فیزیوتراپی ستون فقرات
فهرست مطالب

با ما همراه شوید تا بیشتر با فیزیوتراپی ستون فقرات آشنا شوید.

ستون فقرات یکی از بخش های مهم بدن است که تقریبا نیمی از بدن انسان در ارتباط با آن هستند. ستون فقرات نقش محافظتی از نخاع را دارند که مجموعه ای از رشته های عصبی است و سیگنال های مغزی در رابطه با تمامی فعالیت های بدن از طریق این رشته ها به سراسر بدن منتقل می شود.

کلینیک فیزیوتراپی معینی در تلاش است با ارائه خدمات درمانی از جمله درمان ضایعات ارتوپدی ، نورولوژی ، روماتولوژی ، درمان آسیب های ورزشی ، سوزن درمانی و درمان های دستی و taping با بهترین متد های درمانی و تجهیزات پیشرفته نقش موثری در بهبود بیماران محترم داشته باشد.

قبل از هر چیز بهتر است نگاهی به هزینه فیزیوتراپی دیسک گردن بیاندازید.

همچنین اگر شما نیازمند خدمات التروتراپی هستید به جای مطالعه این صفحه صفحه الکتروتراپی گردن را مشاهده کنید.

 

فیزیوتراپی ستون فقرات
فیزیوتراپی ستون فقرات

در طی دوران زندگی انسان، ممکن است مشکلات و بیماری های مختلفی برای این عضو مهم و ستون بدن انسان آشکار شود که بعضی از این مشکلات با درد و ناراحتی شدید و تغییر شکل و نافرمی همراه باشد.

به همین دلیل، متخصصان در زمینه فیزیوتراپی بر آن شدند تا با انجام یک سری حرکت ها و تجهیزات، عارضه های مهم به وجود آمده در ستون فقرات و تاثیر آن بر سایر اعضای بدن را کاهش دهند. به همین دلیل در سرتاسر ایران، کلینیک های مختلفی تاسیس شده اند.

یکی از کلینیک های مجهز و معتبر در زمینه فیزیوتراپی ستون فقرات، کلینیک دکتر معینی است که واقع در غرب تهران و منطقه ونک بوده و جزو بهترین کلینیک های ایران در زمینه فیزیوتراپی ستون فقرات می باشد.

سالانه افراد زیادی از سراسر کشور برای دریافت خدمات فیزیوتراپی به این کلینیک مراجعه می کنند

سالانه افراد زیادی از سراسر کشور برای دریافت خدمات فیزیوتراپی به این کلینیک مراجعه می کنند. زیرا در کنار حضور فیزیوتراپیست های متخصص و برتر کشور در این کلینیک، تجهیزات آن کاملا به روز و پیشرفته بوده و از جدیدترین متدهای درمانی برای فیزیوتراپی قسمت های مختلف بدن از جمله فیزیوتراپی ستون فقرات استفاده می کنند.

سالانه افراد زیادی از سراسر کشور برای دریافت خدمات فیزیوتراپی به این کلینیک مراجعه می کنند
سالانه افراد زیادی از سراسر کشور برای دریافت خدمات فیزیوتراپی به این کلینیک مراجعه می کنند

در این مقاله سعی بر آن داریم که در کنار آشنایی شما با ستون فقرات و انواع مهره ها، مشکلات و عارضه هایی که برای آن به وجود می آید را بیان کرده و روش های اصولی که برای فیزیوتراپی ستون فقرات انجام می شود را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

فیزیوتراپی چیست؟

در خصوص ستون فقرات چه می دانید؟

آسیب های ستون فقرات را بیان نمایید.

روش های فیزیوتراپی ستون فقرات کدامند؟

کاربرد انجام فیزیوتراپی ستون فقرات چیست؟

فواید فیزیوتراپی

نقش فیزیوتراپیست در فیزیوتراپی

ویژگی های کلینیک فیزیوتراپی

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی

جمع بندی

 

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی مجموعه اعمالی است که زیر مجموعه و از علوم اصلی توانبخشی بوده و برای درمان بیماری ها و رفع عارضه ها و بهبود عملکرد نقاط مختلف بدن انجام می شود.

تمامی حرکات انسان در ارتباط با علم فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی دسته های مختلفی از بیماری از جمله بیماری ارتوپدی، بیماری قلبی، بیماری تنفسی، بیماری های روماتیسم، بیماری ناشی از سوختگی و مشکلات ستون فقرات و … را در بر می گیرد.

انجام فیزیوتراپی، کیفیت زندگی و عملکرد اعضای مختلف بدن انسان را بهبود می بخشد که هم انسان های سالم برای بهبود عملکرد و پیشگیری از به وجود آمدن عارضه می توانند از خدمات آن استفاده کنند و هم انسان هایی که دچار آسیب شده اند، می توانند برای بازگشت به زندگی مطلوب خود از خدمات فیزیوتراپی بهره مند شوند.

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی در غرب تهران، فضای مناسبی را برای ارائه خدمات فیزیوتراپی و به ویژه فیزیوتراپی ستون فقرات که موضوع مقاله ما است، برای شما در نظر گرفته است و می توانید، هم برای جلوگیری از آسیب و عارضه در ناحیه ستون فقرات و سایر قسمت های بدن به آن مراجعه کرده و هم در صورتی که دچار آسیب شده اید، با مراجعه به این کلینیک در اسرع وقت، برنامه درمانی خود را دریافت کرده و به زندگی مطلوب خود باز گردید.

فیزیوتراپی چیست؟
فیزیوتراپی چیست؟

ستون فقرات

یکی از بخش های مهم بدن انسان که نقش حفاظت از سیستم های عصبی که سیگنال های مغزی را به اعضای مختلف بدن انسان منتقل می کنند، ستون فقرات بدن انسان است که علاوه بر نقش حفاظتی، نقش تکیه گاهی نیز برای بدن انسان دارد.

این جمله اهمیت ستون فقرات در بدن را نشان می دهد. ستون فقرات دارای 33 مهره است که از داخل درون هم قرار می گیرند و قفل می شوند و در بین آن ها دیسک های بین مهره ای که غضروفی هستند، قرار می گیرند تا از فرسایش آن ها بر اثر لغزیدن روی هم هنگام حرکت خودداری کنند.

ستون فقرات
ستون فقرات

24 مهره از این ستون متحرک و 9 مهره آن ثابت هستند. مهره های متحرک در تقسیم بندی کلی به سه دسته مهره های گردنی، مهره های قفسه سینه ای و مهره های کمری تقسیم می شوند. هفت مهره ابتدایی آن از بالای گردن مهره های گردنی نام دارند.

پیشنهاد می کنیم از پست نحوه انجام فیزیوتراپی کمر دیدن کنید.

این مهره ها سر انسان را نگه می دارند

این مهره ها سر انسان را نگه می دارند و به سر امکان جابجایی و چرخش به دو سمت را می دهند و گستره حرکتی آن ها بیشتر از سایر مهره های ستون فقرات است. درون مهره های گردنی، حفره ای وجود دارد که علاوه بر انتقال رشته های عصبی، خونرسانی به مغز از همین طریق انجام می شود. 12 مهره بعد از مهره های گردنی، مهره های سینه ای هستند.

این مهره ها قفسه سینه را که از قلب و شش ها که اعضای حیاتی بدن انسان هستند، محافظت می کند را نگه می دارند. 5 مهره بعد مهره های سینه ای، مهره های کمری هستند که وزن بدن را تحمل می کنند. پنج مهره بعدی به هم چسبیده و متشکل از 5 مهره اند و مهره های خاجی نام دارند.

چهار مهره بعدی نیز به هم متصل و چسبیده شده اند و دنبالچه نام دارند. این ستون شکل بدن را مشخص می کند و تمامی حرکات بدن چه از نظر انتقال سیگنال های مغزی از طریق نخاع که مجموعه ای از رشته های عصبی است به اعضای بدن و چه از نظر حرکت فیزیکی که توسط عضلات و استخوان ها انجام می شوند، به این ساختار مهم وابسته است.

این مهره ها سر انسان را نگه می دارند
این مهره ها سر انسان را نگه می دارند

آسیب های ستون فقرات

ستون فقرات ممکن است به دلایل مختلفی مانند ناهنجاری، فشار بیش از حد، ایستادن نادرست انسان، وارد شدن ضربات ناخواسته به ستون فقرات و شکستگی یا جابجایی و بیرون زدگی مهره های آن و بسیاری از عوامل دیگر تحت آسیب قرار گیرد و به دلیل اهمیت بسیاری که دارد، عملکرد طبیعی آن با مشکل مواجه شده و زندگی انسان را با مشکل روبرو سازد.

آسیب های ستون فقرات
آسیب های ستون فقرات

در این قسمت از مقاله از مهره های گردنی شروع کرده و به عواملی که موجب ایجاد درد در این ناحیه می شود و علائم آن پرداخته و به ترتیب همین موارد را برای سایر مهره های بدن تا انتهای ستون فقرات توضیح خواهیم داد.

مشکلات مهره های گردنی

رایج ترین علائم بروز مشکل در ستون فقرات، گردن درد است که ممکن است خفیف بوده یا درد غیر قابل تحملی را به وجود آورد. این مشکل جسمی از آن دسته مشکلاتی است که بیشتر افراد آن را حتی یک بار احساس کرده اند.

در هر صورت می توانید به راحتی با مراجعه به پزشکان و متخصصان در این حوزه در اسرع وقت راه بهبودی خود را بیابید. آسیب در قسمت مهره های گردنی ستون فقرات معمولا  با علائمی مانند درد در ناحیه گردن، درد در ناحیه سر، درد در ناحیه های منتهی به گردن مانند بازوها و شانه ها، احساس ضعف در پاها و بی حسی و کند شدن حرکات بدن و … نمایان می شود.

دلایلی که معمولا باعث به وجود آمدن گردن درد می شود، مرتبط با به وجود آمدن مشکل و آسیب در مهره های گردنی، عضلات اطراف گردن یا رشته های عصبی نخاع در ناحیه گردن می باشد.

این علت ها عبارتند از قرار گرفتن مهره های گردنی در وضعیت نامناسب هنگام نشستن یا خوابیدن در مدت زمانی طولانی، فرسوده شدن یا بیرون زدگی دیسک هایی که بین مهره های گردنی وجود دارند، استرس داشتن و فشار عصبی، کشیده شدن عضلات اطراف مهره های گردنی بر اثر حرکات شدید و آسیب زننده در این نقاط مانند بلند کردن اجسام سنگین، آسیب دیدگی نخاع در قسمت مهره های گردنی و به وجود آمدن استخوان کوچک اضافی در قسمت مهره های گردنی و غیره.

اگر بخواهیم این عوامل را دسته بندی کنیم، در سه دسته فعالیت های نامناسب، آسیب ها و فشارها و ضربات و در نهایت بیماری ها تقسیم می شوند.

مشکلات مهره های گردنی
مشکلات مهره های گردنی

از نمونه فعالیت های نامناسب که موجب به وجود آمدن احساس درد در ناحیه گردن می شود

از نمونه فعالیت های نامناسب که موجب به وجود آمدن احساس درد در ناحیه گردن می شود، می توان قرار گرفتن طولانی مدت سر در وضعیتی جلوتر از بدن یا به سمت خیلی بالا یا خیلی پایین هنگام مطالعه و تماشا، خوابیدن روی بالش های نامناسب یا قرار گرفتن سر در یک خط مستقیم با بدن و کشیدگی عضلات سر و گردن و شانه نام برد.

آسیب هایی که باعث ایجاد درد در ناحیه گردن می شوند، ممکن است مانند یک زمین خوردن و احساس درد کم، خفیف بوده یا به اندازه ضربه ناشی از یک تصادف با خودرو و پرتاب شدن به زمین شدید باشد.

دسته آخر که مربوط به بیماری های مسبب دردهای گردنی است، شامل التهاب اطراف نخاع که مننژیت نام دارد، آرتروز در ناحیه گردن و تنگ بودن کانال عبور کننده نخاع در داخل مهره های گردنی و غیره می شود. تنگی کانال نخاعی باعث وارد شدن فشار به نخاع و التهاب در آن قسمت می شود.

از عوامل دیگر که باعث ایجاد درد در ناحیه گردن به ویژه هنگام کهولت سن رخ می دهد

از عوامل دیگر که باعث ایجاد درد در ناحیه گردن به ویژه هنگام کهولت سن رخ می دهد، استئوآرتریت است که در این عارضه به مرور زمان دیسک های غضروفی که بین مهره های گردنی است، خشک می شوند و بر اثر سایش و کوچک شدن تکه های استخوانی در اطراف آن به وجود می آیند و درد ایجاد می شود.

همچنین ممکن است دیسک بین مهره های گردنی ورم کرده و یا پاره شود و این نیز باعث به وجود آمدن درد در ناحیه گردن و تاثیرگذاری در نقاط مرتبط شود.

هنگامی که بر اثر گردن درد به پزشک مراجعه می کنید، پزشک عامل اصلی درد را پیدا کرده و در تسکین آن به شما کمک می کند. در صورت نیاز، پزشک برای شما مراجعه به کلینیک های فیزیوتراپی ستون فقرات را تجویز می کند.

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی یکی از بهترین مراکز فیزیوتراپی است که شما را در بازگشت به وضعیت سابق و به دست آوردن سلامتی همراهی می کند.

هدف فیزیوتراپی ناحیه گردن، تقویت عضلات و تاندون ها و رباط های اطراف گردن و مهره های گردنی است. فعالیت های کششی که در فیزیوتراپی گردن انجام می شود، در صورت وجود تورم اطراف گردن آن را رفع کرده و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. همچنین روند درمان گردن درد تسریع می شود.

در فیزیوتراپی گردن، نحوه قرارگیری درست گردن هنگام فعالیت های مختلف آموزش داده می شود و راه های جلوگیری از ایجاد مشکلاتی که در آینده ممکن است برای گردن اتفاق بیفتد و راه های کاهش درد هنگام روی دادن آن، آموزش داده می شود.

مشکلات مهره های سینه ای

یکی از مشکلات رایجی که معمولا برای ستون مهره ها در قسمت مهره های سینه ای و پشتی به وجود می آید، افزایش قوس و داشتن قوز است و بدن این افراد در ناحیه این مهره ها بیرون زده و بدن به سمت جلو متمایل است.

به این انحنای غیر طبیعی مهره های پشت قفسه سینه، کیفوز می گویند و هنگامی مشخص می شود که انحنای این ناحیه غیر طبیعی باشد. یک زاویه مشخص برای مهره های این ناحیه وجود دارد که بین 20 تا 45 درجه است و هر چه این زاویه بیشتر شود، ممکن است کیفوز محسوب شود.

مشکلات مهره های سینه ای
مشکلات مهره های سینه ای

از علل به وجود آمدن کیفوز،  شکستگی مهره های سینه ای در این ناحیه، کمبود ویتامین ها به خصوص در کودکان، مبتلا شدن فرد به سرطان ستون فقرات، رشد غیر طبیعی این ناحیه، نشستن و ایستادن نادرست، فرسایش دیسک بین مهره های سینه ای ستون فقرات و غیره را می توان نام برد.

نشانه های به وجود آمدن این اختلال، احساس درد در این ناحیه، سفت شدن ستون مهره ها، احساس درد و عدم توانایی در خم و راست شدن، کمردرد شدید و انحنای غیر طبیعی در این ناحیه که با چشم قابل مشاهده است و غیره است. اگر شما این علائم را دارید، می توانید با مراجعه به کلینیک دکتر معینی این مشکل را به آسانی حل کنید و ستون فقرات خود را درمان کنید.

کیفوز انواع مخنلفی دارد

کیفوز انواع مخنلفی دارد و بر اساس عاملی که باعث به وجود آمدن آن می شود، در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد. یکی از این دسته بندی ها، وضعیت است. در کیفوز وضعیتی که معمولا در افرادی با اضافه وزن و بدون تحرک مشاهده می شود، فرد دچار مشکلاتی در ناحیه لگن و ران شده و برای کاهش درد در این ناحیه به درستی راه نمی روند و با گذشت زمان، کیفوز ایجاد می شود. معمولا درد در این نوع کیفوز بر اثر درد در ناحیه لگن و ران است و این نوع کیفوز به تنهایی دردی نخواهد داشت.

کیفوز انواع مخنلفی دارد
کیفوز انواع مخنلفی دارد

در نوع کیفوز مادرزادی، رشد ستون فقرات جنین در بدن مادر دچار اختلال می شود و باعث این نوع کیفوز می شود.

ضعف عضلات ستون مهره نیز ممکن است موجب تشکیل درد در ناحیه مهره های پشتی و سینه ای و ایجاد کیفوز شود. ستون فقرات توسط عضلات زیادی احاطه و محافظت می شوند و سلامت آن ها در سلامت ستون فقرات موثر است.

ضعف و گرفتگی این عضلات موجب به وجود آمدن ناهنجاری در این مهره ها می شود. دو نوع عضله در اطراف ستون فقرات وجود دارد که در دو دسته سطحی که حرکت کمک می کند و عمقی که وظیفه حفاظت و ثبات ستون فقرات را دارد، تقسیم بندی می شوند.

این عضلات ممکن است به دلایلی مانند کمبود ویتامین های مهم در بدن بر اثر تغذیه نادرست، مصرف کم آب و کمبود آن در بدن، وارد شدن ضربه های مداوم به این ناحیه و بیماری هایی مانند پوکی استخوان ها و ام اس و آرتروز و غیره ضعیف شوند.

اسپوندیلیت انکیلوزان یک بیماری مفصلی است

اسپوندیلیت انکیلوزان یک بیماری مفصلی است که ستون فقرات و استخوان های ناحیه لگن را ملتهب و سفت کرده و حالت خمیدگی به سمت جلو به ستون فقرات می دهد. این مشکل نیز ممکن است در ناحیه مهره های پشتی ایجاد ناراحتی جسمی کند و موجب کیفوز شود.

در کیفوز شوئرمن، مهره های پشتی ستون فقرات شخص که معمولا حالت بیضی دارند، تغییر شکل می دهند و این نوع کیفوز با درد همراه است و بیشتر در جوانان دیده می شود. این کیفوز تکاملی نامیده شده و در طی رشد ستون فقرات به شکل سی انگلیسی در می آید.

درمان کیفوز اگر شدت آن بسیار زیاد باشد و یا کیفوز مادرزادی باشد، با جراحی و اگر با تشخیص پزشک نیازی به جراحی نباشد، بدون جراحی با کمک روش های فیزیوتراپی قابل درمان است

مشکلات مهره های کمری

علائم به وجود آمدن مشکل در ناحیه کمر نیز معمولا با گرفتگی عضلات در این ناحیه همراه بوده و علائم دیگری مانند احساس درد و یا بی حسی در این ناحیه و احساس ضعف در ناحیه پا و مورمور شدن و غیره بر اثر آن به وجود می آید.

مشکلات مهره های کمری
مشکلات مهره های کمری

دلایل ایجاد این مشکلات در ناحیه مهره های کمری شامل تحت فشار بودن نخاع و رشته های عصبی در این ناحیه، تنگی مجرای عبور نخاع درون مهره های کمری، فرسودگی و شکستگی یا بیرون زدگی مهره های کمری، متورم شدن دیسک بین مهره های کمری و آرتروز و غیره می شود.

یکی از عارضه هایی که با فشار وارد شدن به مهره های کمر بر اثر برداشتن اجسام سنگین یا در سنین بالا با ضعیف شدن عضلات کمر به وجود می آید، دیسک کمر است.

در بین مهره های ستون فقرات، یک قسمت غضروف مانند به نام دیسک وجود دارد که لغزش آن ها روی هم را آسان می کند و مانع فرسایش آن ها می شوند. هنگامی که بر اثر فشار، این صفحات غضروفی دچار بیرون زدگی شوند، دردی در ناحیه کمر و پاها احساس می شود. زیرا به نخاع فشار وارد می شود.

در سنین بالا هم با خشک شدن مایع این دیسک ها با فشار بیرون زدگی دیسک اتفاق می افتد. عارضه دیگری که ممکن است برای افرادی که ستون فقراتشان در معرض فشار است ایجاد شود، پارگی دیسک یا فتق دیسک است که تخریب بخش محیطی دیسک توسط قسمت مرکزی آن و خارج شدنش و در پی آن وارد کردن فشار به نخاع است.

نشانه اصلی این عارضه ها کمردرد است

نشانه اصلی این عارضه ها کمردرد است. عارضه دیگر، اسپوندیلوز نام دارد که مانند تنگی کانال نخاعی بوده و رشته های عصبی کاملا نزدیک به مهره ها قرار گرفته و آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک عارضه دیگر، انحنا یا انحراف ستون فقرات در ناحیه کمر است که کیفوز یا قوز کمر نام دارد که باعث برآمدگی در بخش بالاتر از خود شده و می تواند ارثی یا بر اثر سبک نادرست زندگی به وجود بیاید.

لوردوز یا گودی کمر هم از عارضه های ناحیه مهره های کمری است و یک فرورفتگی به سمت داخل در ناحیه کمر است. ممکن است در ناحیه کمر، تومور نیز به وجود بیاید که ممکن است از نخاع سرچشمه بگیرد و تومور نخاعی نامیده شود. این تومورها، هم به نخاع و رشته های عصبی فشار وارد می کند و هم ممکن است با رشد خود مهره ها را بشکنند.

برای تکمیل اطلاعات صفحه فیزیوتراپی کمر درد در تهران را ببنید.

روش های فیزیوتراپی ستون فقرات

روش های مختلفی برای فیزیوتراپی ستون فقرات وجود دارد که برای درمان و بهبود مشکلات ستون فقرات توسط کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی به بهترین نحو ممکن انجام می شود. این روش ها هزینه های کمتری نسبت به جراحی ها داشته و عارضه کمتری نیز دارند و دردها و علائم را به صورت طبیعی تسکین می دهند.

اولین روش فیزیوتراپی ستون فقرات که معمولا برای تمامی قسمت های ستون فقرات شامل مهره های گردنی و مهره های سینه ای و مهره های کمری و همچنین قسمت لگن مورد استفاده است، درمان دستی یا منوال تراپی ستون فقرات است که توسط دستان فیزیوتراپ انجام می شود.

روش های فیزیوتراپی ستون فقرات
روش های فیزیوتراپی ستون فقرات

این روش غیر تهاجمی بوده و در آن روش های مختلف فیزیوتراپی دستی روی بدن بیمار مشابه حالت ماساژ و کشش اعمال می شود و گاهی مهره های ستون فقرات حرکت داده می شوند تا مشکلات بیمار رفع شده و درد وی تسکین یابد.

این حالت از فیزیوتراپی به دلیل اهمیتی که دارد و معمولا پایه هر برنامه درمانی است، باید توسط فیزیوتراپ متخصص در این زمینه انجام شود تا مشکلات را با حرکت دادن و جابجایی مهره ها شدت نبخشد.

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی کادری متخصص در انجام این روش فیزیوتراپی دارد

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی کادری متخصص در انجام این روش فیزیوتراپی دارد و در صورت لزوم می توانید با مراجعه به این کلینیک از خدمات آن بهره مند شوید. این روش برای درمان درد در ناحیه گردن، دنده، کمر، لگن و غیره است و بعد از جراحی ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته و توسط پزشک توصیه می شود.

روش دیگر فیزیوتراپی ستون فقرات، انجام تمرینات حرکتی و ورزشی تحت عنوان تمرین درمانی است که برای بیمارانی که مشکل حادی در ناحیه مهره های ستون فقرات ندارند که نیاز به جراحی و عدم حرکت دادن اعضای متصل به آن نداشته باشد و یا برای دوران نقاهت بعد از انجام جراحی توسط پزشک متخصص تجویز می شود.

این نوع فیزیوتراپی در کلینیک  فیزیوتراپی دکتر معینی به بهترین نحو انجام شده و موجب انعطاف پذیر شدن عضلات و بهبود عملکرد حرکتی و تسکین درد بیمار مراجعه کننده می شود.

سومین روش، مخصوص تسکین و بهبود درد در ناحیه بالایی ستون فقرات و در قسمت مهره های گردنی یا در انتهای ستون فقرات و در قسمت مهره های خاجی و دنبالچه است. نام این روش تراکشن است و هم توسط دستگاه و هم توسط متخصص این حوزه به صورت دستی قابل انجام است.

روش تراکشن

در روش تراکشن، با کشیدن ستون فقرات، فشردگی که بر اثر فشار بین مهره ها به وجود آمده، رفع و یک فاصله طبیعی بین این مهره ها ایجاد خواهد شد و وضعیت آن ها را به حالت اولیه باز خواهد گرداند و فضای بیشتری برای نخاع و رشته های عصبی فراهم می شود.

روش بعدی، لیزر تراپی است که سریعا درد بیمار را بهبود بخشیده و اگر بافت آسیب دیده ای وجود داشته باشد، به علت انرژی که از طریق لیزر به آن بافت منتقل می شود و سلول های مرده نابود می شود، روند بهبود آن سریع تر خواهد شد. این روش امروزه برای انواع مختلف بیماری ها استفاده می شود.

این لیزر می تواند هم به صورت پرتوان به بدن اعمال شود و هم به صورت کم توان. لیزر درمانی پرتوان باعث نابودی بافت های مرده و آسیب دیده شده و لیزر درمانی کم توان موجب تحریک فعالیت سلول و کاهش درد و … می شود.

هنگام درد در ناحیه گردن و کمر از این روش بسیار استفاده می شود

به خصوص هنگام درد در ناحیه گردن و کمر از این روش بسیار استفاده می شود. طول موج لیزرها توسط متخصص با توجه به وضعیت بدن شما تعیین می شود و برای همه افراد برابر نیست. این روش التهاب را نیز کاهش می دهد.

شاک ویوتراپی نیز توسط متخصصان فیزیوتراپیست برای درمان درد در ناحیه گردن و کمر و درد ناحیه عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگام درد در ناحیه گردن و کمر از این روش بسیار استفاده می شود
هنگام درد در ناحیه گردن و کمر از این روش بسیار استفاده می شود

یک روش نوین در فیزیوتراپی اوزون تراپی است که در آن اوزون را به مفاصل تزریق می کنند و روند درمان آغاز می شود.

الکتروتراپی اعمال یک تحریک الکتریکی کوچک به طور پیوسته به قسمت هایی از بدن است که دچار کم تحرکی شده اند و موجب بروز آسیب می شوند. این عمل ماهیچه ها و بافت ها را منقبض می کند و به فعالیت وا می دارد و عملکرد طبیعی بازیابی می شود. این عمل برای بهبود قسمت هایی از بدن که دچار فلج شده اند، می شود.

در روش مگنت تراپی از امواج الکترومغناطیسی استفاده می شود

در روش مگنت تراپی از امواج الکترومغناطیسی استفاده می شود. القای این امواج به قسمت های دچار عارضه بدن باعث تسریع روند درمان و تحریک و بازیابی سلول ها می شود. این روند به این صورت انجام می شود که با اعمال امواج الکترومغناطیسی بافت ها تحریک شده و مونوکسید نیتروژن تولید و فرایند خونرسانی بهبود می یابد. این کار باعث تقویت سیستم ایمنی نیز می شود.

سوزن خشک در فیزیوتراپی یکی از روش های کاهش درد و خونرسانی است. این روش مانند سوزن درمانی بوده و چندین سوزن نازک توسط فیزیوتراپیست متخصص وارد پوست شخص مراجعه کننده شده و اسپاسم یا گرفتگی به وسیله این عمل درمان می شود.

یکی از روش های درمانی دیگر که توسط فیزیوتراپیست در صورت تشخیص موثر بودن به شما آموزش داده می شود، فیزیوتراپی فعال بوده که در آن فعالیت های بدنی طراحی و به شما آموزش داده می شود تا به طور مکرر و منظم آن را انجام دهید. این تمرین ها و فعالیت های بدنی یا به اصطلاح ورزش ها در کنار بهبود نحوه انجام فعالیت های بدنی توسط شما، آمادگی جسمانی شما را ارتقا خواهد داد.

روش های بسیاری در حوزه فیزیوتراپی ستون فقرات وجود دارند که در اینجا سعی شد تا مهم ترین روش ها به شما معرفی شود. با پیشرفت علم، تنوع این روش ها روز به روز بیشتر شده و روش های به روزتر و کارآمدتری جای روش های قدیمی را خواهد گرفت. تمامی روش های نوین فیزیوتراپی ستون فقرات و سایر اعضا و قسمت های بدن در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی توسط مجرب ترین متخصصان انجام می شود.

کاربرد انجام فیزیوتراپی ستون فقرات

همان طور که از ابتدای مقاله بیان شد، فیزیوتراپی ستون فقرات یک روش غیر جراحی و بدون عوارض و به صرفه برای درمان عارضه های ستون فقرات است.

انجام فیزیوتراپی موجب رفع مشکلات ناشی از فتق دیسک، رفع گرفتگی عضلات در اطراف ستون فقرات، رفع مشکلات ناشی از ضربات وارده به ستون فقرات، درمان سیاتیک، درمان آرتروز، رفع کمردرد و گردن درد، رفع درد در ناحیه مفاصل، رفع مشکلات در ناحیه ای که تخریب دیسک صورت گرفته و رفع تنگی کانال نخاعی و غیره می شود.

فواید فیزیوتراپی

فیزیوتراپی عملی است که هم برای انسان های درگیر با عارضه، هم برای کسانی که قصد جلوگیری از به وجود آمدن عارضه دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار خاصیت درمانی انجام فیزیوتراپی، نحوه صحیح فعالیت های اعضای بدن و سبک مناسب زندگی به مراجعه کنندگان به کلینیک های فیزیوتراپی آموزش داده می شود و عملکرد بخش های مختلف بدن انسان بهبود می یابد و میزان کیفیت زندگی فرد افزایش می یابد.

فواید فیزیوتراپی
فواید ففواید فیزیوتراپییزیوتراپی

نقش فیزیوتراپیست در فیزیوتراپی

هنگامی که برای درمان یا بهبود عملکرد خود در زندگی به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه می کنید، ابتدا تحت ارزیابی و مشاوره قرار می گیرید. اگر با تجویز و نسخه پزشک به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کرده باشید، نوع روش درمانی شما و ناحیه آسیب دیده مشخص است.

اما اگر بدون نسخه پزشک به این کلینیک ها مراجعه کنید، از شما یک سری سوالات در مورد نیازی که به انجام فیزیوتراپی دارید، علائمی که احساس می کنید، توانایی شما در انجام حرکات مختلف و بیماری هایی که دارید و سابقه پزشکی و میزان فعالیتتان در روز و میزان خواب و استراحت و غیره پرسیده می شود.

همچنین تعدادی آزمایش از جمله آزمایش خون برای بررسی وضعیت بدنی شما و سلامتتان و یک سری تست برای بررسی آمادگی جسمانی شما از جمله راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها و توانایی حرکت اعضای مختلف بدن و کشش و غیره از شما گرفته می شود.

پس از انجام بررسی های لازم، هدف شما از انجام فیزیوتراپی تعیین می شود

پس از انجام بررسی های لازم، هدف شما از انجام فیزیوتراپی تعیین می شود و طبق آن برنامه ای برای شما تعیین می شود تا شما به هدف مورد نظرتان از انجام فیزیوتراپی دست یابید. در این برنامه ممکن است فعالیت بدنی و ورزش و کشش با توجه به هدف و وضعیت جسمانی برای شما مشخص شود.

ممکن است استفاده از تجهیزات یا روش های فیزیوتراپی با دستگاه ها برای شما تجویز شده یا تمرین با وسایل مختلف و انجام ماساژ و غیره توصیه شود. تمامی این فعالیت ها به یک فیزیوتراپیست متخصص آموزش داده شده و تحت نظر وی توسط شما انجام شده و اصلاح می گردد و وی ناظر بر روند انجام آن و تاثیرات آن خواهد بود.

پس از انجام بررسی های لازم، هدف شما از انجام فیزیوتراپی تعیین می شود
پس از انجام بررسی های لازم، هدف شما از انجام فیزیوتراپی تعیین می شود

ویژگی های کلینیک فیزیوتراپی

امروزه کلینیک های فیزیوتراپی بسیاری در سراسر کشور تاسیس شده که هر کدام تلاش بر آن دارند تا خدمات فیزیوتراپی را به مراجعه کنندگان ارائه کنند. در بین تعداد بسیار زیاد این کلینیک های فیزیوتراپی، یک سری ویژگی ها وجود دارد که بعضی از این کلینیک ها را نسبت به بقیه متمایز می کند.

اولین مورد بسیار حائز اهمیت، وجود متخصصان و فیزیوتراپیست های مجرب در یک کلینیک فیزیوتراپی است که در کنار آگاهی کامل نسبت به انواع روش های فیزیوتراپی روز دنیا بتوانند با صبر و آرامش آن را به بهترین نحو به مراجعه کننده آموزش دهند و به راحتی در سایر مواقع در دسترس مراجعه کننده باشد.

ویژگی های کلینیک فیزیوتراپی
ویژگی های کلینیک فیزیوتراپی

دومین عامل مهم، وجود تجهیزات پیشرفته و به روز در یک کلینیک است که هر چه این دستگاه ها پیشرفته تر باشند، روند درمان و بهبودی عملکرد را تسریع خواهد کرد.

سومین عامل مهم در خوب بودن یک کلینیک فیزیوتراپی این است که تمامی مراحل درمانی و بهبود عملکرد در همان کلینیک انجام شود و نیازی به مراجعه به سایر کلینیک ها برای انجام بخشی از روند درمان نباشد.

چهارمین عامل نیز آرام بودن محیط کلینیک است تا مراجعه کنندگان در روند درمان، احساس آرامش داشته باشند. آخرین مورد نیاز پاکیزگی محیط درمانی و کلینیک فیزیوتراپی است که فرد مراجعه کننده به بیماری های مختلف به ویژه با شیوع کرونا مبتلا نشود.

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی

یکی از بهترین مراکز فیزیوتراپی در تهران، کلینیک فیزیوتراپی دکتر ساناز معینی است. دکتر ساناز معینی موسس این کلینیک از دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده و عضو انجمن فیزیوتراپی ایران می باشد و متخصصان این کلینیک اطلاعات کامل و جامعی را در رابطه با انواع روش های فیزیوتراپی دارند.

تلاش کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی بر ارائه انواع خدمات فیزیوتراپی در همه زمینه ها از جمله فیزیوتراپی ستون فقرات به شیوه های مختلف و بر اساس آخرین متدهای پزشکی در این زمینه است.

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی
کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی

در صورت مراجعه با نسخه پزشک، کلینیک دکتر معینی خدمات لازم و توصیه شده توسط پزشک متخصص را در اختیار شما قرار خواهد داد و در صورت مراجعه بدون نسخه پزشک، متخصصان این کلینیک پس از بررسی های لازم، علت ناراحتی جسمی شما را به کمک آزمایشات و شواهد پیدا کرده و به شما در بازگشت هر چه سریعتر به زندگی عادی و بدون احساس ناراحتی و درد خود کمک خواهد کرد. در کلینیک دکتر معینی، از مجهزترین و پیشرفته ترین دستگاه ها در حوزه فیزیوتراپی استفاده خواهد شد.

بهترین فیزیوتراپ ها در این مجموعه فیزیوتراپی مشغول به کار هستند و متخصصانی برای ارائه مشاوره های کامل و جامع در مورد انواع روش های فیزیوتراپی به مراجعین محترم حضور دارند.

امکان انجام و ارزیابی توسط فیزیوتراپیست آقا و خانم وجود دارد. کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی یک برنامه منظم و دقیق درمانی در اختیار مراجعه کنندگان عزیز قرار می دهد تا هر چه سریع تر روند درمان طبق برنامه انجام شده و احساس درد و ناراحتی جسمی در اسرع وقت رفع شود.

جمع بندی

ستون فقرات یکی از قسمت های مهم بدن و به اصطلاح ستون بدن انسان است که تمامی حرکت های بدن انسان وابسته به سلامت آن است. زیرا وظیفه سالم رساندن اعصاب از مغز به اعضای بدن را دارد.

بر اثر عوامل مختلف، ممکن است مشکلاتی برای این قسمت مهم بدن انسان به وجود بیاید که برای برخی از این عارضه ها عمل جراحی در نظر گرفته شده و برای برخی، روش های غیر جراحی و فیزیوتراپی در نظر گرفته می شود.

جمع بندی
جمع بندی

کلینیک های مختلفی در سراسر تهران به منظور فیزیوتراپی وجود دارند. یکی از این کلینیک های فیزیوتراپی، واقع در میدان ونک تهران بوده و موسس آن دکتر ساناز معینی است که از دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شده اند.

در کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی، انواع تجهیزات پیشرفته و مدرن فیزیوتراپی از جمله الکتروتراپی، مگنت تراپی، سوزن خشک، لیزرتراپی و … وجود دارد و یکی از بهترین کلینیک های فیزیوتراپی در غرب تهران است.

منبع:

t54392

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.