکلات قلبی ارثی، مشکل عروق کرونر، نارسایی قلبی، مشکلات دریچه ی قلب، آریتمی قلبی و مشکل یا عیب مادرزادی قلبی است.

فواید فیزیوتراپی قلبی

–       تقلیل ریسک مرگ و همچنین ریسک گرفتاری به بیماریهای قلبی در آینده و از همه مهمتر ریسک مرگ حاصل از حملات قلبی با انجام توانبخشی قلبی کاهش می یابد.

–       شما با انجام تمرینات بازتوانی علاوه بر تقلیل داروهای مصرفی مورد نیاز جهت معالجه درد قفسه سینه و یا معالجه قلب به کاهش درد و ناراحتی حاصل از این عارضه نیز کمک بسزایی می کنید.

–       صحت و التیام کلی بدن با تقلیل پارامترهای خطرساز اختلالات قلبی از دیگر مزیت های فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا است.

–       راحت تر شدن امور روزانه، افزایش کیفیت زندگی، حضور در فعالیت های ورزشی و اجتماعی یکی دیگر از مزیت های فیزیوتراپی قلبی در بیماران به شمار می آید.

در ادامه میتوان بیان کرد که مراجعه مرتب و مستمر جهت توانبخشی قلبی تا حد قابل توجهی سبب تقلیل استرس در فرد بیمار میشود. همچنین توان شما را جهت فعالیت و حرکت بهتر بدن بهبود می بخشد و به بیمار کمک میکند تا مستقل و به تنهای به امور روزانه و شغلی خود بپردازد.

فیزیوتراپی در بیماران پوستی و روماتیسمی

مشکلات پوستی به روش فیزیوتراپی و کاردرمانی برای بیماران قابل معالجه است. روماتیسم عارضه ی است که باعث درد، متورم شدن و یا التهاب مفاصل میشود.

براساس مطالعات انجام شده متخصصین بالغ بر صد نوع متعدد با نشانه های مختلف از این عارضه را بدست آورده اند که هر یک از آنها درمان های مربوط به خود را دارند. درصد اینکه کلیه نقاط بدن مورد هجوم این مشکل قرار گیرد بسیار زیاد است به این علت که بیماری روماتیسم سبب اخلال در سیستم ایمنی بدن میشود و پیشرفت آن نیز تدریجی است.

لازم به ذکر است همه افراد بایستی به مراقبت های سلامتی خود بیشتر اهمیت دهند، زیرا ممکن است همه ی افراد به این عارضه گرفتار شوند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی، درمان های موثر و مفیدی جهت معالجه این بیماری از سوی متخصصین در نظر گرفته شده است که فیزیوتراپی یکی از این موارد است. کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی با در اختیار داشتن کلیه تجهیزات پزشکی روز دنیا به تقلیل درد در این گروه از بیماران کمک بسزایی می کند.

فیزیوتراپی در بیماران پوستی و روماتیسمی
فیزیوتراپی در بیماران پوستی و روماتیسمی

حال ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که اغلب چه افرادی با مشکلات روماتیسمی مواجه میشوند؟

یک دسته از افراد که بیشتر با مشکلات روماتیسمی به خصوص آرتریت روماتوئید مواجه میشوند افراد سیگاری هستند. علاوه براین بایستی متذکر شد که استفاده از دخانیات عامل دیگری است که باعث افزایش روماتیسم در قسمت ستون فقرات شخص میشود و ناراحتی های غیرقابل تحملی را بیماران گرفتار به عارضه فوق که به مصرف سیگار اعتیاد دارند مواجه خواهند شد.

در حقیقت بایستی بیان کرد که شدت پیامدهای پوستی با دخانیات تا حد بسیاری افزایش می یابد. اشخاصی که پیوسته با استرس، تنش و اضطراب همراه هستند نسبت به سایر افراد دیگر بیشتر در معرض مشکلات روماتیسمی قرار می گیرند.

به این علت که استرس سبب ترشح موادی به خون می شود که اضافه بر تشویق سیستم ایمنی بدن، نشانه ها و پیامدهای عارضه را در شخص نمایان می کند. لذا بایستی مراقب حالات روحی خود در زندگی باشید برای اینکه برخی روماتیسم ها با استرس و موقعیت روحی فرد بیمار رابطه ی مستقیمی دارد.

یکی از متدهای درمانی ساده و در عین حال کارآمد و موثر جهت این عارضه که از سوی متخصصین به منظور مداوا ی سریعتر در بیماران لحاظ گردیده و سبب تقلیل پیامدهای حاصل از این بیماری در بیماران میشود به گونه ی که فرد بسیار احساس راحتی در ناحیه مفاصل می کند، انجام تکنیک فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا و کار درمانی است. البته حق انتخاب اینکه مراحل معالجه در مراکز درمانی، کلینیک و یا منزل انجام شود بر عهده بیماران است.

حال ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که اغلب چه افرادی با مشکلات روماتیسمی مواجه میشوند؟
حال ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که اغلب چه افرادی با مشکلات روماتیسمی مواجه میشوند؟

معالجه بیماران روماتیسمی و پوستی از طریق فیزیوتراپی

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم معالجه مشکلات پوستی از طریق کاردرمانی و یا فیزیوتراپی صورت می پذیرد و با توجه به اینکه بروز این مشکلات از دوره ی نوزادی تا دوره میانسالی ادامه دارد

و همچنین آرتریت روماتوئید، آرتروز و پوکی استخوان از متداول ترین آنهاست، بایستی از تکنیک های نامبرده جهت معالجه استفاده کرد که علاوه بر حس آرامش سبب تقلیل درد در فرد بیمار شود. فیزیوتراپیست متخصص براساس وضعیت شخص بیمار و نوع روماتیسم که شخص بیمار به آن گرفتار است، متدهای متعددی را به منظور تقلیل التهاب و درد در بیماران انجام می دهد مانند:

معالجه از طریق وسایل حرارتی، الکتریکی، درمان های دستی و انجام فعالیت های ورزشی مناسب است که توان عضلانی را مجدداً به شخص بیمار باز می گرداند. در بعضی از تکنیک های پوستی نظیر پسوریازیس، فیزیوتراپ از متد الکتروتراپی ( بکارگیری از پرتو فرابنفش)، جهت محافظت صحت کامل پوست در فرد بیمار استفاده می کنند.

لازم به توضیح است که کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی این امکان را برای بیمارانی که به دوره ی طولانی تری جهت معالجه نیاز دارند نیز در نظر گرفته است که با کمک مجرب ترین متخصصین فیزیوتراپیست و حمل دستگاه های پیشرفته و مجهز به آسانی در منزل شما حضور داشته و ادامه ی دوره ی درمانی را در منزل انجام دهند.

معالجه بیماران روماتیسمی و پوستی از طریق فیزیوتراپی
معالجه بیماران روماتیسمی و پوستی از طریق فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کف لگن

یکی دیگر از فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا به اختلالات مرتبط به کف لگن در بیماران اختصاص دارد که عبارتند از:

1)    مشکلات زنان 2) مشکلات آقایان 3) اختلالات جنسی 4) اختلالات مدفوع و بی اختیاری ادرار

و در انتها بایستی بیان کرد که هر عارضه ی که در حقیقت مربوط به اندام های تناسلی و کف لگن در بیماران است. هر یک از بیماریها حاصل از کارکرد ناصحیح مجموعه کف لگن است که سبب تغییر در متد زندگی فرد بیمار میشود و در نتیجه شخص با اضطراب، استرس و اختلالات در حوزه ی اجتماعی و یا شخصی را که پیوسته شخص بیمار با عدم مهار آن روبرو است مواجه میشود و افت کیفیت زندگی را نیز به همراه دارد.

تمام آقایان و بانوان در طی زندگی به تناسب و سلامت ظاهر خود اهمیت بسیاری میدهند و در این راستا به تمرینات فیزیکی مناسب می پردازند، اما عضلات این بخش از بدن به علت عمیق تر بودن زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند. این در حالی است که ناتوانی عضله های کف لگن سبب بروز مشکلات جنسی و فیزیکی در فرد میشود.

فیزیوتراپی کف لگن
فیزیوتراپی کف لگن

فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا در اختلالات کف لگن

در توانبخشی این عارضه تاکید بر:

  •   تشدید عضله های کف لگن به قصد حفظ واژن، مثانه، احشاء و رکتوم در بانوان مبتلا به این بیماری انجام می گیرد.
  •   قدرت راحت تر شدن عضله های کف لگن در زمان دفع مدفوع و یا ادرار از دیگر موارد بهبودی از طریق فیزیوتراپی کف لگن در بیماران است.
  •   قدرت حفظ ادرار در بیمار در زمان خواب و یا برداشتن اجسام سنگین از مزیت دیگر متد درمانی فیزیوتراپی کف لگن است.
  •   پیشگیری از ترشح ادرار در هنگام پریدن، سرفه و یا عطسه از دیگر فواید درمانی توانبخشی کف لگن است.
  •   تناسب فعالیت دیافراگم با ماهیچه های کف لگن از جمله موارد دیگر در متد درمانی فوق است.
  •   تناسب ماهیچه های کف لگن با ماهیچه های ران و شکم از جمله فواید توانبخشی کف لگن به شمار می آید.
  •   قدرت کافی به منظور انقباضات همراه در زمان ارتباط جنسی و در مجموع بازگرداندن راندمان عضله های کف لگن مورد تاکیدی دیگر جهت بهره مندی از متد درمانی فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا است.

در انتها بایستی متذکر شد که آموزش فرد به نفس کشیدن صحیح دیافراگمی و شناخت از ریلکس و یا سفت بودن ماهیچه های کف لگن بخش اساسی از آغاز تمرین درمانی است که بایستی از طریق فیزیوتراپیست مجرب و یا پزشک معالج بعد از ارزیابی های لازم صورت پذیرد.

فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا در اختلالات کف لگن
فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا در اختلالات کف لگن

متدهای متداول در فیزیوتراپی کف لگن

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی از متدهای متداول در توانبخشی کف لگن و همچنین تمرین درمانی ماهیچه های ناحیه فوق نظیر:

–       فعالیت های ویژه شناخت از درک و احساس ماهیچه های کف لگن یکی از روش های رایج در فیزیوتراپی فوق است.

–       تمرینات لازمه با روند صحیح تنفسی مورد دیگری است از تکنیک های فیزیوتراپی عضلات ناحیه فوق به حساب می آید.

–       تمرینات عملکردی جهت بیماران دارای تعادل که بایستی با احتیاط کامل و توسط فیزیوتراپیست متخصص انجام شود.

–       تمرین های کششی عضله های پیرامون لگن و یا در موارد لزوم تصحیح رفتار جلوگیری در افراد مورد دیگر در توانبخشی کف لگن است.

–       متد متداول دیگر در توانبخشی کف لگن را میتوان به الکتروتراپی و بهره مندی از جریانات الکتریکی با توجه به اختلالات فرد جهت تقلیل درد، تحریک عصبی و همچنین استحکام عضله های کف لگن اشاره کرد.

–       بکارگیری از دستگاه بیوفیدبک که شیوه ی جهت آموزش کنترل و مهار کارکرد بدن و معالجه ی بسیار موثر در این گروه از بیماران تاثیرگذار است.( این دستگاه در مواقعی که بیماران قادر به مهار انقباض عضلانی نیستند نظیر بی اختیاری مدفوع، ادرار و یا معالجه فلج بلز مفید و کاربردی است).

فیزیوتراپی در بیماران نیاز به بستری

فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا در مواردی من جمله جراحی، بعد از زایمان و غیره نیز مثمر ثمر است. بانوان بعد از بارداری و یا جراحی های مرتبط به دستگاه تناسلی که پشت سر گذاشته اند، قطعاً به انجام فیزیوتراپی نیاز دارند. در حقیقت موارد بیان شده از اختلالاتی است که توانبخشی در این گروه از بیماران میتواند بسیار موثر و اثربخش باشد و مشکلات آنها را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

فیزیوتراپی در بیماران مبتلا به سوختگی

از دیگر مواردی که در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی به منظور رفاه حال بیماران انجام میشود، توانبخشی بیماران مبتلا به عارضه سوختگی است. بیمارانی که با اختلالات سوختگی مواجه هستند و این عارضه صدمات جدی را به پوست آنها وارد کرده است و شاید موقعیت بافت نرم اضافه بر تغییر بسیار زیاد دچار کوتاهی شده باشد، درمان از طریق فیزیوتراپی مناسب ترین گزینه برای این گروه از بیماران محسوب میشود.

فیزیوتراپی کودکان

کودکان، گروه دیگری از بیماران هستند که به انجام تمرینات توانبخشی نیاز دارند. کودکانی که با مشکلات مادرزادی و یا اختلالاتی که در دوران نوزادی ممکن است با آن مواجه شوند همراه هستند، علم فیزیوتراپی کمک گسترده ی به این گروه از بیماران حساس می کند. مشکلات ارتوپدی، شناختی و نورولوژیک و یا عصبی از جمله این موارد است.

توانبخشی، انقباض ناگهانی در کودکان را تا حد قابل ملاحظه ی تقلیل می دهد و به کودکان در هر گام از مشکلات کمک میکند، تا در مواقع داشتن ناتوانی عضلانی در ناحیه ماهیچه ها و یا رباط هایشان را تقویت و آزاد کنند.

فیزیوتراپی سالمندان

یکی دیگر از فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا به توانبخشی سالمندان اشاره دارد. توانبخشی فوق در بردارنده معالجه هایی جهت فیزیوتراپی در بیماران سالخورده است. رده های سنی بالای شصت و پنج سال افرادی هستند که از اختلالات نورولوژیک و یا ارتوپدی متعدد به دلیل کهولت سن رنج می برند. در ضمن این گروه از بیماران به مراقبت های درمانی خاصی نیز جهت ادامه حیات نیاز دارند.

در رده سنی فوق توان تعادل در افراد سالخورده به مراتب کاهش می یابد و این امر سبب می گردد که سالمند به زمین افتد و با عارضه ی شکستگی مواجه شود.

فیزیوتراپیست متخصص با تسلط به کلیه این اختلالات به سالمندان تمرینات تعادلی متعدد، استقلال عملکردی، تقویت عضلات، توانبخشی قلب، تمرینات دیافراگمی جهت باز شدن و یا پاکسازی ریه ها و همچنین بازیابی گستره حرکتی مفاصل را به طور کامل آموزش میدهند.

لازم به ذکر است که سالمندان جهت راه رفتن و داشتن تعادل به مناسب ترین وسایل کمکی نظیر واکر و یا وسیله کمکی دیگر به منظور پیشگیری از لیز خوردن در سطوح متعدد و همچنین بکار بردن از میله های حفاظتی در سرویس بهداشتی و حمام نیاز دارند.

فواید فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا

تقلیل درد:

توانبخشی به تقلیل درد در بیماران کمک بسزایی میکند. بازتوانی در اغلب اختلالات ارتوپدی نظیر frozen shoulder (شانه منجمد)، پارگی ماهیچه ها، آرتروز، پیچ خوردگی ها، تاندونیت و سایر موارد دیگر، با بهره مندی از متد های متعدد من جمله الکتروتراپی، سونوگرافی، IFT، wax bath و همچنین ورزش درمانی که مشتمل بر موبیلیزیشن و درمان های دستی است در تقلیل درد و ناراحتی در بیماران بسیار تاثیرگذار است.

سفتی بعد از شکستگی:

در برخی موارد شکستگی ها بعد از خارج کردن گچ و یا بعد از عمل جراحی سبب محدود تر شدن حرکات مفصل در شخص بیمار میشود. توانبخشی به صحت گستره حرکتی مفاصل و به استحکام عضله های تضعیف شده کمک بسیاری میکند و در نتیجه تمامی عضله ها و رباط ها را جهت انجام امور روزانه و یا شغلی آماده تر میکند.

سفتی بعد از شکستگی:
سفتی بعد از شکستگی:

فیزیوتراپی جایگزین جراحی:

از دیگر فواید فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا را میتوان به توانبخشی و بازتوانی به جای عمل جراحی متذکر شد. موقعیت خاصی شامل میشود تا بعضی از بیماران به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشند اما طبق نظر مجرب ترین متخصصین بیماران میتوانند تحت نظر فیزیوتراپیست متخصص مراحل مداوای خود را با انجام تمرینات و حرکات مناسب فیزیوتراپی انجام دهند.

انجام این تکنیک درمانی سبب پیامدهای بعد از عمل جراحی در بیماران میشود و از همه مهمتر میتوان به کم هزینه بودن این شیوه نسبت به عمل جراحی متذکر شد.

کمک به جراحی:

در عمل های جراحی متعددی نیاز است عضله ها پیش از جراحی مستحکم تر شوند تا از این طریق پروسه ریکاوری نیز سریعتر سپری شود. از انواع جراحی های که انجام فیزیوتراپی پیش از آن میتواند مثمرثمر واقع شود را میتوان به جراحی ستون فقرات، تعویض مفصل زانو، رها کردن کپسول فصلی در عارضه ی شانه یخ زده، تعویض مفصل ران و همچنین عمل جراحی ترمیم رباط متذکر شد.

توانبخشی بعد از سکته مغزی:

شما با انجام سه الی چهار ماه تمرینات مستمر و منظم فیزیوتراپی از این امکان برخوردارید تا اثرات حاصل از سکته مغزی بر روی سایر اندام های بدن را در یک دوره مشخص رفع کنید. همچنین شما با انجام فعالیت های ورزشی مطلوب فیزیوتراپی میتوانید به شکل کامل بهبودی خود را بدست آورید.

صدمات ورزشی:

از دیگر مزیت های فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا را میتوان به التیام صدمات ورزشی در بیماران متذکر شد. برای هر صدمه ورزشی فیزیوتراپیست تمرینات ورزشی خاصی را که در رابطه با آن آموزش های لازم را بدست آورده است را به بیماران ارائه میدهد. درمانگر در زمین بازی به بازیکنان جهت بدست آوردن بیشترین توان قدرتی و یا ریکاوری بعد از جراحت کمک بسیار میکند.

تقلیل ریسک زمین خوردن:

فیزیوتراپیست متخصص با توجه به مهارت های بدست آمده از این امکان برخوردار است تا فعالیت های ورزشی تعادلی را به بیماران به طور کامل آموزش و به تقویت بیشتر عضله ها نیز کمک شایانی کند که این امر سبب صحت تعادل و پیشگیری از افتادن در بیماران به خصوص سالمندان میشود.

کنترل دیابت:

بهتر است بدانید فیزیوتراپی در مهار عارضه دیابت در بیماران هم بسیار مفید و موثر است. تنظیم برنامه رژیم غذایی و همچنین تمرینات فیزیکی مناسب میتواند به مهار و کنترل نوع دو این عارضه در بیماران کمک بسزایی کند. درمانگر با اجرای مناسب ترین فعالیتهای ورزشی استاندارد و مخصوص به مهار شاخص توده بدنی به فرد بیمار کمک میکند که این عامل در کنترل عارضه دیابت بسیار تاثیرگذار است.

کنترل مشکلات قلبی:

یکی دیگر از مزیت های فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا به کنترل مشکلات قلبی اختصاص دارد. درمانگر نقش بسزایی در ریکاوری بعد از عمل جراحی (بای پس سرخرگ کرونری) به همراه دارد. فیزیوتراپیست به افزایش تحرک و همچنین پاکسازی ترشحات ریه در این گروه از بیماران کمک بسیار می کنند.

آموزش های لازم را جهت تقویت قلب به این گروه از بیماران ارائه میدهند. علاوه بر این میتواند در بهبود عامل جهشی نیز تاثیرگذار باشد و طرح جامع و کاملی را به منظور فیزیوتراپی قلبی عروقی تهیه و در اختیار بیماران قرار دهد.

کنترل مشکلات قلبی:
کنترل مشکلات قلبی:

توانبخشی در بخش مراقبتهای ویژه:

بیمارانی که جهت ادامه حیات متصل به دستگاه تنفس مصنوعی هستند انجام تمرینات فیزیوتراپی میتواند در این گروه از بیماران نقش بسزایی را ایفا کند.در این راستا فیزیوتراپی قفسه سینه جهت رفع گرفتگی های ریه متدی موثر به شمار می آید.

توانبخشی اندام ها در بیمارانی الزامی است که هیچ حرکتی را در بخش مراقبت های ویژه ندارند. درمانگر در خصوص شیوه ی گام برداشتن آموزش های لازم را به بیماران ارائه می دهد. فیزیوتراپیست علاوه بر مراقبت های بسیار در ناحیه کمر این گروه از بیماران پیشگیری های لازم را در جهت ابتلا به زخم بستر در آنها انجام میدهند.

کنترل مشکلات ریوی:

معالجه اغلب اختلالات نظیر اتساع ریشه دار لوله های نایژه، آمفیزم، برونشیت، آسم و غیره از جمله مشکلاتی است که علم فیزیوتراپی می تواند به درمان مشکلات نامبرده کمک بسزایی کند. بهتر است بدانید انجام فیزیوتراپی قفسه سینه نقش مهمی را در تخلیه ترشحات ریه به همراه دارد.

توانبخشی فوق انسداد سینه را رفع و سبب تخلیه خلط های ریه در بیماران میشود. انجام تمرینات تنفسی سبب مفتوح شدن ریه ها در شخص بیمار میشود.

بهبود زنان:

علم توانبخشی در دوره پیش و بدو تولد نوزاد نیز بسیار تاثیرگذار و مفید است. فیزیوتراپیست با تشکیل کلاس های قبل از تولد نوزاد که در حفظ سلامت مادر و نوزاد بسیار مثمر ثمر است به وضع حمل راحت تر مادران باردار کمک شایانی میکند. علاوه براین درمانگر در زمان دردهای زایمان و دوره های بعد از آن به بیماران کمک می کنند.

همانطور که می دانید دوره ی بعد از زایمان با اختلالات بسیاری من جمله گردن درد، کمردرد و دردهای بخش تحتانی کمر حاصل از رادیکولوپاتی مواجه است.

در این راستا فیزیوتراپیست آموزش های موقعیت بدنی صحیح را به مادران باردار جهت تقلیل درد و همچنین دوره شیردهی ارائه میدهند. درمانگر موقعیت هایی که بدن بایستی به منظور پیشگیری از کمردرد و یا گردن درد در زمان شیر دادن به کودک انجام دهند را بطور کامل اموزش میدهند.

کلیه موارد نامبرده از فواید فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا است که شما تحت نظر مجرب ترین فیزیوتراپیست ها میتوانید از مزیت های آن در بیماری های متعدد بهره مند شوید.

بهبود زنان:
بهبود زنان:

مشخصه های کلینیک فیزیوتراپی استاندارد

از ویژگی های یک کلینیک فیزیوتراپی استاندارد می توان به موارد ذیل متذکر شد:

ساعات کاری منعطف طبق نیاز بیمار

ارجحیت قرار دادن شخص بیمار می تواند بیانگر بهترین ارائه ی خدمات در حوزه پزشکی باشد. یکی از شیوه های تقدم بیماران، عرضه بهترین زمان ملاقات در ساعات صبح و یا بعدازظهر است.

آسانی حضور پیش و یا پس از ساعت کاری برای افرادی که به معالجه نیاز بسیار دارند اما با عدم هماهنگی لازم جهت انتخاب زمان مراجعه در طی ایام کاری همراه هستند، بزرگترین مزیت به شمار می آید.

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی همه روز در دو نوبت صبح و عصر آماده ارائه بهترین خدمات به بیماران است. همچنین این مجموعه جهت رفاه حال بیماران از ارائه کلیه خدمات توانبخشی در منزل برای بیماران دارای شرایط خاص در نظر گرفته است.

علاوه بر این امکان رزرو زمان مراجعه به کلینیک بطور آنلاین نیز امکانپذیر است و بیمار و یا اطرافیان وی میتوانند به راحتی و به دور از ترافیک این قرار ملاقات را در کمترین زمان انجام دهند و از مزیت های فیزیوتراپی در منزل بهره مند شوند.

اتاق های درمان خصوصی

برخورداری از اتاق خصوصی این امکان را برای بیماران فراهم میکند تا در زمان معالجه با فیزیوتراپیست خود احساس راحتی و آرامش بسیار داشته باشند.

علاوه بر این درباره وضعیت عارضه صریح و روشن گفتگو کنند و بدون هیچ ترس و استرسی سوالات مربوطه را عنوان کنند. داشتن اتاق های درمان خصوصی در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی سبب گردیده که بیمار در محیطی آرام و خلوت تمرینات توانبخشی خود را انجام دهد و فاقد از هرگونه درگیری فکری و یا حواس پرتی با درمانگر خود امور مرتبط را جهت حفظ بهبودی انجام دهد.

بکارگیری از جدیدترین و به روزترین شیوه های درمانی

ویژگی فوق به معنای فراهم کردن سیستم کامل و داشتن مجهزترین کلینیک برای معالجه بیماران است. در حقیقت جهت انجام بازتوانی و یا توانبخشی به طور روزانه متدها و سیستم های درمانی نوینی ارائه میگردد. به این ترتیب کلینیک های که طبق شیوه های درمانی فوق پیش می روند این امکان را برای کلیه بیماران خود فراهم می کنند تا در کوتاهترین بازه زمانی بهبودی کامل خود را بهتر کسب نمایند.

بکارگیری از جدیدترین و به روزترین شیوه های درمانی
بکارگیری از جدیدترین و به روزترین شیوه های درمانی

حضور فیزیوتراپیست های مجرب و متخصص

یکی از مهمترین ویژگی های کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی به حضور درمانگرهای کاربلد و مجرب اختصاص دارد. در زمان تعیین کلینیک فیزیوتراپی بایستی به این نکته توجه داشته باشید که عرضه ی کلیه خدمات بایستی از سوی فیزیوتراپ متخصص صورت پذیرد تا در این حیطه از مهارت و تسلط کافی برخوردار است.

لذا پیش از آغاز هر نوع معالجه ی نیاز به ارزیابی جامع و دقیق از کلینیک درمانی مورد نظر است. این امر که از بارزترین مشخصه های کلینیک فیزیوتراپی به شمار می آید بیمار را از صدمات و یا جراحت های بعد از درمان حفظ میکند و سبب تسریع بهبودی در شخص بیمار میشود.

کلیه ویژگی های نامبرده با استفاده از بهترین تجهیزات و امکانات درمانی جهت رفاه حال بیماران در مجموعه کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی جهت رفاه حال بیماران مهیا گردیده است. با توجه به تمامی دستورالعمل های نامبرده جهت یک کلینیک فیزیوتراپی خوب بایستی متذکر شد که اساس فعالیت این مجموعه پاسخگویی صریح و به موقع و حفظ احترام به حقوق بیماران است.

در این کلینیک بیماران از این امکان برخوردارند که از خدمات درمانی و درمانگر مطابق نظر خودشان استفاده کنند و تمامی خواسته های توانبخشی تخصصی و خدمات خاص من جمله فیزیوتراپی مچ دست، گردن، کمر،تنفس، ماساژ درمانی و ……. را به شکل کاملاً خاص و تخصصی بهره مند شوند.

عوامل تاثیرگذار در هزینه فیزیوتراپی طرف قرارداد بیمه دانا

لازم به ذکر است هزینه توانبخشی به صورت جلسه ی محاسبه میشود اما برآورد این هزینه به پارامترهای متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

نوع درمان

نوع معالجه در تعیین هزینه توانبخشی بسیار تاثیرگذار است زیرا این متد درمانی از انواع متعددی برخوردار است که هریک به نوبه ی خود بر روی هزینه فیزیوتراپی اثرگذار است.

به این ترتیب هر چه نوع مداوا تخصصی تر، سخت تر و یا پیچیده باشد به مراتب هزینه بسیاری را به خود اختصاص میدهد. علاوه براین به هر میزان که فیزیوتراپ از دستگاه جهت معالجه بیمار بیشتر استفاده کند، این امر بر روی هزینه ی جلسه ی فیزیوتراپی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

CMP (لیزر کم توان)، دیاترمی، تیپینگ، لیزر پرتوان، ویبراتور، درای نیدلینگ از طریق تحریک الکتریکی،بیوفیدبک، شاک ویو، درمان دستی یا منوال، دستگاه بیوفیدبک برای کف لگن از رایج ترین انواع فیزیوتراپی در کلینیک است که هر یک جهت برطرف نمودن مشکل خاصی در بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع بیماری

با توجه به ناحیه ی که دچار بیماری و یا مشکل شده است، شاید قیمت نهایی فیزیوتراپی جهت هر شخص بیمار متفاوت باشد. مسلماً نواحی حساسی که توانبخشی بر روی آن به ظرافت و دقت بسیاری نیاز دارد به مراتب هزینه بالاتری را به خود اختصاص می دهد که این عامل میتواند برروی هزینه هر جلسه فیزیوتراپی تاثیرگذار باشد.

میزان شدت بیماری

مورد تاثیرگذار دیگر برروی هزینه فیزیوتراپی را میتوان به این موضوع اشاره کرد که به هر میزان که بیماری پیشرفت بسیاری داشته باشد برطرف نمودن آن سخت تر خواهد شد.

محل انجام درمان

برخی از بیماران با توجه به دلایل متعدد و نوع عارضه نمی توانند جهت بهره مندی از مزیت های فیزیوتراپی از منزل خارج شوند. به طور معمول این گروه از بیماران با اختلالات حاد حرکتی همراه هستند و انتقال آنها جهت مداوا کمی سخت و غیرممکن است.

به همین منظور فیزیوتراپیست های مجرب جهت معالجه بایستی با در اختیار داشتن تجهیزات ضروری و کاربردی مراحل درمانی را در منزل وی بر روی بیماران انجام دهند.

مسائل حمل و نقل و جابجایی تجهیزات پزشکی سبب می گردد که هزینه انجام فیزیوتراپی از حالت معمولی آن به مراتب بیشتر باشد. در شرایط معمولی درمانگر در کلینیک با تجهیزات پیشرفته بیشتری می تواند سایر مراحل درمانی را در ناحیه آسیب دیده در بیماران انجام دهد.

محل انجام درمان
محل انجام درمان

دستمزد

هر چه فیزیوتراپیست از تخصص و مهارت کافی جهت ارائه بهترین خدمات درمانی در مشکلات متعدد برخوردار باشد، این امر می تواند برای هزینه فیزیوتراپی تاثیرگذار باشد.

قیمت تجهیزات و دستگاه ها

به طور معمول دستگاه های مخصوص فیزیوتراپی دارای رنج قیمتی بسیار بالایی هستند. به همین منظور هر چه هزینه این تجهیزات روز دنیا به مراتب بیشتر باشد بتدریج این دستگاه ها به روز رسانی، استهلاک و تعمیرات بیشتری نیاز دارند. لذا افزایش تجهیزات و سیستم های روز دنیا عالم دیگری است که بر روی هزینه فیزیوتراپی تاثیرگذار خواهد بود.

در انتها بایستی متذکر شویم که حقوق کادر کلینیک، نوسانات ارزی، تحریم ها و محدودیت های واردات از جمله موارد دیگری است که میتواند بر روی قیمت نهایی فیزیوتراپی تاثیرگذار باشد.

کار فیزیوتراپیست

در وهله نخست فیزیوتراپ موقعیت فرد بیمار را به طور کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار میدهد و با حوصله تمام به مشکلات موجود در بیماران گوش فرا میدهد. فیزیوتراپیست نخست موقعیت بیماران را رسیدگی میکند و محل صدمه دیده را بازبینی و لمس میکند. بعد از انجام بررسی های کامل درمانگر، متد موقتی را برای درمان بیمار تعیین میکند.

آنگاه فیزیوتراپیست جهت معالجه از یک طراحی دقیقی استفاده خواهد کرد و به منظور استحکام بیشتر ماهیچه ها برنامه رژیم ورزشی مخصوصی را برنامه ریزی و در اختیار بیماران قرار میدهد. فیزیوتراپ اقدامات هوشمندانه ی که نیاز است تا رفع نشدن کامل عارضه دنبال شود را به مراجعه کنندگان آموزش میدهد.

از دیگر فعالیتهای که برعهده فیزیوتراپ است را میتوان به مشاوره های پزشکی لازم به بیماران متذکر شد. آنها اموری که بایستی جهت انتقال فرد انجام شود را به آن گروه از بیماران که دارای شرایطی خاصی هستند و توان بلند شدن از بستر را ندارند، نظیر بیماران دارای مشکلات نخاعی آموزش های لازم را ارائه می دهند.

فیزیوتراپیست تمرکز بسیاری بر آموزشهای مکرر عضلات، مهار و فیزیوتراپی حرکات بزرگ و کوچک در مشکلاتی نظیر ام اس، فلج مغزی، صدمه مغزی، مشکل پارکینسون، صدمات نخاعی و سکته مغزی دارد.

کار فیزیوتراپیست
کار فیزیوتراپیست

تکنیک ها و متدهای درمانی در فیزیوتراپی

همانند سایر مشاغل، فیزیوتراپیست نیز جهت درمان بیماران مبتلا به اختلالات متعدد از جعبه ابزاری خاصی برخوردار است که بسته به وضعیت بیمار و نوع بیماری میتواند از تجهیزاتی که در اختیار دارند استفاده کنند.

مهمترین مورد که در رابطه با این متد درمانی بایستی متذکر شویم این است که از چه طرح درمانی مناسب جهت تسریع در روند بهبودی استفاده کرد. در زیر به چند نمونه از شیوه های درمانی در علم فیزیوتراپی اشاره می کنیم که عبارتند از:

تمرین درمانی:

از اصلی ترین و نخستین متدهای فوق در فیزیوتراپی به تمرین درمانی اختصاص دارد. به این معنا که درمانگر بسته به وضعیت بیمار تمریناتی را که جهت سلامت حرکت، بهبود توان عضلانی، صحت دامنه حرکتی، تندرستی موقعیت مفصل ها و آن بخش از بدن که نیاز به درمان دارد را برنامه ریزی میکنند و در این راستا تمرینات کاربردی و آموزش های لازم را به بیماران عرضه میدارد.

منوال تراپی:

درمانگر ملزم است از طریق ماساژ، شیوه های دستی، موبیلیزیشن با مداخله ی دستان خود جهت ارتقای دامنه حرکتی و توان بیشتر عضلات به منظور تسریع در روند بیماری استفاده کند که میتواند بخش حائز اهمیتی در معالجه به شمار آید.

الکتروتراپی و همچنین ابزارهای دستی مانند تیپینگ و درای نیدلینگ از دیگر شیوه های است که فیزیوتراپیست براساس بیماریهای متعدد در بیماران جهت حفظ سلامتی از آنها استفاده میکند.

نتیجه گیری

هدف کلی از معالجه فیزیوتراپی بالا بردن دامنه حرکتی، حفظ عملکرد، انعطاف پذیری عضلات، بالا بردن توان ماهیچه ها و همچنین بهبود موقعیت راه رفتن و کیفیت زندگی بیمار است که بایستی در بهترین و مجهزترین کلینیک های فیزیوتراپی توسط مجرب ترین فیزیوتراپیست های متخصص انجام شود.

منبع:

z73384

نتیجه گیری
نتیجه گیری
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.