درمان قطعی فتق دیسک کمر

درمان قطعی فتق دیسک کمر
فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی درمان قطعی فتق دیسک کمر می پردازیم.

فتق دیسک کمر یکی از بیماری های شایع است که افراد در هر مرحله ای از زندگی خود ممکن است آن را تجربه کنند.

برای افرادی که فتق دیسک دارند، بیدار شدن از خواب بدون درد کمر یک آرزو است.

برای این افراد همواره یک سوال ذهنی وجود دارد و آن این است که فتق دیسک کمر درمان قطعی دارد یا خیر؟

با استفاده از روش های مختلف، فتق دیسک قابل کنترل می باشد و تا حدود زیادی می توان علائم آن را از بین برد.

در این راستا می توانید به کلینیک فیزیوتراپی کمر درد در تهران مراجعه نمایید.

فیزیوتراپی دکتر معینی، مجهزترین و معتبرترین کلینیک درمانی در این زمینه به شمار می آید.

در این مقاله، درمان قطعی فتق دیسک کمر را بررسی خواهیم کرد و انواع روش های درمان را بیان خواهیم نمود.

در این مقاله می خوانیم:

فتق دیسک کمر چیست؟

علائم فتق دیسک کمر

دلایل ایجاد فتق دیسک

نحوه تشخیص فتق دیسک کمر

عوارض فتق دیسک کمر چیست؟

درمان قطعی فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر و بارداری

نحوه استراحت برای درمان فتق دیسک کمر

پیشگیری از فتق دیسک کمر

سخن پایانی

 

فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر چیست؟
فتق دیسک کمر چیست؟

در ستون فقرات، یک ساختار باریک و مستطیل شکل وجود دارد که دیسک نامیده می شود. دیسک ستون فقرات که یک دیسک بین مهره ای است، نقش ضربه گیر را برای نخاع ایفا می کند.

در هر دیسکی یک هسته وجود دارد که ساختار ژله ای داشته و توسط پوسته ای از جنس فیبر محکم احاطه شده است. هسته داخلی، به دیسک استحکام بالایی می دهد و همچنین فضای بین مهره ها را حفظ می کند.

در برخی از افراد بنا به دلایل مختلفی، پوسته بیرونی سخت دیسک در یک ناحیه دچار پارگی می شود. در این شرایط بخشی از هسته داخلی دیسک از پارگی خارج می شود. در این صورت بیماری فتق دیسک کمر اتفاق می افتد.

گاهی فتق دیسک ایجاد شده در ستون فقرات خفیف است و علائمی را در پی ندارد اما گاهی بیرون زدگی دیسک شدید است و با فشار وارد کردن بر عصب های مجاور، سبب ایجاد درد زیادی در کمر می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست مدت زمان فیزیوتراپی کمر دیدن کنید.

بیرون زدگی در کدام مهره ایجاد می شود؟

بیرون زدگی در کدام مهره ایجاد می شود؟
بیرون زدگی در کدام مهره ایجاد می شود؟

بیرون زدگی دیسک در هر جایی از ستون فقرات ممکن است ایجاد شود. اما در نواحی زیر بیشتر ایجاد می گردد:

 • ناحیه گردنی بین مهره ها
 • مهره های چهارم و پنجم
 • مهره های میان کمری در بخش تحتانی کمر
 • بالای لگن
 • مهره های بین قفسه سینه در بخش فوقانی پشت

بسته به جایی که فتق دیسک ایجاد شده است، بیمار؛ درد، بی حسی و ضعف عضلات دست یا پا را احساس خواهد کرد. با این حال فتق دیسک در موارد زیادی علائمی ندارد.

علائم فتق دیسک کمر

علائم فتق دیسک کمر
علائم فتق دیسک کمر

همان طور که بیان شد، فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات از گردن گرفته تا کمر ممکن است ایجاد شود.

در دیسک کمر شبکه ای پیچیده از اعصاب و رگ های خونی وجود دارد.

بیرون زدگی دیسک فشار زیادی را به این عصب ها وارد می کند و همین فشار، علائم مختلف زیر را به وجود می آورد:
 • درد خفیف یا شدید کمر
 • بی حسی بدن به خصوص در یک طرف بدن
 • درد در بازوها یا پاها
 • تشدید درد با حرکاتی خاص یا در هنگام خواب
 • تشدید درد بعد از ایستادن یا نشستن طولانی مدت
 • احساس درد در پیاده روی های کوتاه مدت
 • ضعف عضلانی
 • احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه آسیب دیده
 • احساس سوزش در محل آسیب دیده

بیماران تمام علائم بیان شده را ممکن است احساس نکنند. علاوه بر این، شدت علائم در بیماران مختلف بسته به میزان آسیب دیدگی متفاوت می باشد.

گاهی شدت درد در برخی از بیماران طاقت فرسا است. از این رو بسیاری از بیماران به فکر درمان قطعی فتق دیسک کمر می افتند. برای این کار، می توانید به فیزیوتراپی دکتر معینی مراجعه نمایید.

دلایل ایجاد فتق دیسک

دلایل ایجاد فتق دیسک
دلایل ایجاد فتق دیسک

همان طور که بیان شد، بیماری فتق دیسک زمانی رخ می دهد که حلقه بیرونی دیسک ضعیف یا پاره شود و هسته دیسک از محل اصلی خارج گردد. دلایل مختلفی در ایجاد این بیماری دخیل هستند اما این بیماری اغلب در افراد میانسال اتفاق می افتد.

این یعنی با افزایش سن، احتمال آسیب دیدگی دیسک افزایش می یابد. برخی از حرکات شدید ستون فقرات نیز در آسیب دیدگی دیسک موثر هستند. دیسک ممکن است زمانی که فرد خم می شود یا برای برداشتن یک شیء به جهات مختلف می چرخد، به وجود بیاید.

بسیاری از افرادی که یک جسم سنگین بلند می کنند، دچار فتق دیسک کمر می شوند. زیرا فشار زیادی در قسمت تحتانی کمر ایجاد می گردد و دیسک دچار لغزش می شود.

یکی دیگر از دلایل ایجاد فتق دیسک، افزایش وزن است. فشاری که بر اثر چربی های زیاد به ستون فقرات و دیسک وارد می شود، سبب آسیب دیدگی لایه خارجی دیسک می گردد. در افراد چاق، ضعف ماهیچه ها و کم تحرکی، احتمال ایجاد فتق دیسک را افزایش می دهند.

احتمال ایجاد بیماری فتق دیسک کمر با افزایش سن، افزایش می یابد. دلیل این که اغلب افراد میانسال به این بیماری مبتلا می شوند، این است که دیسک با افزایش سن، محتوای آب محافظت کننده خود را از دست می دهد. در این صورت مهره های دیسک راحت تر دچار لغزش می شوند. فتق دیسک کمر در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد.

عوامل خطر فتق دیسک کمر چیست؟

عوامل خطر فتق دیسک کمر چیست؟
عوامل خطر فتق دیسک کمر چیست؟

در میان عواملی که در ایجاد فتق دیسک کمر بیان شد، برخی از عوامل، خطر ابتلا به فتق دیسک کمر را افزایش می دهند. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

سن:

با افزایش سن احتمال ایجاد فتق دیسک کمر نیز افزایش می یابد. افراد در سنین بین 30 تا 50 سالگی ممکن است دیسک کمر را تجربه کنند.

جنسیت:

مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به فتق دیسک کمر هستند.

چاقی:

معمولا فتق دیسک کمر در افراد چاق بیشتر دیده می شود. فشاری که چربی های اضافه به دیسک وارد می کند، احتمال ایجاد فتق دیسک را 12 برابر حالت عادی می کند.

موقعیت شغلی:

افرادی که شغل آنان به گونه ای است که مجبور به بلند کردن اجسام سنگین هستند، در معرض ابتلا به فتق دیسک کمر قرار دارند.

در شغل هایی که نیاز است فرد اجسام سنگین را بلند کند یا هل دهد یا به صورت مکرر بچرخد، احتمال ایجاد فتق دیسک افزایش می یابد.

مصرف سیگار:

خونرسانی در بدن افرادی که سیگار مصرف می کنند، کاهش می یابد. با خونرسانی به دیسک، روند تخریب دیسک افزایش می یابد. در این صورت احتمال پارگی دیسک افزایش می یابد.

ژنتیک:

ژنتیک در ابتلا به فتق دیسک کمر موثر است. افرادی که پدر، مادر، خواهر یا برادر آن ها سابقه ابتلا به فتق دیسک دارند، احتمال ایجاد این بیماری افزایش می یابد.

نحوه تشخیص فتق دیسک کمر

برای درمان قطعی فتق دیسک کمر، ابتدا باید وجود بیماری فتق دیسک کمر تایید گردد. معمولا با علائمی که بیماران مبتلا به فتق دیسک دارند، پزشک به راحتی می تواند وجود فتق دیسک را تشخیص دهد.

با این حال برای بررسی های بیشتر و پیدا کردن محل آسیب دیدگی، استفاده از روش های نوین و عکسبرداری لازم است. پیشنهاد ما، مراجعه به فیزیوتراپی دکتر معینی است.

معاینه فیزیکی:

متخصصین حاضر در فیزیوتراپی دکتر معینی، در ابتدا اقدام به معاینه فیزیکی کمر می کنند. پزشک ممکن است از شما خواهش کند که به پشت دراز بکشید و پاهای خود را در موقعیت های مختلف قرار دهید تا بتواند به بررسی علت درد در کمر بپردازد.

پزشک همچنین برای تشخیص دقیق تر به بررسی عصب های شما می پردازد و عصب ها را در موقعیت های رفلکس، قدرت عضلانی، توانایی در راه رفتن، توانایی احساس لمس، احساس برخورد شیء نوک تیز و … ارزیابی می کند.

روش های تصویر برداری:

گاهی در اثر معاینات فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی بیمار، پزشک به راحتی فتق دیسک و محل آسیب دیدگی را تشخیص می دهد.

اما در موارد دیگری پزشک برای بررسی بیشتر وضعیت دیسک، اقدام به تشخیص از روش های تصویر برداری می کند تا بتواند برای درمان قطعی فتق دیسک کمر، اقدامی انجام دهد.

X-Ray

در طی این روش، استخوان های ستون فقرات به صورت کامل به نمایش در خواهند آمد و مواردی نظیر تومور، عفونت، شکستگی استخوان و مسائل مربوط به همترازی تشخیص داده خواهند شد. با این که روش اشعه ایکس برای تشخیص فتق دیسک کمر مناسب نیست

اما احتمال وجود بیماری های دیگر را از بین می برد. پزشک برای مواردی نظیر بررسی ستون مهره ها، سرخوردگی مهره ها، شکستگی ها و … از این روش استفاده می کند.

CT-Scan:

سی تی اسکن جزئیات بیشتری از ستون فقرات و دیسک نسبت به روش اشعه ایکس نشان می دهد. سی تی اسکن علاوه بر نشان دادن محل آسیب دیدگی دیسک، سبب تشخیص سرخوردگی مهره ها روی هم و تنگی کانال نخاعی نیز می گردد.

MRI:

روش ام ار آی جزئیات دقیق تر و کاملی را از ستون مهره ها و دیسک ها در اختیار پزشک قرار می دهد. تشخیص دقیق فتق دیسک کمر از طریق ام ار آی امکانپذیر است.

تست های عصبی:

علاوه بر روش های تصویر برداری، پزشک ممکن است از تست های عصبی نیز برای تعیین محل دقیق آسیب دیدگی استفاده کند.

تست های عصبی شامل الکترومیلوگرام و اندازه گیری میزان هدایت عصبی می باشد. در روش الکترومیلوگرام، سوزن های کوچکی در عضلات مختلف قرار می گیرد و فعالیت الکتریکی اندازه گیری می شود. میزان فعالیت عصبی عضلات، نشاندهنده وضعیت ریشه عصبی مربوط به فتق دیسک می باشد.

عوارض فتق دیسک کمر چیست؟

عوارض فتق دیسک کمر چیست؟
عوارض فتق دیسک کمر چیست؟

در صورتی که به فتق دیسک توجه نشود و از روش های درمانی استفاده نگردد، عصب ها دچار آسیب دائمی خواهند شد.

در مواردی دیده شده است که دیسک آسیب دیده به اعصاب شبکه انتهایی ستون فقرات در قسمت تحتانی کمر و پاها آسیب وارد می کند و آن ها را قطع می کند.

در این صورت حرکت دادن کمر و پاها سخت می شود. علاوه بر این به اجزای داخلی بدن نیز نظیر روده و مثانه آسیب وارد می شود.

بی حسی زین (نخاعی) یکی دیگر از عوارض عدم درمان قطعی فتق دیسک کمر می باشد. دیسک پاره شده با فشار وارد کردن به اعصاب مختلف سبب بی حسی بخش های داخلی بدن نظیر ران، قسمت پشت پاها و اطراف رکتوم می شود.

با وجود عوارض خطرناکی که فتق دیسک در پی دارد، مراجعه زودهنگام به پزشک و شروع درمان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. وجود چنین عوارضی سبب شده است تا بسیاری از بیماران به فکر درمان قطعی فتق دیسک کمر باشند.

درمان قطعی دیسک کمر

درمان قطعی دیسک کمر
درمان قطعی دیسک کمر

گاهی در اثر وجود دردهای شدید، پزشک با استفاده از عکسبرداری، فتق دیسک کمر را تشخیص می دهد. گاهی نیز فتق دیسک کمر در اثر عکسبرداری برای دیگر بیماری ها به صورت تصادفی شناسایی می گردد. در هر حال پزشک با استفاده از روش های مختلف درمان را آغاز می کند.

بسیاری از بیماران تمایل دارند تا برای از بین بردن دردها و جلوگیری از بروز عوارض فتق دیسک، از روش درمان قطعی فتق دیسک کمر استفاده کنند.

در این بخش از مقاله باید بدانید که درمان قطعی دیسک کمر به هیچ عنوان امکانپذیر نیست. پزشک تنها با استفاده از روش های مختلف اقدام به کنترل و تشدید بیماری می کند و تا حدودی می تواند علائم بیماری را کاهش دهد.

لازم به ذکر است که اگر یک بیمار علائم خاصی را احساس نکند، نیازی به درمان ندارد و فقط باید دستورالعمل های پزشک را دنبال کند. اما در موارد حاد، بیماری پزشک از روش های جراحی یا غیر جراحی برای درمان استفاده می کند.

یکی از نکات مهم در خصوص درمان قطعی فتق دیسک کمر، استراحت می باشد

یکی از نکات مهم در خصوص درمان قطعی فتق دیسک کمر، استراحت می باشد. بیماران بعد از استفاده از هر روش درمانی باید به استراحت طبق توصیه های پزشک بپردازند.

در برخی از موارد، بیماران حتی با دردهای بسیار شدید از طریق روش های غیر جراحی نظیر فیزیوتراپی، ورزش منظم، تزریق اپیدورال کورتیزون و مصرف داروهای کورتیزونی درمان می شوند. گاهی نیز استفاده از روش جراحی بسته نظیر لیزر به بهبود وضعیت فتق دیسک کمک می کند.

با این حال استفاده از روش درمانی بستگی به شدت آسیب دیدگی دیسک، شرایط مهره های اطراف دیسک آسیب دیده و صلاحدید پزشک دارد. بهتر است برای درمان فتق دیسک به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید تا درمان به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

در صورتی که بیماری فتق دیسک کمر به درستی درمان و کنترل شود، هیچ گونه مشکلی را برای شما به وجود نمی آورد.

برای استفاده از روش درمانی فیزیوتراپی نیز بهتر است به مرکزی مراجعه کنید که دارای پیشرفته ترین دستگاه ها باشند. فیزیوتراپی دکتر معینی یکی از بهترین مراکز برای درمان فتق دیسک کمر و بهبود علائم ناشی از آن می باشد.

در ادامه، با انواع روش های درمان قطعی فتق دیسک کمر با ما همراه باشید.

تزریق کورتون (کورتیکواستروئید):

تزریق کورتون (کورتیکواستروئید):
تزریق کورتون (کورتیکواستروئید):

پزشک برای از بین بردن دردها و بی حسی های ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر، از تزریق کورتون به داخل کانال نخاعی یا اپیدورال استفاده می کند. تزریق کورتون گاهی نیز در نزدیکی عصب نخاعی انجام می گیرد.

داروی کورتون برای افرادی تجویز می شود که در اثر فشار بیرون زدگی، دچار التهاب و تورم شده اند. علاوه بر این، تزریق کورتون در افرادی که بعد از چند هفته از شروع درمان هنوز علائم درد و سوزش را دارند، انجام می گیرد.

گاهی نیز پزشک، کورتون را قبل از استفاده از روش درمان فتق دیسک تزریق می کند تا علائم حاد بیماری کاهش یابند.

داروی کورتون التهاب در ناحیه آسیب دیدگی دیسک را از بین می برد و تورم را کاهش می دهد. علاوه بر این، کورتون فشار وارد شده بر عصب های اطراف دیسک آسیب دیده را کاهش می دهد.

گاهی تزریق کورتون می تواند جراحی را به تاخیر بیندازد (در مواردی که نیاز به تاخیر افتادن جراحی است) یا به صورت کلی نیاز به جراحی را از بین ببرد. زیرا داروی کورتون تاثیر زیادی در از بین بردن التهابات دارد.

در واقع به داروی کورتون می توان به عنوان یک تسکین دهنده درد و نه به عنوان درمان قطعی فتق دیسک کمر نگاه کرد. البته از بین بردن التهاب و تورم در اثر تزریق کورتون، به فرایند درمان کمک شایانی خواهد کرد.

تزریق ترانس فورامینال

تزریق ترانس فورامینال برای بلوک ریشه عصبی انجام می گیرد تا علاوه بر مشخص شدن منبع درد ریشه عصبی، درد پایین کمر و پا تسکین یابد.

در اثر بیرون زدگی دیسک کمر، ریشه عصبی ممکن است ملتهب و فشرده شود که در نتیجه درد زیادی را در ناحیه کمر و پا ایجاد می کند.

تزریق ترانس فورامینال زمانی انجام می شود که با استفاده از هر نوع روش عکسبرداری، امکان پیدا کردن دقیق عصب ایجاد کننده درد وجود نداشته باشد.

در این صورت پزشک با تزریق بلوک عصبی انتخابی، منبع درد را پیدا می کند. بنابراین می توان گفت که داروی ترانس فورامینال، هم خاصیت تشخیصی و هم خاصیت درمانی دارد.

در روش تزریق ترانس فورامینال، از داروهایی نظیر استروئید (داروی ضد التهابی) و لیدوکائین (داروی بی حسی) استفاده می شود.

طی این روش با استفاده از فلوروسکوپ دارو به مکان دقیق مورد نیاز می رسد

طی این روش با استفاده از فلوروسکوپ دارو به مکان دقیق مورد نیاز می رسد. در صورتی که دردهای بیمار بعد از تزریق از بین بروند، مشخص می شود که منبع درد، ریشه عصبی می باشد که در آن تزریق اتفاق افتاده است.

این که تزریق ترانس فورامینال موثر عمل کند یا نه، بستگی به تشخیص اولیه پزشک و نوع کاربرد تزریق (تشخیص یا درمان) دارد. معمولا پزشک، تزریق ترانس فورامینال را سه بار در طی یک سال توصیه می کند.

استفاده از این روش بسیار سخت و پیچیده است و باید توسط یک متخصص ماهر و در مرکز معتبری همچون فیزیوتراپی دکتر معینی صورت گیرد تا مشکلی به وجود نیاید.

تزریق دیسکوژل

طی این روش، یک ماده مخصوص از طریق لوله نازک جراحی به داخل دیسک پاره شده تزریق می شود تا سبب کاهش ظرفیت نگهداری آب دیسک بین مهره ای شده و فشار روی عصب ها کاهش یابد.

ماده مورد نظر در واقع ترکیب یک الکل منقعد شده و یک ماده برای افزایش کنتراست می باشد که با تزریق آن به محل پارگی دیسک، دردها و سایر علائم از بین خواهند رفت. معمولا دردهای کمر و سایر اعضای بدن طی این روش بعد از 3 ماه به صورت کامل از بین خواهند رفت.

میزان موفقیت تزریق دیسکوژل 90 درصد می باشد. مزیت استفاده از روش تزریق دیسکوژل این است که روشی کم تهاجمی بوده و به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. علاوه بر این میزان موفقیت آن زیاد است و دردهای شدید را از بین می برد.

اوزون درمانی

اوزون درمانی
اوزون درمانی

اوزون درمانی یکی دیگر از روش های درمان فتق دیسک می باشد که روشی با حداقل تهاجم است. در روش اوزون درمانی یا اوزون تراپی، با استفاده از خواص بیوشیمیایی، مخلوط گاز اکسیژن و اوزون برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر استفاده می شود.

یعنی به صورت مستقیم، ترکیب گاز اکسیژن و اوزون به محل آسیب دیدگی دیسک تزریق می گردد که بعد از آن رادیکال آزاد اوزون به پیوندهای مولکولی در ماده ی ژل مانند دیسک متصل می شود.

بعد از اتصال، مولکول های ماده ژل مانند شکسته می شوند و توانایی ذخیره آب را در خود از دست می دهند. در این صورت ماده ژل مانند انقباض شده و فشار روی عصب ها از بین می رود.

همان طور که متوجه شدید، از اوزون به دلیل داشتن اتم اکسیژن فعال (رادیکال آزاد) و شکستن پیوند مولکولی استفاده می شود.

اوزون تراپی دقیقا همانند روش دیسککتومی می باشد

اوزون تراپی دقیقا همانند روش دیسککتومی می باشد. در روش دیسککتومی، قسمت داخلی دیسک برداشته می شود تا فشار وارده بر عصب ها از بین برود که دقیقا مشابه عملکرد اوزون تراپی می باشد.

در روش اوزون تراپی، علاوه بر حذف فشار بر عصب ها، التهابات نیز کاهش می یابند و به بافت های داخلی بدن اکسیژن رسانی می شود. در این شرایط بهبود وضعیت بیمار تسریع می یابد.

استفاده از روش درمانی اوزون تراپی به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد. طی این روش، یک سوزن مخصوص به نان فلوروسکوپی وارد محل فتق دیسک می گردد و گاز اوزون از یک دستگاه و از طریق سوزن وارد فتق دیسک می شود.

در مواردی که بیمار دچار خونریزی داخلی، پرکاری تیروئید، نقص G6PD و بارداری باشد، استفاده از اوزون تراپی ممنوع می باشد. میزان موفقیت این روش 80 الی 90 درصد است.

از طرفی استفاده از این روش نسبت به روش دیسککتومی هوشنمدانه تر است. زیرا اثرات جانبی آن نسبت به دیسککتومی بسیار کمتر می باشد.

علاوه بر این، در روش دیسککتومی نیاز به بیهوشی است و هزینه های درمان نیز بیشتر می باشد. همین دلیل سبب شده است که پزشکان استفاده از روش اوزون تراپی را ترجیح دهند.

در ادامه مقاله درمان قطعی فتق دیسک کمر با ما همراه باشید.

دارو درمانی

دارو درمانی
دارو درمانی

اگر چه داروهای مخصوص سبب درمان قطعی فتق دیسک کمر نمی شوند، اما در کنترل بیماری و کاهش علائم آن بسیار موثر هستند. داروهای مخصوص فتق دیسک کمر باید تحت نظر و طبق دستور پزشک مصرف شوند تا علاوه بر درمان صحیح، جلوی بروز عوارض ناشی از مصرف دارو گرفته شود.

پزشک معمولا برای کاهش دردها و التهابات ناحیه دیسک آسیب دیده، داروهای زیر را تجویز می کند:

 • داروهای مسکن نظیر استامینوفن
 • داروهای ضد التهابی نظیر ناپروکسن و ایبوپروفن
 • داروهای شل کننده عضلات
 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای خواب آور
 • داروهای ضد افسردگی

فیزیوتراپی برای درمان فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی برای درمان فتق دیسک کمر
فیزیوتراپی برای درمان فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی یکی از بخش های مهم در روند درمان فتق دیسک کمر می باشد. همان طور که بیان شد، درمان قطعی فتق دیسک کمر امکانپذیر نیست.

اما با استفاده از فیزیوتراپی می توان دردها و بی حسی های ناشی از فتق دیسک را از بین برد و از بروز مجدد آن ها پیشگیری کرد. در این بخش از مقاله “درمان قطعی فتق دیسک کمر” توضیحات کاملی در خصوص تاثیر فیزیوتراپی و مزایای آن بیان خواهیم کرد.

انجام ورزش های مخصوص و فیزیوتراپی نه تنها باعث تسکین دردها می شود، بلکه به شما یاد می دهد تا چگونه بدن خود را قوی کرده و از آسیب های پیش رو جلوگیری کنید.

در روش درمانی فیزیوتراپی، تکنیک های ورزشی مختلفی وجود دارد. درمان های غیر فعال نظیر ماساژ عمقی بافت ها و کایروپراکتیک، گرما و سرما درمانی، تحریک الکتریکی، طب سوزنی و آب درمانی، بهترین تمرینات برای درمان فتق دیسک کمر هستند. در روش درمانی فیزیوتراپی، برنامه درمانی شما با درمان های غیر فعال آغاز می شود.

بعد از رفع دردها و بی حسی عضلات، درمان های فعال برای شما آغاز می گردد تا عضلات شما تقویت شده و از بروز درد مجدد جلوگیری شود. در مرکز فیزیوتراپی علاوه بر درمان های غیر فعال و فعال، با استفاده از تمریناتی، درد ناحیه گردن و کمر را نیز از بین می برند.

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی یکی از بهترین مراکز فیزیوتراپی با پیشرفته ترین دستگاه ها می باشد

کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی یکی از بهترین مراکز فیزیوتراپی با پیشرفته ترین دستگاه ها می باشد که شما می توانید برای درمان فتق دیسک کمر خود به این مرکز مراجعه کرده و از امکانات بی نظیر این مجموعه بهره ببرید.

در مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی، علاوه بر انجام درمان های غیر فعال برای درمان فتق دیسک کمر، به شما تمریناتی آموزش داده می شود تا از بروز مجدد درد در گردن و کمر جلوگیری کنید.

حرکات اصلاحی مخصوص و مناسب دیسک کمر به بهبود وضعیت فتق دیسک کمر بسیار کمک می کند. با استفاده از تمرینات آموزشی درمان فعال در مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی، به بازگشت انعطاف بدن کمک شده و علاوه بر این به وضعیت صحیح قرار گیری بدن، استحکام و پایداری بالاتنه و حرکت مفاصل کمک می گردد.

متخصصین ماهر و با تجربه کلینیک فیزیوتراپی دکتر معینی، یک برنامه ورزشی برای تمرینات خانگی برای شما تجویز می کنند تا روند درمان تسریع گردد.

تمرینات تجویز شده مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی، تنها سبب درمان و کاهش دردهای فتق دیسک کمر نمی شود، بلکه برای سلامت کل بدن و حفظ سلامت عضلات و استخوان ها نیز مفید می باشد.

عمل بسته فتق دیسک با لیزر

عمل بسته فتق دیسک با لیزر
عمل بسته فتق دیسک با لیزر

یکی دیگر از روش های درمان فتق دیسک کمر، استفاده از عمل بسته لیزر می باشد. استفاده از لیزر یک روش کم تهاجمی بوده و به کاهش علائم فتق دیسک کمر کمک می کند.

به دلیل این که در روش لیزر هیچ گونه برش و خونریزی وجود ندارد، بنابراین در دسته روش های درمانی کم تهاجمی قرار دارد.

علاوه بر این، روش درمانی لیزر دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و روند درمان را تسریع می بخشد. از این رو بسیاری از پزشکان، استفاده از لیزر را به جراحی باز ترجیح می دهند.

اشعه لیزر سبب می شود آب موجود در قسمت مرکزی دیسک تبخیر گردد. در این صورت فشار وارده بر عصب ها کاهش یافته و علائم بیماری از بین می روند.

بعد از تشخیص دقیق محل آسیب دیدگی دیسک با استفاده از فلوروسکوپی، یک سوزن توخالی در 10 سانتیمتری خط وسط قرار می گیرد و به سمت مرکز دیسک هدایت می شود.

انرژی لیزر توسط یک فیبر لیزری از طریق این سوزن به درون دیسک هدایت می شود. استفاده از روش درمانی لیزر به صورت سرپایی بوده و تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد

لیزر تنها آب درون دیسک را تبخیر نمی کند، بلکه با افزایش دمای دیسک، باعث ایجاد پروتئین می گردد. با ایجاد پروتئین ها، ساختار مرکزی دیسک تغییر پیدا می کند و دیسک توانایی خود را برای جذب آب از دست می دهد. از این رو احتمال تجمع آب و فشار مجدد بر عصب ها از بین می رود.

بنابراین می توان گفت که لیزر درمانی برای جلوگیری از بروز دردها و دیگر علائم در آینده نیز مفید می باشد. استفاده از لیزر حدود 80 درصد موثر است و سبب درمان بیماری می شود.

درمان فتق دیسک کمر با جراحی

درمان فتق دیسک کمر با جراحی
درمان فتق دیسک کمر با جراحی

پزشک زمانی مجبور به استفاده از جراحی باز برای درمان فتق دیسک کمر می شود که بیمار یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • درد تا حدی شدید است که بیمار توان انجام فعالیت های روزانه یا حرکت را ندارد.
 • بیمار قادر به کنترل مثانه یا روده خود نیست.
 • بیمار در ایستادن یا راه رفتن مشکل دارد.

طی جراحی فتق دیسک کمر، باید فشار وارده بر عصب های اطراف دیسک از بین برود تا درمان صورت گیرد. جراحی های متعددی برای درمان فتق دیسک کمر وجود دارد که هر یک از آن ها با توجه به شرایط بیمار و میزان آسیب دیدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنان باید توجه داشته باشید که حتی در روش های جراحی باز امکان درمان قطعی فتق دیسک کمر وجود ندارد و تمام روش ها فقط تسکین دهنده دردها هستند.

پزشک از طریق جراحی های زیر اقدام به درمان فتق دیسک کمر می کند:

دیسککتومی باز:

در این روش یک برش در کمر یا گردن ایجاد می شود تا دیسک آسیب دیده برداشته شود.

میکرودیسککتومی:

طی این روش، پزشک برش بسیار کوچکی ایجاد می کند و از طریق لوله نازک دارای دوربین، اقدام به برداشتن دیسک می نماید.

لامینوتومی کمری:

گاهی پزشک تشخیص می دهد که با برداشتن استخوان کوچکی به نام لامینا، مشکلات مربوط به فتق دیسک کمر از بین می رود.

برداشتن لامینا که نقش محافظتی از نخاع را دارد، به پزشک کمک می کند تا فتق دیسک کمر را درمان کند. در روش درمانی لامینوتومی گاهی بخش از لامیناها و گاهی تمام لامیناها لازم است که برداشته شوند. پزشک ممکن است طی جراحی دیسککتومی لامیناها را نیز بردارد.

فیوژن ستون فقرات:

پزشک ممکن است بعد از حل مشکل فشار بر عصب ها، فیوژن ستون فقرات را نیز اجرا کند. طی این روش، پزشک دو مهره را در دو طرف دیسک به هم متصل می کند تا پایداری ستون فقرات افزایش یابد. با اتصال دو دیسک، از حرکت استخوان ها جلوگیری شده و از ایجاد درد پیشگیری می شود.

جراحی دیسک مصنوعی:

جراحی دیسک مصنوعی به صورت محدود انجام می گیرد و در معدود بیمارانی قابل اجرا است. زیرا تنها در چند نوع دیسک می توان دیسک مصنوعی جایگذاری نمود.

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که استفاده از دیسک مصنوعی موثر است، دیسک آسیب دیده با دیسک مصنوعی پلاستیکی یا فلزی جایگزین می گردد. در این شرایط وضعیت فتق دیسک علائم ناشی از آن به صورت کلی از بین خواهد رفت.

فتق دیسک کمر و بارداری

فتق دیسک کمر و بارداری
فتق دیسک کمر و بارداری

برای افرادی که بیماری فتق دیسک کمر دارند، باردار شدن ممنوعیتی ندارد. اما بهتر است این بیماران تحت نظر پزشک باردار شوند و به توصیه های متخصص در دوره بارداری عمل کنند.

بارداری افزایش وزن حداقل 12 کیلویی را در پی دارد. همان طور که در بخش های قبلی بیان شد، یکی از عوامل خطر فتق دیسک، افزایش وزن می باشد. بنابراین زنان دارای فتق دیسک در طول دوره بارداری خود همواره از کمر درد و پا درد شکایت دارند.

با رشد جنین در طول دوره بارداری، به تدریج شکم به سمت جلو می آید. علاوه بر این لگن نیز به مرور زمان بزرگ تر می شود. طی این روند، اعصاب نخاعی در مهره های کمری و خارجی تحت فشار قرار گرفته و درد و سوزش زیادی را به همراه دارند. همین موضوع علت کمر درد در زنان باردار دارای فتق دیسک کمر است.

افرادی که فتق دیسک کمر داشته و باردار هستند، باید به موارد زیر توجه داشته باشند:
 • تحت نظر متخصص زنان باشید و وزن خود را کنترل کنید.
 • در صورت تشدید کمر درد، حتما سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
 • وضعیت صحیح نشستن، خوابیدن و ایستادن را رعایت کنید تا فشار کمتری به کمر وارد شود.
 • در مورد شکل صحیح خوابیدن و راه رفتن، از پزشک خود مشورت بگیرید.
 • در زمان خواب از یک بالش استفاده کنید و آن را بین زانوهای خود قرار دهید تا فشار وارده بر کمر کاهش یابد.
 • تمرینات یوگا انجام دهید. این تمرینات به سفت شدن و کشش ماهیچه ها کمک می کنند و سبب می شوند بدن شما انعطاف پذیر باقی بمانند.
 • از کسی کمک گرفته تا شما را ماساژ دهد. ماساژهای بارداری، درد ناشی از فتق دیسک را کاهش می دهد . ماساژ؛ اضطراب، کمر درد، درد لگن و باسن را نیز کاهش می دهد.
 • به صورت مکرر دوش آب گرم بگیرید. دوش آب گرم برای تسکین دردها موثر است.
 • طب سوزنی طی دوره بارداری به کاهش علائم فتق دیسک کمر کمک می کند.
 • در مورد تمام موارد ذکر شده حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با در نظر گرفتن شرایط جنین و شرایط فیزیکی شما، مجوز استفاده از برخی روش های درمانی در فیزیوتراپی دکتر معینی را به شما بدهد.

با ادامه مقاله درمان قطعی فتق دیسک کمر همراه ما باشید.

نحوه استراحت برای درمان فتق دیسک کمر

نحوه استراحت برای درمان فتق دیسک کمر
نحوه استراحت برای درمان فتق دیسک کمر

علائم ناشی از بیماری فتق دیسک کمر با استفاده از روش های خانگی و توجه به استراحت صحیح تا حدود زیادی از بین می رود.

شما به راحتی با دانستن نحوه صحیح استراحت می توانید بیماری خود را کنترل کرده و از بروز درد و بی حسی مجدد جلوگیری کنید.

البته بهتر است به استراحت و درمان های خانگی بسنده نکرده و حتما به یک متخصص ماهر مراجعه کنید.

در این بخش، به معرفی روش هایی برای تسکین درد فتق دیسک کمر و همچنین نحوه صحیح استراحت در دوره بیماری می پردازیم.

پزشکان به افرادی که بیماری فتق دیسک کمر دارند، توصیه می کنند در طی دوره استراحت اغلب حالتی دراز کشیده داشته باشند. فلسفه استراحت در دوره بیماری فتق دیسک کمر این است که فشار وارده بر بخش دیسک کمر را کم کرده و با کاهش حرکت ستون فقرات، به بهبود وضعیت بیماری کمک کنیم.

در زمان استراحت این فرصت را به دیسک می دهیم تا فشار وارده بر عصب ها کاهش یابد و دیسک فرصت ترمیم داشته باشد. بهتر است فتق دیسک را در همان مراحل اولیه بیماری درمان کنید و با استراحت صحیح، به روند بهبودی کمک کنید.

در غیر این صورت درمان سخت تر خواهد شد. باید به این نکته اشاره داشته باشیم که استراحت در منزل برای درمان فتق دیسک کمر بدون مصرف داروهای مخصوص موثر عمل نمی کند. شما باید داروهای ضد التهابی مصرف کنید تا التهاب و تورم اطراف دیسک کاهش یابد و روند بهبودی طی شود.

بیمار چند روز باید استراحت کند؟

استراحت در مدت زمان کم یا استراحت به مدت طولانی، هر دو سبب عدم درمان فتق دیسک خواهند شد. متخصصین فیزیوتراپی دکتر معینی توصیه می کنند که تنها 48 ساعت برای استراحت فتق دیسک کمر کافی است. اما طی این مدت بیمار تنها باید برای دستشویی از تخت خود خارج شود.

اما بهتر این است که با استفاده از سوند برای دستشویی نیز از تخت خود خارج نشود. بیمار باید غذا را نیز به صورت نیمه نشسته میل کند.

در صورتی که فتق دیسک کمر طی 48 ساعت تا یک هفته بهبود پیدا نکرد، باید بدانید که با استراحت 1 ماهه نیز بهبود نخواهد یافت.

طبق مطالعات صورت گرفته، استراحت طولانی مدت برای درمان فتق دیسک کمر موثر نبوده و بیمار باید از روش های درمانی موثرتری استفاده کند.

بدترین حالت استراحت برای فتق دیسک کمر

پزشکان معتقدند برای فتق دیسک کم؛ر بدترین حالت خوابیدن، خوابیدن روی شکم است. خوابیدن روی شکم به شدت به ستون فقرات آسیب می زند و فشار زیادی را به ستون فقرات وارد می کند. این حالت خوابیدن باعث تحریک عضلات، رباط ها و مهره های گردن می شود.

خوابیدن روی شکم باعث می شود انحنای طبیعی ستون فقرات تغییر کند و مشکلات زیادی برای ستون فقرات به وجود بیاید.

بنابراین بهتر است افراد مبتلا به فتق دیسک کمر یا حتی افراد سالم از خوابیدن روی شکم خودداری کنند. اما برخی از افراد عادت به خوابیدن روی شکم دارند و به نحو دیگری خوابشان نمی برد.

در این شرایط بهتر است این افراد یک بالش زیر باسن و یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهند. در این صورت انحنای ستون فقرات حفظ شده و فشار وارده بر دیسک از بین می رود.

بهترین حالت استراحت برای فتق دیسک کمر

افرادی که فتق دیسک کمر دارند، باید به نحوه صحیح خوابیدن دقت زیادی داشته باشند تا وضعیت ستون فقرات در بهترین حالت خود قرار بگیرد. خوابیدن به پشت و به پهلو بهترین حالت های خوابیدن است.

اما بهتر است از خوابیدن به پهلو نیز پرهیز کرده و بیشتر به پشت بخوابید. در صورتی که به پهلو می خوابید، یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید تا از وارد شدن فشار استخوان های بالایی به ستون فقرات جلوگیری کنید.

اما خوابیدن به پشت باعث می شود ستون فقرات در بهترین و طبیعی ترین حالت خود باشد. در صورتی که درد شدیدی دارید، یک بالش زیر زانو و کمر خود قرار دهید. در این صورت فشار از روی کمر کاسته می شود.

بهترین تشک برای بیماران دارای فتق دیسک کمر

بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر علاوه بر دقت به نحوه استراحت خود باید به نوع تشک خود نیز توجه زیادی داشته باشند. بهتر است از تشک هایی استفاده کنید که نه خیلی نرم باشند و نه خیلی سفت.

علاوه بر این، استفاده از تشک های قدیمی به ستون فقرات آسیب وارد می کند. تشک های طبی موجود در بازار را خریداری کرده و از آن استفاده کنید. در مورد استاندارد بودن تشک خود دقت داشته باشید.

پیشگیری از فتق دیسک کمر

پیشگیری از فتق دیسک کمر
پیشگیری از فتق دیسک کمر

بهترین درمان قطعی فتق دیسک کمر این است که اصولا نگذارید دیسک آسیب ببیند و به چنین روزی بیفتد. با مطالعه دلایل بروز فتق دیسک کمر، تا حدود زیادی می توانید از بروز این بیماری پیشگیری کنید. علاوه بر این به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

 • از تکنیک های مناسب و کاربردی بلند کردن اجسام سنگین استفاده کنید. حتی در زمان بلند کردن اجسام سبک نیز به حالت های استاندارد توجه داشته باشید. حالت های استاندارد شامل خم نکردن کمر، صاف نگه داشتن پشت، خم کردن زانوها و استفاده از عضلات قوی پا می باشد.
 • وزن نرمال خود را حفظ کنید. در صورتی که اضافه وزن دارید، اقدام به کاهش وزن نمایید تا فشار اضافی از روی ستون فقرات کاسته شود.
 • به پوزیشن های صحیح در هنگام پیاده روی، نشستن، ایستادن و خوابیدن دقت داشته باشید تا فشار کمی به دیسک ها وارد شود. به طور مثال در هنگام ایستادن، شانه ها را صاف کرده و شکم را به داخل ببرید. در هنگام نشستن با پای خود صاف روی زمین بنشینید و بلند شوید. سعی کنید اغلب به پشت بخوابید و از یک تشک استاندارند استفاده کنید.
 • بدن خود را در نشستن های طولانی مدت کش دهید.
 • از کفش استاندارد و بدون پاشنه بلند استفاده کنید.
 • همواره فعالیت های ورزشی داشته باشید و انعطاف بدن را حفظ کنید.
 • وعده های غذایی سالم داشته باشید و از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید.

سخن پایانی

سخن پایانی
سخن پایانی

برای درمان قطعی فتق دیسک کمر و کاهش علائم مربوط به آن، انجام فیزیوتراپی ضروری است. مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی یکی از بهترین مراکز برای درمان و کاهش دردهای فتق دیسک کمر می باشد.

در مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی، از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه ها استفاده می شود. نظافت و بهداشت این مرکز و همچنین آموزش بهترین تمرینات ورزشی به بیماران باعث شده است تا مرکز فیزیوتراپی دکتر معینی به یکی از بهترین مراکز در سطح کشور تبدیل شود.

در پایان، مطالعه مقاله الکتروتراپی دیسک کمر، به شما توصیه می شود.

https://cutt.ly/CVsFuX7

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.