بیوفیدبک لگن
فهرست مطالب

امروز از بهترین مرکز بیوفیدبک در تهران، به موضوع بیوفیدبک لگن خواهیم پرداخت.

امروزه بسیاری از افراد به دلایل مختلفی، دچار مشکلات و عارضه های مختلفی نیز می شوند.

دلایلی چون سبک زندگی نامناسب، انجام فعالیت های سنگین، تصادفات و جراحات سنگین، باعث بروز مشکلات مختلفی برای بدن انسان خواهد شد.

یکی مهمترین و شایع ترین عارضه و بیماری هایی که بسیاری از افراد با آن درگیر می شوند، بیماری و عارضه های مرتبط با عضلات لگن می باشد.

لگن انسان، عضو بسیار حیاتی و مهم بدن محسوب می شود

لگن انسان، عضو بسیار حیاتی و مهم بدن محسوب می شود که حفظ تعادل در راه رفتن و دیگر موارد، از وظایف لگن و عضلات کف لگن می باشد.

در صورت بروز مشکل برای استخوان های لگن، فرد مورد نظر دچار معضلات و مشکلات فراوانی خواهد شد، بطوریکه حتی نمی تواند امور عادی و روزمره خود را به درستی انجام دهد.

به همین دلیل، افرادی که دچار مشکلات مفصلی و استخوانی مربوط به لگن می شوند، سعی بر این دارند که بتوانند مشکل خود را درمان نمایند تا بتوانند به روال عادی زندگی خود بازگردند.

یکی از مهمترین قسمت های استخوان لگن، عضلات کف لگن می باشد که عضو حیاتی در کنترل ادرار و مدفوع محسوب می شود.

توصیه می کنیم با آرتروز لگن و علائم آن آشنا شوید.

روش های مختلفی برای درمان معضلات و بیماری های مربوط به لگن وجود دارد

روش های مختلفی برای درمان معضلات و بیماری های مربوط به لگن وجود دارد که یکی از بهترین روش های درمانی، بیوفیدبک لگن می باشد.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد استخوان های لگن، عوامل شایع بروز مشکل در عضلات لگن و در نهایت در مورد روش درمانی بیوفیدبک لگن، توضیحاتی را ارائه نماییم.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان مشکلات مربوط به لگن و همچنین انجام بیوفیدبک لگن با مرکز فیزیوتراپی خانم دکتر معینی، تماس حاصل فرمایید.

ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

مفصل لگن چیست؟

شناخت آناتومی لگن

عواملی که موجب لگن درد می‌شوند کدامند؟

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک برای بی اختیاری ادرار چگونه است؟

دستگاه بیوفیدبک لگن چیست؟

بیوفیدبک لگن برای توانبخشی کدام بیماری‌های لگن کاربرد دارد؟

بیوفیدبک عضلات لگن و بهبود اختلالات کف لگن چگونه می باشد؟

سازو کار درمان بیوفیدبک چگونه است؟

نکات مهم قبل از درمان با بیوفیدبک لگن چیست؟

تعداد جلسات لازم برای درمان عضلات لگن به روش بیوفیدبک لگن چقدر است؟

هزینه بیوفیدبک لگن چقدر است؟

عوارض بیوفیدبک لگن چیست؟

 

مفصل لگن

مفصل لگن
مفصل لگن

لگن و استخوان های لگن عضو حیاتی و بسیار حساس اسکلت بدن انسان می باشد که ساختاری پیچیده ای دارد.

اعضا و قسمت های مختلف لگن، از یک استخوان حلقوی شکل تشکیل شده است که این ساختمان حلقوی، باعث خواهد شد که اندام های بالایی بدن به اندام های انتهایی بدن متصل گردد.

مفاصل و استخوان های لگن به گونه ای در بدن قرار دارد که قسمت های پایین یعنی استخوان ران را به ستون فقرات متصل میکند.

مهمترین و حساس ترین وظیفه استخوان و مفاصل لگن، تحمل وزن بدن انسان و همچنین انتقال همان وزن به اندام پایین بدن می باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست هزینه فیزیوتراپی لگن دیدن کنید.

ساز و کار لگن در هنگام نشستن و ایستادن فرد

ساز و کار لگن در هنگام نشستن و ایستادن فرد بدین گونه است که وقتی فرد می نشیند، تمام وزن و انرژی های وارد شده از بالاتنه را به انتهای بدن یعنی استخوان پا منتقل می نماید.

همچنین از استخوان های لگن، رگ های خونی و عصب های زیادی عبور کرده است که به نوعی محل عبور آنان از بالاتنه به پایین تنه محسوب می شود.

به همین دلیل می توان گفت که استخوان های لگن از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است و لازم است که هر انسانی از این عضو حیاتی بدن، مراقبت به عمل آورد و در صورت هرگونه مشکل و آسیب به عضلات لگن حتی به صورت جزئی، سریعا اقدام به درمان آن نماید.

یکی از روش های درمانی استخوان های لگن که موضوع اصلی مقاله می باشد، بیوفیدبک لگن می باشد که ما در ادامه مقاله توضیحات مفصلی ارائه خواهیم داد.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر جهت درمان مشکلات مربوط به عضلات لگن، با کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی تماس حاصل فرمایید.

شناخت آناتومی لگن

شناخت آناتومی لگن
شناخت آناتومی لگن

برای اینکه بهتر در مورد آسیب های استخوان های لگن متوجه شویم، بهتر است در مورد آناتومی لگن توضیحاتی ارائه دهیم و در آخر متوجه شویم که بیوفیدبک لگن چه فوایدی خواهد داشت.

ساختمان و مفاصل لگن از سه استخوان تشکیل شده است که هر کدام از آنها وظایف خاص خودشان را دارند، دو استخوان از این سه استخوان، شبیه به هم می باشند و بصورت کاملا متقارن روبروی هم قرار گرفته اند تا بتوانند تعادل ستون فقرات و پایین تنه را حفظ نمایند.

این استخوان ها بصورت نیم دایره ای شکل می باشند، که وقتی در کنار یکدیگر متصل می شوند، استخوانی به شکل حلقوی  تشکیل می دهند.

نهایت این اتصال و تشکیل استخوان حلقوی شکل، استخوان لگن را تشکیل می دهد که وظیفه حیاتی در بدن ایفا خواهد کرد. نام این استخوان حلقوی شکل، استخوان بی نام می باشد.

اجزای تشکیل دهنده استخوان بی نام

استخوان بی نام که تشکیل دهنده استخوان لگن می باشد از سه قسمت تشکیل شده است که به نام های زیر است:

  • ایلیوم
  • ایسکیوم
  • پوبیس

زمانی که فرد در سنین پایین و کودکی می باشد این 3 استخوان بصورت ساختاری جداگانه می باشند که با افزایش سن و مخصوصا در سنین بلوغ و رشد، این سه استخوان به یکدیگر نزدیک می شوند و رشد این سه استخوان باعث خواهد شد که بهم متصل گردند و استخوان بی نام را تشکیل می دهند.

عواملی که موجب لگن درد می‌شوند

عواملی که موجب لگن درد می‌شوند
عواملی که موجب لگن درد می‌شوند

دردهای مربوط به لگن و عارضه های مختلف آن که امروزه در بین افراد مخصوصا افراد دارای سنین بالا، شایع می باشد، به یکی از مشکلات شیوع یافته در بین بیماری های اسکلتی و مفصلی می باشد.

بوجود آمدن دردهای مرتبط با لگن می تواند دلایل بسیار متفاوتی نیز داشته باشد که در صورت افزایش درد و شدید شدن عارضه، باید به فکر چاره و درمان آن افتاد.

بیشتر دردهای شایع در عضلات لگن مربوط به عضلات کف لگن می باشد اما ممکن است در دیگر قسمت های لگن، فرد دچار عارضه شود.

بوجود آمدن درد و التهاب های زیاد در استخوان های لگن باعث بوجود آمدن مشکلاتی در قسمت های مختلف بدن از جمله ستون فقرات یا حتی عضلات ران و استخوان پا شود. کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی می تواند در این زمینه راهنمای بسیار خوبی برای افراد باشد.

در ادامه مقاله بیوفیدبک لگن به سراغ عوامل مختلف درد در ناحیه لگن خواهیم پرداخت:

شکستگی و در رفتگی

شکسته شدن استخوان های لگن و ضربه خوردن آن، یکی از بیشترین جراحات مربوط به عضلات لگن می باشد که در افراد مسن بیشتر دیده می شود.

به دلیل اینکه افراد مسن از کلسیم کمتری برخوردار هستند، بیشتر درمعرض شکستگی استخوان لگن هستند به همین دلیل ممکن است بر اثر کوچکترین ضربه، لگن فرد دچار شکستگی شود که باعث دردهای بسیار شدیدی در فرد خواهد شد.

افرادی که دچار بیماری های مختلفی از جمله سرطان می شوند، دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن خود خواهند شد که همین امر باعث می شود که مفاصل لگن چنین افرادی بیشتر در معرض آسیب قرار گیرد.

بر اثر جراحات وارد به استخوان لگن، ممکن است استخوان های حلقوی لگن دچار شکستگی شوند که درمان آن با پیچیدگی های خاصی همراه است.

استرین و اسپرین

دو عامل استرین و اسپرین از آسیب های مربوط به استخوان لگن می باشد که در اثر ضربات سنگین به عضلات لگن به وجود می آید و از جمله آسیب های ورزشی مخصوصا در بین فوتبالیست ها می باشند.

استرین به دلیل آسیب به تاندون های مربوط به استخوان لگن اتفاق می افتد که بروز آن می تواند باعث دردناک شدن استخوان لگن شود. اسپرین مربوط به رباط های استخوان لگن می باشد.

انسان ها در طول راه رفتن و دویدن خود از این تاندون ها و رباط ها استفاده زیادی می کنند. نتیجه آسیب های ذکر شده باعث خواهد شد که فرد، با کوچکترین حرکت و راه رفتن دچار دردهای شدید شود و در حرکت خود دچار مشکل شود.

عموما روش های درمانی متعددی در این باره وجود دارد که بیوفیدبک لگن یکی از بهترین روش های درمانی به شمار می رود که کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی می تواند در این زمینه کمک حال افراد باشد.

حرکات مکرر

هر نوع فعالیت های طولانی مدت و حرکات بیشتر در عضلات لگن باعث بروز مشکلات و جراحات به استخوان لگن خواهد شد که التهاب های وارد شده با تاندون های مربوط به لگن می تواند در عملکرد فرد در مدت طولانی اثرات منفی بگذارد.

حرکات مکرر و فعالیت های طولانی مدت باعث خواهد شد که غضروف های موجود در مفاصل لگن به مرور از بین بروند و دچار ساییدگی در قسمت های مختلف لگن شود. و همین امر باعث خواهد شد که فکر در نواحی لگن و استخوان های مختلف آن دچار گرفتگی و دردهای شدید شود.

بورسیت

در اطراف مفصل ها و تاندون ها یکسری کیسه های مایع قرار دارد که وظیفه این مایع محافظت از تاندون ها و غضروف ها می باشد و همچنین با ایجاد لغزش روی مفصل ها باعث خواهد شد که فرد در هنگام حرکت نمودن دچار مشکل نشود.

گاهی بر اثر ایجاد ضربه های شدید و جراحات متعدد، این مایع دچار التهاب می شود که این امر باعث خواهد شد که حجم مایع در عضلات و مفاصل لگن بیش از اندازه خود افزایش پیدا نماید و باعث بوجود آمدن درد می شود.

التهاب بورس ها یکی از شایع ترین عارضه های مربوط به لگن می باشد که این دردها شدید و آزرده آور می باشد و عموما این دردها از لگن شروع شده و تا عضلات ران پا ادامه پیدا خواهد کرد.

نشانگان درد تروکانتر بزرگ

عضلات انتهایی باسن که عملا در قسمت کف لگن قرار دارد، ایجاد مشکل در این قسمت باعث بروز مشکلات و کاهش پایداری در عضلان لگن خواهد شد.

به همین ترتیب تمام اجزا و عضلات استخوان لگن به کمک این مشکل خواهد آمد و در نهایت امر باعث بوجود آمدن پایداری و ثبات در عضلات زیرین باسن خواهد شد.

اما بروز این مسئله باعث فشار به تاندون های زیرین عضلات خواهد شد که پدیده نشانگان درد تروکانتر بزرگ خواهد شد.

بروز چنین پدیده ای باعث خواهد شد که کیسه های مایع در قسمت غضروف و مفاصل، فشار وارد شود و باعث بروز التهاب در آن قسمت خواهد شد. ایجاد دردهای شدید از علائم بروز چنین پدیده ای خواهد بود.

روش های درمانی متعددی برای درمان نشانگان درد تروکانتر بزرگ وجود دارد که یکی از بهترین روش های درمانی، بیوفیدبک لگن می باشد که کلینیک فیزیوتراپی سرکار خانم دکتر معینی می تواند در این زمینه کمک حال بیماران باشد.

تاندینوپاتی

به اختلالات بوجود آمده در قسمت های تاندون لگن، تاندینوپاتی گفته می شود که این تاندون ها وظیفه اتصال عضلات زیرین لگن به قسمت بالایی لگن را دارند، گاهی ممکن است به دلایل مختلفی همچون ضربه های شدید، عدم استراحت کافی، بلند کردن اجسام سنگین، دچار مشکل و عارضه شوند و حتی ممکن است این تاندون ها دچار پارگی شوند.

چنین التهاباتی باعث بروز مشکلاتی در راه رفتن، نشستن، و حتی موقع خوابیدن خواهد شد که می توان جهت درمان آن ابتدا به پزشک ارتوپد مراجعه کرد و از یکی از روش های درمانی آن یعنی بیوفیدبک لگن استفاده نمود.

آرتروز

ایجاد آرتروزهای مفصلی در قسمت های مختلف بدن یکی از بزرگترین و شاید شایع دردها و بیماری های مربوط به عضلات اسکلتی لگن می باشد.

آرتروز عموما در افرادی که سن بالایی دارند رخ می دهد و به دلیل کمبود کلسیم در استخوان آنان باعث بروز آرتروز در بخش های مختلف بدن خواهد شد

که همین امر باعث می شود که عضلات لگن تحت فشار قرار بگیرد و باعث درد و التهابات شدید در ناحیه لگن شود. دردهای ناشی از آرتروز لگن می تواند به بخش های مختلف دیگری همچون پاها، منتقل شود.

عموما آرتروزهای مفصلی و آرتروز لگن در اصل کم تحرکی و کمبود کلسیم در بدن رخ می دهد. چنین افرادی در ابتدا لازم است که تحت نظر پزشک ارتوپدی قرار بگیرند تا بتوانند تحت درمان قرار گیرند و برای درمان قطعی آن به روش درمانی بیوفیدبک لگن روی بیاورند.

کلینیک فیزیوتراپی خانم دکتر معینی می تواند در زمینه درمان آرتروز لگن، کمک حال خوبی برای بیماران باشد.

فعالیت‌های ورزشی سنگین

بیشترین آسیب های وارده بر عضلات و استخوان های لگن، به آسیب های ورزشی برمیگردد. انجام ورزش های سنگین، کار با وزنه های سنگین، فوتبال، دو و میدانی می تواند یکی از عوامل بوجود آورنده التهاب و درد در ناحیه لگن افراد شود.

بیشتر ورزشکارانی که به طور کامل عمل گرم کردن را انجام نمیدهد، با التهاب لگن روبرو هستند که دردهای مزمن در آن ناحیه یکی از شایع ترین آنهاست.

آسیب های وارد شده در قسمت های مختلف لگن از جمله، تاندون ها، عصب های موجود در عضلات لگن و دیگر نواحی می تواند به حدی جدی باشد که فرد ورزشکار قادر به حرکات عادی خود نباشد. به همین دلیل لازم است در جهت درمان آن اقدام نماید.

التهاب سیاتیک

یکی دیگر از علت های ایجاد درد و التهاب در ناحیه لگن، التهابات مربوط به عصب سیاتیک می باشد که باعث بروز دردهای تیز و شدید در لگن خواهد شد.

چنین دردهایی که به دلیل التهاب سیاتیک رخ می دهد، عموما در قسمت انتهایی کمر می باشد که ممکن است این دردها تا ناحیه باسن و عضلات پاها ادامه پیدا کند و بعد از مدتی حالت بی حسی در این نواحی رخ دهد که آزار دهنده خواهد بود.

دردهای مربوط به عصب سیاتیک عموما بر اثر بلند کردن اجسام سنگین رخ میدهد که باعث بروز فشار به تمامی عضلات کمر و لگن می شود.

افرادی که دچار عارضه بیرون زدگی دیسک کمر می شوند، عموما از دردهای سیاتیک رنج می برند که همین عامل باعث بروز التهاب در استخوان و مفاصل لگن خواهد شد که نیاز به مراقبت و درمان بیشتری خواهد داشت.

نشانگان پیریفورمیس

عضله ای در انتها و عمق باسن و لگن وجود دارد که به آن پیریفورمیس گفته می شود که عارضه گرفتگی این عضله در عمق باسن و لگن باعث بوجود آمدن التهاباتی در این ناحیه خواهد شد

و به دلیل آنکه عصب سیاتیک از این قسمت حساس عبور می کند، التهاب و گرفتگی ها عضله عمق باسن باعث گرفتگی و التهابات شدید در قسمت عصب سیاتیک خواهد شد و باعث ایجاد درد در قسمت باسن و انتهای لگن خواهد شد و گاهی ممکن است این درد به قسمت مختلف ران پا ادامه پیدا نماید.

چنین جراحات و عارضه ها عموما در ورزشکاران رخ خواهد داد. ورزشکارانی که که به ورزش تنیس و اسکی و دوچرخه سواری مشغول هستند، عموما به دلیل فشارهای وارد شده بر ناحیه لگن دچار التهابات سیاتیکی و التهابات ناحیه لگن خواهند شد

و باعث بروز مصدومیت های جدی می شود. روش های مختلف درمانی نیز وجود دارد که هرکدام دارای مزایای مربوط به خودشان می باشد.

اما یکی از بهترین روش های درمانی روش بیوفیدبک لگن می باشد که کلینیک فیزیوتراپی خانم دکتر معینی در زمینه می تواند راهنما و کمک حال خوبی باشد.

نکروز استخوان

زمانی که بافت های استخوانی دچار مشکل و اخلال در خونرسانی می شوند دچار مرگ بافتی می شوند که به آن نکروز گفته خواهد شد.

در نکروز استخوان، زمانی که ذخیره های خونی استخوان تمام می شود. استخوان مربوطه، قدرت همیشگی خود را از دست خواهد داد و در نتیجه در بافت های آن دچار درد و التهاب خواهد شد که همین امر باعث بروز مشکلاتی در عضلات لگن افراد می شود.

دلیل به وجود آمدن نکروز استخوانی استفاده بیش از حد از داروهای کورتونی می باشد که سیستم بافتی استخوان و استخوان لگن را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

بارداری

زمانی که در بانوان بارداری رخ می دهد، فرد دچار تغییرات هورمونی خواهد شد و فعل و انفعالات بدن دچار تغییرات زیادی خواهد شد.

این تغییرات به وجود آمده باعث خواهد شد که استخوان های زیرین و عضلات مختلف لگن دست خوش تغییرات کلی گردد و به اصلاح عضلات لگن شل شود. زیرا شل شدن عضلات لگن باعث خواهد شد که مادر برای زایمان خود آماده شود.

همچنین بزرگ شدن و شل شدن شکم باعث تغییرات در ابعاد لگن می شود و حتی ممکن است دچار پارگی در قسمت های مفصلی و غضروفی لگن شوند. به همین دلیل است که اکثر خانم های باردار دچار درد در ناحیه لگن می شوند.

این التهاب ممکن است تا بعد از دوران بارداری در فرد ادامه پیدا نماید. در این صورت نیاز است که فرد دچار عارضه لگن، اقدام به درمان نماید که بیوفیدبک لگن یکی از بهترین روش های درمانی شل شدن عضلات لگن می باشد.

فتق

یکی از دیگر عوامل بوجود آورنده درد در ناحیه لگن، ایجاد فتق است. فتق بر اثر پارگی دیواره های شکم رخ می دهد که همین امر باعث خواهد شد افراد دچار دردهای مزمن و شدیدی در ناحیه لگن شوند.

فتق عموما در دوران بارداری رخ می دهد و به دلیل بزرگ شدن ابعاد شکم، عضلات دیواره شکم دچار پارگی خواهند  شد که نهایت این امر باعث التهاب در ناحیه لگن می شود.

علت های عصبی

جالب است بدانید، اختلالات موجود در خواب افراد و علائم افسردگی می تواند در قسمت لگن باعث ایجاد درد شود.

این دردها نشانه عصبی دارند که بر رگ ها و عصب های سیاتیک و عضلات لگن و البته دیگر قسمت های مختلف بدن، تاثیرات بسیار بدی بر جای خواهد گذاشت. عموما چنین افرادی ابتدا نیاز به روان درمانی دارند و سپس باید اقدام به درمان التهابات مربوط به لگن بپردازند.

سایر عوامل درد لگن

سینوویت:

به لایه های محافظ لگن سیوویت می گویند که در صورت التهاب در این نواحی باعث ایجاد درد و عارضه در عضلات لگن خواهد شد که بیوفیدبک لگن می تواند در این زمینه کمک حال افراد باشد.

کم‌خونی:

بسیاری از بیماری های مربوط به کم خونی، مانند تالاسمی می تواند در روند خونرسانی به قسمت های مختلف بدن اخلال ایجاد نماید که عضلات لگن هم شامل این سیستم خواهند شد. افرادی که دچار کم خونی های مفرط هستند، عموما از دردهای ناشی در ناحیه لگن، رنج می برند.

عفونت:

بسیاری از بیماری های عفونی که باعث ایجاد عفونت در قسمت های مختلف بدن انسان می شود می تواند در روند طبیعی عضلات لگن اخلال ایجاد نماید و در نهایت باعث بروز درد و التهابات شدید در ناحیه لگن شوند.

چاقی و اضافه وزن:

اضافه وزن می تواند در قسمت عضلات لگن فشار ایجاد نماید. دلیل آن هم بدین گونه است که فشار وارد شده از بالاتنه به قسمت پایین تنه می تواند باعث بروز فشارهای زیاد بر استخوان های لگن شود و باعث بروز مشکل در سیستم عضلانی لگن شوند.

سرطان استخوان:

سرطان استخوان که دیگر سرطان هایی که ممکن است به بافت های استخوانی آسیب بزند می تواند در روند طبیعی عضلات لگن مشکلاتی را بوجود آورد که این مشکلات باعث بروز دردهای بسیار شدید، التهاب و تورم در ناحیه لگن شود و حتی ممکن است سرطان های مختلفی به قسمت لگن هم دسترسی پیدا نمایند و بافت های آن را مورد تاثیر قرار دهند.

درد پا منشاء خارج از لگن:

دردهای مربوط به قسمت عضلات پا، دردهای دیسک کمر و بسیاری از این موارد می تواند در عملکرد طبیعی عضلات لگن اخلال ایجاد نماید.

مواردی که در بالا گفته شد، تنها تعدادی از مواردی بود که باعث بروز مشکل و درد در ناحیه لگن خواهد شد.

روش های درمانی متعددی نیز در مورد عضلات لگن وجود دارد که یکی از بهترین آن ها، بیوفیدبک لگن می باشد. کلینیک فیزیوتراپی سرکار خانم دکتر معینی می تواند در این زمینه کمک حال و راهنمای درمان شما باشد.

حال در ادامه مقاله به مبحث بیوفیدبدک و ساز و کار آن خواهیم پرداخت و در مورد بیوفیدبک لگن مباحثی را ارائه خواهیم نمود:

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک چیست؟
بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک یکی از دستگاه هایی می باشد که عملکرد آن باعث کنترل انقباض و انبساط عضلات خواهد شد.

بیوفیدبک که یکی از شاخه های فیزیوتراپی محسوب می شود، باعث خواهد شد که بیمار در طول درمان به روش بیوفیدبک، عمل انبساط و انقباض عضله مورد نظر خود را یاد بگیرد و اختلال ایجاد شده توسط این دستگاه درمان شود.

دستگاه بیوفیدبک توسط یک سری الکترودها به قسمت آسیب دیده متصل می شود و در حین وصل بودن به بیمار گفته می شود که چگونه عضلات خود را شل کند و یا منبسط نماید.

این روش درمانی یکی از جدیدترین روش های درمانی در بسیاری از مشکلات عضلانی می باشد که مهمترین کاربرد آن در قسمت عضلات لگن می باشد که به آن بیوفیدبک لگن گفته میشود.

کلینیک فیزیوتراپی خانم دکتر معینی می تواند در زمینه درمان مشکلات عضلانی از روش درمانی بیوفیدبک، کمک حال افراد باشد.

بیوفیدبک برای بی اختیاری ادرار

بیوفیدبک برای بی اختیاری ادرار
بیوفیدبک برای بی اختیاری ادرار

یکی از کاربردهای بیوفیدبک، درمان مشکل بی اختیاری در ادرار می باشد. افراد زیادی به دلیل بلنگ کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین ممکن است در عضلات کف لگن خود دچار مشکلاتی شوند که یکی از این مشکلات، نشت ادرار می باشد که بصورت ناخواسته در فرد رخ می دهد. افرادی که در سن بالایی هستند و یا بانوان باردار، بیشتر از این عارضه شاکی هستند.

حال دستگاه بیوفیدبک به کمک حل این مشکل آمده است و افرادی دچار بی اختیاری در ادرار خود می شوند، می توانند با روش بیوفیدبک لگن اقدام به درمان آن نمایند.

همچنین بعضی از افراد به طور مکرر دچار ادرار می شوند که این مشکل به دلیل ضعف در عضلات لگن و کف لگن می باشد

که دستگاه بیوفیدبک به چنین افرادی آموزش می دهند که چگونه بتوانند عضلات خود را منبسط یا منقبض نمایند تا دچار ادرارهای اورژانسی نشوند. کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی یکی از بهترین مراکز درمانی به روش بیوفیدبک برای افراد می باشد.

دستگاه بیوفیدبک لگن

دستگاه بیوفیدبک لگن
دستگاه بیوفیدبک لگن

اختلالات مربوط به عضلات لگن و مخصوصا عضلات کف لگن یکی از شایع ترین مشکلات بسیاری از افراد می باشد که در مباحث گذشته همین مقاله توضیحاتی در این باره ارائه نمودیم. حال دستگاه بیوفیدبک لگن به کمک حل این مشکل آمده است و یکی از جدیدترین روش های درمانی می باشد.

بسیاری از افراد به دلیل آنکه در کنترل کردن عضلات لگن خود دچار مشکل هستند، باعث بروز مشکلاتی از جمله بی اختیاری ادرار و حتی مدفوع شده است. بیوفیدبک لگن به چنین افرادی کمک می کند که بتوانند کنترل عضلات لگن خود را بدست بگیرند.

تحقیقات متعددی نشان داده است، افرادی که به چنین عارضه هایی دچار هستند، توانسته اند با روش بیوفیدبک لگن، به بیش از 80 درصد بهبودی دست پیدا نمایند که این یک درصد قابل توجهی خواهد بود و به همین دلیل به یکی از شایع ترین روش های درمانی عضلات لگن تبدیل شده است.

دستگاه بیوفیدبک با ایجاد یک سری جریانات الکتریکی کنترل شده در قسمت آسیب دیده، فعالیت های مربوط به انقباض و انبساط عضلات را مورد بررسی دقیق قرار می دهد و به حل مشکل می پردازد.

بیوفیدبک لگن باعث خواهد شد که فرد دچار عارضه لگن، آگاهی بسیاری نسبت به عضلات درگیر، پیدا کند

بیوفیدبک لگن باعث خواهد شد که فرد دچار عارضه لگن، آگاهی بسیاری نسبت به عضلات درگیر، پیدا کند و با استفاده از ترفندهایی که متخصصین فیزیوتراپی به فرد آموزش میدهند، باعث می شود که فرد بیمار، بر عضلات خود مسلط شود و کنترل آن را به دست بگیرند.

افرادی که دچار مشکلات مقاربتی و جنسی هستند می توانند به روش بیوفیدبک عضلات خود را تحت کنترل خود در بیاورند و به نوعی باعث بهبود مشکل خود شوند.

این ابزار می‌تواند ماهیچه منقبض شده و یا به حالت استراحت رفته را تشخیص داده و یک فیدبک بصری ایجاد کند. این فیدبک بصری به بیمار کمک می‌کند تا بفهمد ماهیچه در حال حرکت است و بنابراین کنترل ماهیچه را با دقت بیشتری انجام دهد.

ابزارهای وصل شده به قسمت لگن و یا دیگر قسمت های آسیب دیده، به فرد نشان می دهد که آیا عضله مورد نظر در حال فعالیت است یا در حالت ساکن قرار دارد و این امر باعث می شود که بتواند مشکل و ضعف ناشی از عضلات خود را متوجه شود.

یکی از بهترین کلینیک های درمانی به روش بیوفیدبک، مرکز فیزیوتراپی سرکار خانم دکتر معینی می باشد که به افراد در جهت بهبود مشکلات مربوط به بیماری های مرتبط با لگن، کمک شایانی خواهد کرد.

بیوفیدبک لگن برای توانبخشی کدام بیماری‌های لگن کاربرد دارد؟

بیوفیدبک لگن برای توانبخشی کدام بیماری‌های لگن کاربرد دارد؟
بیوفیدبک لگن برای توانبخشی کدام بیماری‌های لگن کاربرد دارد؟

بیوفیدبک لگن برای تشخیص و درمان مشکلاتی از جمله بی اختیاری ادرار، ادرار اورژانسی، بی اختیاری های مربوط به مدفوع، مشکلات مربوط به بانوان و بیماری های مرتبط با واژن و بارداری و عارضه ها و دردهای شدید مربوط به عضلات لگن به کار می رود. در درمان بیوفیدبک، تلاش بیمار هم در روند درمانی وی موثر است.

زیرا بیوفیدبک یکی از روش های درمانی از شاخه های فیزیوتراپی می باشد که با تمرین و آمادگی فرد، نتیجه بخش خواهد بود.

در طول درمان عضلات لگن و عضلات کف لگن و درمان مشکلات ذکر شده، به بیمار آموزش داده خواهد شد که چگونه بتوانند، درد خود و انبساط و انقباض عضلات خود را کنترل نمایند.

بانوانی که دچار مشکلات زناشویی و مقاربی هستند می توانند به وسیله دستگاه بیوفیدبک لگن و با تمرینات آموزش داده شده، اقدام به درمان خود نمایند و از یک رابطه ای آرام و بدون مشکل لذت ببرند.

بیوفیدبک عضلات لگن و بهبود اختلالات کف لگن

بیوفیدبک عضلات لگن و بهبود اختلالات کف لگن
بیوفیدبک عضلات لگن و بهبود اختلالات کف لگن

درمان به روش بیوفیدبک هیچ گونه عارضه و مشکلی را برای فرد ایجاد نخواهد کرد. زیرا این روش درمانی یک روش غیرتهاجمی و بدون درد می باشد که فرد می تواند با آرامش اقدام به درمان مشکلات خود نماید.

به عنوان مثال افرادی که دچار مشکلات ادراری هستند می توانند با روش بیوفیدبک اقدام به درمان و تقویت عضلات کف لگن خود نمایند و از مشکلات مربوط به آن رهایی پیدا نمایند.

در مورد بانوان زیاد صحبت نمودیم، زیرا مشکلات مربوط به عضلات لگن بیشتر در بین بانوان شایع می باشد. بانوانی که اقدام به بارداری می نمایند

و در طول بارداری دچار ضعف در عضلات لگن خود می شوند و به نوعی باعث شل شدن عضلات لگن آنان خواهد شد و حتی ممکن است بعد از دوران بارداری، این معضل ادامه داشته باشد.

به همین دلیل دستگاه بیوفیدبک لگن به حل این مشکل پرداخته است و می تواند عضلات لگن بانوان را به حالت اولیه باز گرداند و با تمرین و آموزش های داده شده بتوانند به کنترل عضلات کف لگن بپردازند.

روش درمانی بیوفیدبک با استفاده از حواس چندگانه فرد اقدام به درمان عضلات آسیب دیده خواهد شد

روش درمانی بیوفیدبک با استفاده از حواس چندگانه فرد اقدام به درمان عضلات آسیب دیده خواهد شد. به گونه ای که متخصص فیزیوتراپی، به وسیله دستگاه بیوفیدبک مشکلات مربوط به عضلات لگن را مورد شناسایی قرار می دهد

و در حین انجام درمان، به بیمار آموزش می دهد که چگونه با استفاده از حس دیداری و شنیداری و لامسه، عضلات خود را منقبض و منبسط نماید تا بتواند عضلات آسیب دیده و التهاب یافته را بازسازی نماید.

شرط نتیجه بخش بودن درمان عضلات لگن و مشکلات مربوط به آن، تخصص پزشک فیزیوتراپیست می باشد و همچنین در کلینیکی اقدام به درمان شود که بهترین تجهیزات را داشته باشد.

مرکز فیزیوتراپی خانم دکتر معینی یکی از بهترین مراکز درمانی به روش بیوفیدبک لگن می باشد که با در دست داشتن بهترین و بروزترین دستگاه و همچنین استفاده از متخصصین خبره، اقدام به درمان بیماران خود خواهد کرد.

پس لازم است جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین درمان مشکلات و عارضه های مربوط به استخوان لگن، با کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی تماس حاصل فرمایید.

سازو کار درمان بیوفیدبک

سازو کار درمان بیوفیدبک
سازو کار درمان بیوفیدبک

اگر بخواهیم در مورد ساز و کار و نحوه عملکرد دستگاه بیوفیدبک توضیحاتی ارائه دهیم، باید بگوییم که چنین روش درمانی باید در یک مرکز فیزیوتراپی مجهز انجام شود و همچنین دقت عمل پزشک فیزیوتراپیست، بسیار در روند درمانی موثر است.

روش درمانی بدین گونه است که سنسورهای کوچکی نیز در زیر عضلات کف لگن از طریق مقعد یا واژن وارد بدن می شود و البته به روشی اینکار صورت میگیرد که هیچگونه دردی به دنبال نخواهد داشت.

این سنسورها با ایجاد فرکانس هایی قسمت های آسیب دیده و دچار مشکل را شناسایی و درون یک مانیتوری که پزشک آن را تحت نظر دارد، نمایش داده می شود. سپس به بیمار گفته می شود که چه تمرین هایی انجام دهد که عضلات آسیب دیده، ترمیم و بازسازی شود.

در حین انجام تمرین، بیمار می تواند از طریق مانیتور، منبسط و منقبض شدن عضلات خود را ببیند و از روند درمان خود با خبر باشد. تکرار این روش درمانی و تکرار تمرین های توصیه شده به فرد، باعث خواهد شد که بیمار بتواند سریعا روند بهبودی خود را طی نماید.

لازم به ذکر است که تقویت نمودن عضلات لگن به روش بیوفیدبک لگن، با تلاش خود فرد میسر خواهد شد. جالب است بدانید، تمرین های شل کردن و سفت کردن عضلات لگن بدون دستگاه بیوفیدبک بسیار مشکل به نظر میرسد.

به همین دلیل این دستگاه به افراد کمک خواهد کرد که بتوانند، در کنترل عضلات خود مسلط شوند. کلینیک فیزیوتراپی سرکار خانم دکتر معینی می تواند در زمینه درمان مشکلات و عارضه های عضلات لگن با کمک روش درمانی بیوفیدبک لگن، اقدام به درمان افراد نماید.

نکات مهم قبل از درمان با بیوفیدبک لگن

نکات مهم قبل از درمان با بیوفیدبک لگن
نکات مهم قبل از درمان با بیوفیدبک لگن
نکاتی وجود دارد که قبل از درمان با دستگاه بیوفیدبک لگن، لازم است انجام شود که این موارد عبارتند از:
نکاتی وجود دارد که قبل از درمان با دستگاه بیوفیدبک لگن، لازم است انجام شود که این موارد عبارتند از:
نکاتی وجود دارد که قبل از درمان با دستگاه بیوفیدبک لگن، لازم است انجام شود که این موارد عبارتند از:

از هرگونه خجالت و شرم زدگی خودداری کنید. زیرا دستگاه بیوفیدبک لگن یکی از پرطرفدارترین روش های درمانی عضلات آسیب دیده می باشد که از ناحیه واژن یا مقعد اقدام به درمان افراد میکند. پس لازم است از خجالت و شرم زدگی خودداری کنید.

زیرا تنها شما نیستید که این روش درمانی را انجام می دهید و با این نکته فکر کنید که قرار است در انتها به بهبودی کامل برسید.

انجام دادن ورزش ها تمرین هایی که متخصص فیزیوتراپی به شما آموزش خواهد داد، در روند درمانی شما موثر است و لازم است که این ورزش ها را انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

تعداد جلسات لازم برای درمان عضلات لگن به روش بیوفیدبک لگن

تعداد جلسات لازم برای درمان عضلات لگن به روش بیوفیدبک لگن
تعداد جلسات لازم برای درمان عضلات لگن به روش بیوفیدبک لگن

تعداد جلساتی که بیمار لازم است بیوفیدبک انجام دهد بستگی به شدت جراحت و آسیب دیدگی دارد و همچنین تشخیص پزشک در تعداد جلسات درمانی فرد موثر است.

عموما تعداد جلساتی که بیمار باید روش درمانی بیوفیدبک لگن را طی کند حدود دو ماه می باشد و ممکن است گاهی کمتر تجویز شود یا گاهی بیشتر. همچنین در طول هفته باید بین 2 الی 3 بار اقدام به مراجعه به مرکز فیزیوتراپی جهت درمان نمود.

روند بهبودی فرد از همان جلسات اول شروع خواهد شد و تا نهایت بین 3 الی 6 ماه روند بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

هزینه بیوفیدبک لگن

هزینه بیوفیدبک لگن
هزینه بیوفیدبک لگن

هزینه های مربوط به درمان عضلات لگن به روش بیوفیدبک بستگی به شدت جراحت و تعداد جلسات درمانی خواهد داشت و نمی توان بصورت دقیق ذکر کرد.

اما شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه درمان با مرکز فیزیوتراپی سرکار خانم دکتر معینی تماس حاصل فرمایید.

عوارض بیوفیدبک لگن

عوارض بیوفیدبک لگن
عوارض بیوفیدبک لگن

معمولا بیوفیدبک عوارضی ندارد. اما اگر دستگاه روی عضلات مناسبی قرار نگیرد یا اینکه تقویت و یا شل سازی صحیح آموزش داده نشود، بیوفیدبک می تواند سبب بدتر شدن علایم بیمار شود. بنابراین لازم است که بیوفیدبک حتما در یک مرکز تخصصی فیزیوتراپی انجام شود.

دستگاه بیوفیدبک هیچ گونه عوارض خاصی را ندارد و عملا بدون درد و عارضه می باشد. اما مهارت پزشک متخصص و کلینیک مورد نظر در زمینه نداشتن عوارض می تواند موثر واقع شود.

پس لازم است که در مورد انتخاب پزشک و کلینیک، دقت های لازم انجام شود. مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی یکی از بهترین انتخاب ها می تواند باشد.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد مشکلات و عارضه های عضلات و استخوان لگن، مباحث مهمی را اشاره نماییم. استخوان و مفاصل لگن جز اعضای حیاتی بدن انسان می باشد که اختلال در عملکرد آن باعث بروز مشکلات جدی برای فرد خواهد شد.

روش های مختلفی جهت درمان عارضه های لگن می باشد که یکی از بهترین روش های درمانی، بیوفیدبک لگن می باشد که ما در این مقاله به طور مفصل در مورد آن توضیحاتی ارائه نمودیم.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش درمانی بیوفیدبک لگن و همچنین درمان مشکلات و عارضه های مربوط به استخوان لگن با مرکز فیزیوتراپی سرکار خانم دکتر معینی تماس حاصل فرمایید و به کلینیک ایشان مراجعه نموده و تحت درمان قرار بگیرید.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.