آرتروز مچ دست

آرتروز مچ دست از مهم ترین دلایل درد و کاهش قدرت مچ دست است.

آرتروز همچنین سبب خشکی و کاهش انعطاف پذیری مفصل می شود که این امر منجر به محدود شدن دامنه حرکات مچ دست و اختلال در عملکرد طبیعی مچ دست در فرد مبتلا می شود.

آرتروز به دلیل آسیب و از بین رفتن تدریجی غضروف مفصل مچ دست و اغلب در اثر استفاده بیش از حد و حرکات تکراری مچ دست رخ می دهد.

وارد شدن فشار بیش از حد به مچ دست در نتیجه فعالیت های تکراری و قرار گرفتن مچ دست در وضعیت های نامناسب در طولانی مدت ریسک بروز آرتروز را در این مفصل افزایش می دهد.

آرتروز مچ دست در زنان میانسال و سالمند به دلیل استفاده زیادی که از دستان خود می کنند نسبت به سایر افراد شیوع بیشتری دارد.

مچ دست از تعداد زیادی استخوان و مفصل ساخته شده است که این استخوان ها و مفاصل در عملکرد صحیح مچ دست نقش اصلی را بر عهده دارند.

غضروف ها که با دارا بودن بافت انعطاف پذیر سر استخوان ها را در محل مفصل می پوشاند،به عملکرد صحیح مفصل کمک می کنند و نبود و آسیب دیدگی آن ها سبب بروز اختلال جدی در عملکرد دست ها می شود.

در واقع در نبود غضروف استخوان ها در مفاصل بجای لغزیدن بر روی هم ساییده شده که این امر سبب بروز علائم و عوارض آرتروز همچون درد ، کاهش دامنه حرکتی و اختلال در عملکرد مچ دست می شود.

فعالیت های تکراری مچ دست ، آسیب دیدگی مچ دست در گذشته ، افزایش سن ، برخی بیماری ها مانند روماتیسم مفصلی و اختلالات هورمونی از مهم ترین عواملی هستند که در بروز آرتروز نقش دارند.

علائم آرتروز مچ دست 

  • درد مزمن و گاهی شدید مچ دست که به ساعد و بازو نیز منتشر می شود.
  • التهاب و تورم در محل مفصل
  • کاهش قدرت مچ دست د رمشت کردن و گرفتن اجسام با دست
  • خشکی و کاهش انعطاف پذیری که سبب محدود شدن دامنه حرکتی مچ دست می شود.
  • ضعف عضلات دست
  • شنیده شدن صدا از مفصل هنگام حرکت دادن آن
  • تغییر شکل مفصل مچ دست
  • حساسیت به لمس و فشار

روش های درمان

برای درمان این بیماری اولین اقدام کاهش سطح فعالیت و استفاده از مچ دست است که نقش موثری در تسکین درد و کمک به روند بهبودی دارد.

بیمار باید از انجام فعالیت هایی که فشار زیادی به مچ دست وارد می کند و درد و مشکلات بیمار را تشدید می کند اجتناب کند.

قرار دادن کمپرس گرم بر روی مچ دست به تسکین درد مفصل و بهبود دامنه حرکتی آن کمک می کند.

از آن جایی که کاهش حرکات مچ دست کمک زیادی به کاهش درد می کند با تجویز پزشک می تواند از مچ بندهای طبی و بریس های مخصوص مچ دست استفاده کرد.

برای کمک به کاهش درد و التهاب برای انجام فعالیت های روزمره می توان با تجویز پزشک از داروهای ضدرد و ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و آسپرین استفاده کرد.

فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی به عنوان بهترین و موثرترین راهکار درمان آرتروز مچ دست شناخته می شود.

لیزر پرتوان ، روش های الکتروتراپی و تکنیک های درمان دستی در کنار تمرینات ورزشی به بهبود شرایط مچ دست و کاهش مشکلات بیمار کمک می کنند.

در صورتی که آرتروز بحدی پیشرفت کرده باشد که با روش های غیر جراحی نتوان به کاهش درد بیمار کمکی کرد عمل جراحی انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در ونک – فیزیوتراپی مچ دست – فیزیوتراپی در گاندی

Share:

More Posts

فیزیوتراپی طرف قرارداد بانک ملی

فیزیوتراپی طرف قرارداد بانک ملی

فیزیوتراپی طرف قرارداد بانک ملی موضوعی است که در این گفتار در مورد آن صحبت خواهیم کرد. لطفا تا انتهای مقاله فیزیوتراپی طرف قرارداد بانک

فیزیوتراپی ستون فقرات

فیزیوتراپی ستون فقرات

با ما همراه شوید تا بیشتر با فیزیوتراپی ستون فقرات آشنا شوید. ستون فقرات یکی از بخش های مهم بدن است که تقریبا نیمی از

Send Us A Message

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.